начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Обещетение за безработица , казус с НОИ

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обещетение за безработица , казус с НОИ

Мнениеот comando » 06 Ное 2021, 19:17

Здравейте, казуса е следния . През 2014 заминавам за чужбина, където работя до 02 Юни 2017. На 03 Юни 2017 се записвам за обещетение в НОИ . Взимам обещетение за безработица от НОИ в периода от 03 Юни 2017 до 25 Септември 2017 , след което прекъсвам борсата и започвам работа пак в чужбина . През 2020 се връщам и започвам работа в България . Съкращават ме заради Ковид и се записвам пак в бюрото по труда . Представям документи за целият ми осигурителен стаж от 2014 да 2020 и тук започват проблемите . Документа който ми изпращат от чужбина казва , че докато съм вземала обещетение в България през 2017 съм била осигурена там . Сега НОИ ме карат да връщам парите от първата борса , което е логично, но аз не съм била там (в чужбина) , не съм работила и не съм получавала никаква заплата от където и да е било в този период от почти 4 месеца . Била съм в България , редовно съм се подписвала всеки месец т.е. към момента на записването ми до момента на прекъсването ми съм била безработна , следователно неосигурена в чужбина . Пуснах жалба срещу първото решение на НОИ , където описах същата ситуация , с приложени документи (банкови извлечения) , че нямам никакви постъпления от работодател за този период , както и доказателства , че тогава съм била в Бългапия . НОИ си пусна проверката и онзи ден получих решение , което казва че все пак дължа тези пари . Проблема мисля идва от там , че наистина съм била безработна в този период , но след като съм се върнала там (в чужбина) и започнала работа , по пътя на логиката чрез удръжки са ми удържали осигуровки и за задна дата . Сега там (в чужбина) се водя осиурена за 2017 , но реално на по трудовия ми стаж се вижда , че не съм работила . Въпроса ми е какво да правя , да пускам ли пак жалба или ...
comando
Младши потребител
 
Мнения: 27
Регистриран на: 20 Мар 2014, 04:16

Re: Обещетение за безработица , казус с НОИ

Мнениеот tonya78 » 13 Юли 2023, 14:47

Здравейте! Разбирам, че имате проблеми с решението на НОИ относно връщането на парите от обещетието за безработица, което сте получили през 2017 година. Съжалявам, но като езиков модел не мога да предоставям правна консултация или да ви дам специфични съвети относно случая ви.

Въпреки това, предлагам ви да разгледате следните възможности:

Консултация с адвокат: Вашето положение изглежда сложно и свързано с правни и осигурителни въпроси. Разговор с адвокат, специализиран в социалното осигуряване и трудовото право, може да ви помогне да разберете по-добре вашите права и възможности за оспорване на решението на НОИ.

Подаване на нова жалба: Ако не сте съгласни с решението на НОИ, можете да подадете нова жалба и да представите всички налични доказателства и аргументи, които подкрепят вашата позиция. В тази ситуация може да е полезно да се консултирате с адвокат или друг специалист, който да ви помогне да съставите правилно основанията на жалбата.
tonya78
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Юли 2023, 14:42

Re: Обещетение за безработица , казус с НОИ

Мнениеот tonya78 » 14 Юли 2023, 08:29

comando написа:Здравейте, казуса е следния . През 2014 заминавам за чужбина, където работя до 02 Юни 2017. На 03 Юни 2017 се записвам за обещетение в НОИ . Взимам обещетение за безработица от НОИ в периода от 03 Юни 2017 до 25 Септември 2017 , след което прекъсвам борсата и започвам работа пак в чужбина . През 2020 се връщам и започвам работа в България . Съкращават ме заради Ковид и се записвам пак в бюрото по труда . Представям документи за целият ми осигурителен стаж от 2014 да 2020 и тук започват проблемите . Документа който ми изпращат от чужбина казва , че докато съм вземала обещетение в България през 2017 съм била осигурена там . Сега НОИ ме карат да връщам парите от първата борса , което е логично, но аз не съм била там (в чужбина) , не съм работила и не съм получавала никаква заплата от където и да е било в този период от почти 4 месеца . Била съм в България , редовно съм се подписвала всеки месец т.е. към момента на записването ми до момента на прекъсването ми съм била безработна , следователно неосигурена в чужбина . Пуснах жалба срещу първото решение на НОИ , където описах същата ситуация , с приложени документи (банкови извлечения) , че нямам никакви постъпления от работодател за този период , както и доказателства , че тогава съм била в Бългапия . НОИ си пусна проверката и онзи ден получих решение , което казва че все пак дължа тези пари . Проблема мисля идва от там , че наистина съм била безработна в този период , но след като съм се върнала там (в чужбина) и започнала работа , по пътя на логиката чрез удръжки са ми удържали осигуровки и за задна дата . Сега там (в чужбина) се водя осиурена за 2017 , но реално на по трудовия ми стаж се вижда , че не съм работила . Въпроса ми е какво да правя , да пускам ли пак жалба или ... <a href="https://www.paymydoctor.ltd/">PayMyDoctor</a>
tonya78
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 13 Юли 2023, 14:42


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта