начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Майчинство след работа в чужбина, обезщетение за безработица

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Майчинство след работа в чужбина, обезщетение за безработица

Мнениеот mariq1992 » 28 Юни 2021, 17:08

Здравейте, в търсене на истината съм.
Потърсила съм мнение от двама счетоводтели, НОИ и Агенцията по заетоста, но всички дават различно мнение по въпроса,
а той е следният:

От 01.10.2018 до 01.12.2020 съм работила във Великобритания. Прибрах се в България и се регистрирах в Бюрото по труда.
Докато се водя безработна си търсех работа, също разбрах и че съм бременна. Термин ми е средата на Януари. Преди седмица
на 20.06.2020 излезна разпореждане че ще ми бъде изплатено обезщетение по безработица с продължителност 4 месеца - от Декември
до Април. За да мога да взема нормално майчинство ще започна работа. Тук и изниква въпроса : Как ще ми бъде изчислено
майчинството ?
Според счетоводителите ще е на база обезщетението от НоИ (максималното) и според полученото възнаграждение в Великобритания
(т.е. пак масималното за България) + каквато заплата си намеря тук и сътветно на колкото съм осигорена.
Според НОИ обаче ще се вземат под внимание 4-те месеца обезщетение на минимално осигоряване, а това че съм работила в чужбина
няма да се взима под внимание.
Бюрото по труда казаха че нямат знание и да се обърна към НОИ.

Кое е вряното и какво знаете/мислите вие ?
mariq1992
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 28 Юни 2021, 16:17

Re: Майчинство след работа в чужбина, обезщетение за безрабо

Мнениеот roshen » 29 Юни 2021, 16:10

Честита бременност!
45 дни преди термина, следящият Ви АГ ще Ви пусне болничен. Към датата на този болничен се определя размерът на майчинството, който ще получавате през първата годинана детето. Размерът се определя на база средния Ви осигурителен доход 24 месеца назад. Ако терминът Ви е януари 2022, ще се гледат доходите Ви от 12.2020 (когато сте се прибрали), до 45-дневния Ви болничен. Т.е времето в Англия няма да се отчита, времето с обезщетение за безработица - да. Ако работата Ви и здравословното Ви състояние позволяват, може да ползвате този 45-дневен болничен и по-късно (15;30 дни преди термин), това би Ви завишило майчинството.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: Майчинство след работа в чужбина, обезщетение за безрабо

Мнениеот guest1 » 29 Юни 2021, 17:08

roshen написа:Размерът се определя на база средния Ви осигурителен доход 24 месеца назад.

Горе-долу, но по-точно:
Чл. 41. (1) Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, а за временна неработоспособност поради трудова злополука или професионална болест - в размер 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.
(2) За дните, включени в периода по ал. 1, се взема предвид среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период, ако лицето:
1. не е било осигурено за общо заболяване и майчинство;
2. отменена
3. е ползвало неплатен отпуск, който се зачита за трудов или служебен стаж;
4. е ползвало отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст;
5. е било осигурено по законодателството на друга държава по условията на международен договор, по който Република България е страна.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron