начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Проблем с изчезнали осигуровки

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Проблем с изчезнали осигуровки

Мнениеот georginikolov77 » 25 Май 2021, 12:27

Здравейте, моля за съвет за следния проблем. През месец август 2017г. напуснах фирмата, в която бях работил няколко години. Напуснах по член за неизплатени заплати, защото през последната година постепенно фирмата спря изобщо да плаща. Даже имах проблем с напускането по причина, че чисто организационно нямаше, кой да ми оформи документите за напускане. Просто в последните месеци освен всички напуснали служители, беше прекратен и договора с обслужващата счетоводна фирма. След много разменени писма и увещания, някой в София ми оформи документите за напускане и от 29.08.2017 г. вече не бях служител на фирмата. При проверка чрез ПИК в НАП се оказа ,че от м. март няма и подадени документи поне за деклариране на осигуровки от м. март до м. август. Казвам поне за деклариране защото, доколкото ми е известно за няколко години, фирмата дължи по декларирани, но не внесени осигуровки, поне няколко стотин хиляди лева. След още много неприятни и трудно проведени разговори с единствения останал служител изпълняващ всички длъжности във фирмата, осигуровките най-накрая се появиха като декларирани в страницата на НАП. Дотук добре, отидох на борсата и получавах обезщетение за определения срок. След това започнах работа в друга фирма. През м. септември 2020 г. получих писмо от НАП, че за периода м. януари - м. август 2017 г., липсват здравни осигуровки, които трябва да внеса. При проверка в страницата на НАП се оказа че за периода нямам отразени здравини и соц. осигуровки за м. януари -м. август 2017 въпреки, че до 29.08.2017 г. бях служител на фирмата и би следвало тези, осигуровки да са декларирани от фирмата. Отидох до офиса на НАП с въпроса, как така изведнъж изчезват тези месеци при положение, че през 2017 когато проверявах всичко беше декларирано и отразено. Получих уклончиво обяснение, че най-вероятно има допуснати грешки в подадените декларации, или са подадени от неупълномощен представител на фирмата, или са подадени по неподходящия начин –например с невалиден електронен подпис и т.н. Но като краен резултат НЯМА ПОДАДЕНИ ДЕКЛАРАЦИИ. Изведнъж се оказах с 8 месеца липсващ трудов стаж и задължение за плащане на здравни осигуровки .Опитах се де се свържа с някой от фирмата. Оказа се, че макар и юридически- в търговския регистър все още съществува- физически фирмата просто я няма. Офисът отдавна е закрит, фирмата е прехвърлена на чуждестранен гражданин и както се оказва изпълнителните листи от различни служители и фирми са на стойност няколко хиляди лева. Фирмата е осъждана десетки пъти, но поради липса на каквото и да е имущество, никой от потърпевшите и спечелили делата, не е успял да получи нищо. Няма никакъв шанс да намеря някой, с когото да говоря, а още по- фантастична изглежда възможността, някой да се занимава с поправка на грешни декларации и подаването им към НАП по подходящия начин. Моля за съвет как да постъпя. Никак не искам да се примиря с това, че 8 месеца трудов стаж просто ще изчезнат при положение, че през това време съвестно съм работил.
georginikolov77
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Май 2021, 12:03

Re: Проблем с изчезнали осигуровки

Мнениеот guest1 » 26 Май 2021, 19:54

Здравейте!
По въпроса има становище на НОИ (не на НАП), за липсващи данни в „Регистъра на осигурените лица“
„Когато вписаната продължителност на трудовия стаж в трудовата книжка е заверена с подписите на главен счетоводител и ръководител на предприятието, и е подпечатана с печата му, не е необходимо да се издава удостоверение. Осигурителният стаж ще се зачете по надлежно оформената трудова книжка.“
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron