начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

изплащане на обезщетение при пенсиониране

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот petrowa_maria » 09 Юни 2021, 11:00

Здравейте,
Надявам се въпросът ми да е на правилното място.
Получавам пенсия от 2018 година (при условия за ранно пенсиониране), но все още работя на същото място. Въпросът ми е- има ли давностен срок за изплащане на обезщетението от 6 брутни заплати, или ще ги получа когато и да ми бъде прекратен трудовият догвор.
Благодаря ви
petrowa_maria
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Юни 2021, 10:54

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот guest1 » 09 Юни 2021, 17:43

Здравейте! Текста на чл. 222, ал. 3 е
Чл. 222. (3) При прекратяване на трудовото правоотношение, след като работникът или служителят е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, независимо от основанието за прекратяването, той има право на обезщетение от работодателя в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 2 месеца, а ако е придобил при същия работодател или в същата група предприятия 10 години трудов стаж през последните 20 години - на обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за срок от 6 месеца. Обезщетение по тази алинея може да се изплаща само веднъж.

Както се вижда - няма конкретен срок, но думите „при прекратяване на трудовото правоотношение“ дават началнна точка.
Въпросът е - когато ви е отпусната пенсия по чл. 68а от КСО - прекратяван ли ви е ТД?
Ако да (преназначаване) - право на това обезщетение сте имали тогава. Давностния срок е 3 години - от датата на прекратяване на ТД или от датата на поканата за изпълнение.
Ако обаче, ТД не е бил прекратен тогава - право на това обезщетение ще имате в един бъдещ момент, когато се прекрати ТД.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот petrowa_maria » 10 Юни 2021, 08:25

Здравейте,
Много ви благодаря за изчерпателния отговор. Моето съмнение идваше от думата “придобил” право на пенсия, а не получавал…а изобщо не ми беше минало през ум, ме преназначението е вид прекратяване! Да, имам преназначение, но от него не са минали три години. Как мога да поискам това обезщетение сега, преди да минат?
И сигурно ли е, че преназначението означава прекратяване на трудовия договор?
На договора ми за преназначение пише, че е неразделна част от договор еди-кой си (първоначалния договор, който е от преди 100 години)?
Благодаря
petrowa_maria
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Юни 2021, 10:54

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот guest1 » 10 Юни 2021, 20:37

petrowa_maria написа:И сигурно ли е, че преназначението означава прекратяване на трудовия договор?

Здравейте. Прегледайте си документите.
Макар разговорно все е „преназначаване“ - има разлика. Едно е, когато досегашния ТД се прекратява (с цялата бумащина) и се сключва чисто нов - може със съшити показатели. И съвсем друго - когато с „анекс/допълнително споразумение“ се променят част от условията. Примерно - място и вид на работа, размер на трудовото възнаграждение и пр.
При Вас явно е второто
petrowa_maria написа:На договора ми за преназначение пише, че е неразделна част от договор еди-кой си (първоначалния договор, който е от преди 100 години)?

Тук се усмихвам! С този стаж (100 години) е трябвало да се пенсионирате още преди Априлският пленум от 1956 г.
petrowa_maria написа:Моето съмнение идваше от думата “придобил” право на пенсия, а не получавал…а изобщо не ми беше минало през ум, ме преназначението е вид прекратяване! Да, имам преназначение, но от него не са минали три години. Как мога да поискам това обезщетение сега, преди да минат?

„Придобиването на право“ и „упражняването на право“ са различни неща!
Щом сегашния „договор“ (всъщност - ДС) е „неразделна част от договор“ - няма какво да искате. Когато се прекрати - тогава ще Ви изплатят и обезщетението.
За всеки случай (и за „сверяване на часовника“) - може да попитате писмено работодателя.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот nikodim77 » 10 Юни 2021, 22:46

Уважаема petrowa_maria,
По повод това:
„Придобиването на право“ и „упражняването на право“ са различни неща!
Щом сегашния „договор“ (всъщност - ДС) е „неразделна част от договор“ - няма какво да искате. Когато се прекрати - тогава ще Ви изплатят и обезщетението.

Не Ви съветвам така лековерно да вземате за чиста монета, написаното от горния юзър!!!
Съветът ми към Вас е, да вземете налчините - договор, анекс и каквито документи имате, да ги предоставите за преглед пред специалист - адвокат или друг вещ в трудово-осугирителната материя, за да получите стойностни и достоверни отговори. Времето неумолимо тече. Три години минават като миг…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1167
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот guest1 » 11 Юни 2021, 01:27

Уважаема petrowa_maria, аз също ще кажа - не приемайте разсъжденията ми за 100% истина (мантра някаква). Защото това са само разсъждения, въз основа на предоставената ит вас информация.
Консултирайте се с когото решите, но ви препоръчвам по-сериозни институции - Инспекция по труда, НАП, НОИ …
При много адвокати проблема е, че не харесват песента на Лили Иванова - „Не всичко е пари, приятелю!”
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот petrowa_maria » 14 Юни 2021, 12:40

Много ви благодаря и на двамата.
Усмихвам се и аз! :)
Сега обаче взех да се чудя къде и с кой да се консултирам! Уф
petrowa_maria
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Юни 2021, 10:54

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот petrowa_maria » 14 Юни 2021, 12:51

А всъщност аз Упражнявам правото си да получавам пенсия, а в закона пише единствено, че 6-те заплати се изплащат при прекратяване на ТД при Придобито право на пенсия… ама това вече го писах.
petrowa_maria
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Юни 2021, 10:54

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот guest1 » 14 Юни 2021, 21:34

Както виждате има три последователни и кумулативни условия:
    - да имате право на пенсия - възраст и стаж;
    - да упражните това право - да поискате, и да ви бъде отпусната пенсия;
    - да прекратите ТД след първите две.

Тук има една подробност, но не юридическа, а счетоводна.
Чл. 228. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Брутното трудово възнаграждение за определяне на обезщетенията по този раздел е полученото от работника или служителя брутно трудово възнаграждение за месеца, предхождащ месеца, в който е възникнало основанието за съответното обезщетение, или последното получено от работника или служителя месечно брутно трудово възнаграждение, доколкото друго не е предвидено.

Ако преди отпускането на пенсия сте получавали една заплата, а на новата длъжност получавате по-ниска - и обезщетението ще е по-малко.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот petrowa_maria » 16 Юни 2021, 09:13

А ако е по-високо? :)
Останах с впечатлението, че ще е по заплатата по време на отпускането на пенсия. Добре е да греша.
Преназначаването ми е направено с допълнително споразумение, но вече много се чудя дали не е някакъв "трик", и да си остана без 6-те заплати. :О
petrowa_maria
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 09 Юни 2021, 10:54

Re: изплащане на обезщетение при пенсиониране

Мнениеот guest1 » 16 Юни 2021, 13:02

petrowa_maria написа:А ако е по-високо? :)
Останах с впечатлението, че ще е по заплатата по време на отпускането на пенсия. Добре е да греша.
Преназначаването ми е направено с допълнително споразумение, но вече много се чудя дали не е някакъв "трик", и да си остана без 6-те заплати. :О

По-високо или по-ниско - това е според случая. В кодекса пише принципно.
Понякога на работника или служителя се казва - „Ти вече си на възраст, изморяваш се. Ще те преместим на по-лека работа. Вярно - и заплатата е по-ниска, но нали вземаш и пенсия?“

За да няма „трик“ - проверете в НАП и НОИ , имало ли е прекратяване на ТД или само са променени параметри. Или поне попитайте работодателя директно и писмено.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron