начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Болничен за контактно дете ученик, карантинирано вкъщи

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Болничен за контактно дете ученик, карантинирано вкъщи

Мнениеот denica86 » 29 Сеп 2021, 08:56

Здравейте, искам да помоля за отговор от компетентно лице на следния въпрос:
Детето ми е в първи клас, карантирано е вкъщи защото е контактно с болно дете с Ковид!
Личната лекарка отказва да издаде болничен лист за мен( майката) за гледане на детето докато трае карантината. Има ли право?
Моля ви за бърз отговор! Кой закон,член и алинея уреждат неиздаването на болнични листове за дете ученик.
denica86
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 16 Яну 2020, 12:56

Re: Болничен за контактно дете ученик, карантинирано вкъщи

Мнениеот ina53 » 29 Сеп 2021, 10:07

Здравейте,
Уточнявам, че не съм медицинско лице и не съм наясно с процедурите им.Не е редно да Ви отказват болничен лист.
Вижте чл. 6, чл. 37 и чл. 39 от Наредба за медицинската експертиза.
В случай, Вие с детето имате различни лични лекари, може да се обърнете и към личния лекар на детето. Аз бих се обърнала към РЗИ (там има денонощно дежурен, който отговаря на всякакви въпроси, свързани с Ковид) и НЗОК,
Успех!
ina53
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 25 Мар 2009, 18:09

Re: Болничен за контактно дете ученик, карантинирано вкъщи

Мнениеот guest1 » 01 Окт 2021, 13:01

Здравейте.
При положение, че в КТ си има текст
Отпуск при временна неработоспособност
Чл. 162.
(1) Работникът или служителят има право на отпуск при временна неработоспособност поради общо заболяване или професионална болест, трудова злополука, за санаторно-курортно лечение и при належащ медицински преглед или изследване, карантина, отстраняване от работа по предписание на здравните органи, гледане на болен или на карантиниран член от семейството, належащо придружаване на болен член от семейството за медицински преглед, изследване или лечение, както и за гледане на здраво дете, върнато от детско заведение поради карантина в заведението или на детето.
(2) Отпуските по предходната алинея се разрешават от здравните органи

не виждам нищо неясно.
Просто - не „Общопрактикуващия (личен) лекар” е здравния орган, който решава.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron