начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

"Гражданска отговорност" на починал

Дискусии и казуси по въпросите на застрахователното право и застрахователите. Несъстоятелност на застрахователи. Договори за застраховка, права и задължения, принудително изпълнение и давност. Застраховки "Гражданска отговорност", "Живот", "Злополука".


"Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот daremf » 11 Авг 2021, 15:07

Преди няколко месеца един човек почива.Остава наследство автомобил.Неговите наследници започват да ползват автомобила,като не са прехвърлили големия и малкия талон на свое име в КАТ и са продължили да плащат "Гражданска отговорност" ,която се води на починалото лице.

Това ми се струва ,че е проблем.Нали ?
daremf
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 09 Авг 2020, 19:00

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот daremf » 11 Авг 2021, 20:24

В смисъл валидна ли е тази ГО ? и ако не е, може ли да се извади нова на друг човек,без да е сменен талона в КАТ?
daremf
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 09 Авг 2020, 19:00

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот guest1 » 12 Авг 2021, 01:01

    1. Удостоверение за наследници
    2. Посещение на нотариус.
    3. След като се изповяда "сделката" се отива в КАТ. Там взимат старите документи и издават нови - на името на наследника/наследниците. Автомобила си запазва старите номера.
    4. При застрахователя се сменя името в полицата.

Пп. Хубаво е - дали чрез делба или чрез дарение - автомобила да е собственост на един наследник.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот daremf » 12 Авг 2021, 06:28

Аз мисля ,че точка 2 не е неободима.По принцип, процедурата когато почине дадено лице е, неговите
наследници да идат в КАТ с удостоверение за наследници, и да си сменят талоните на тяхно име.Оттам и ГО и
всеки един документ.

Въпроса е така при заварено положение, дали е валидна тази ГО.И при една катастрофа примерно няма ли
застрахователя да обори тази ГО и щетите да се поемат от самия шофъор?

Имам уверение от наследниците ,че застрахователя е бил запознат, че става въпрос за починало лице и пак е издал Го на негово име.Което ми се струва правен абсурд, или поне някаква пролука в БГ системата (тя не че няма и хиляди други) ...но все пак
daremf
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 09 Авг 2020, 19:00

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот bvoykov » 12 Авг 2021, 09:27

Не съм запознат с това дали от КАТ трябва да издадат талони на имената на наследниците на починалия само и единствено въз основа на удостоверение за наследници, чисто законово така и трябва да постъпят. За да видите до кога е валидна ГО, вижте на стикера на стъклото или в застрахователната полица. При разсрочено плащане на премията валидността е до падежа на плащане на следващата вноска плюс,мисля, 15 дни, защото, ако в този период следващата вноска не бъде платена, застрахователят ще счита договора за прекратен и няма да има ГО. Смяната на собствеността на автомобила не влияе върху валидността на ГО. По подобен начин стои въпросът и с "Каско"-то, но не съвсем - застрахователят може да откаже плащане, ако не е уведомен в 7-дневен срок от промяната на собствеността. Мисля срокът за заявяване промените в регистрационните данни на МПС, включително и тези за собствеността, е един месец. След това има глоби, а и подозирам, че може и да се извърши служебна дерегистрация, но не съм сигурен в последното. Така че съветът ми е възможно най-скоро да уредите тези въпроси. ГО топли и новия собственик, докато е валидна и без да е заявено прехвърлянето.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот guest1 » 12 Авг 2021, 10:27

daremf написа:Аз мисля, че точка 2 не е неободима. По принцип, процедурата когато почине дадено лице е, неговите наследници да идат в КАТ с удостоверение за наследници, и да си сменят талоните на тяхно име. Оттам и ГО и всеки един документ.

Вие си мислете каквото искате, но ... не бъркайте собствеността с регистрационния режим!
Съгласно чл. 144, ал. (1) от ЗДвП - „Собствеността на МПС се прехвърля с писмен договор.“
А съгласно ал. (2) „При прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 cm³, включително когато регистрацията на съответното превозно средство е прекратена, подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени.“

Човек може да си притежава и НЕрегестрирано ППС - просто няма право да го "кара"!

По втория въпрос
daremf написа:Въпроса е така при заварено положение, дали е валидна тази ГО.И при една катастрофа примерно няма ли застрахователя да обори тази ГО и щетите да се поемат от самия шофъор?

Да, защото в България все още - застраховките са САМО на ППС-то! Без значение - кой го управлява!
На други места - ако аз управлявам моята кола - всичко е ок. Ако стана и Ви е седнете - НИЩО не е Ок! Щото - в полицата се пише всичко - каква кола, кой е собственик, къде живее, кой ще шофира, къде ще се паркира денем и нощем ...
daremf написа:Имам уверение от наследниците, че застрахователя е бил запознат, че става въпрос за починало лице и пак е издал Го на негово име. Което ми се струва правен абсурд, или поне някаква пролука в БГ системата (тя не че няма и хиляди други) ...но все пак

А "Протокол от спиритическия сеанс" - имате ли?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот daremf » 12 Авг 2021, 16:31

guest1 написа:" трябва да бъдат нотариално заверени.“


guest1,Какво всъщност ще завери нотариуса ? Оставям с впечатлението,че тази сутрин пак сте забравли да си изпиете хапчетата :D
daremf
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 09 Авг 2020, 19:00

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот daremf » 12 Авг 2021, 16:55

guest1 написа:По втория въпрос
daremf написа:Въпроса е така при заварено положение, дали е валидна тази ГО.И при една катастрофа примерно няма ли застрахователя да обори тази ГО и щетите да се поемат от самия шофъор?


Да, защото в България все още - застраховките са САМО на ППС-то! Без значение - кой го управлява!
На други места - ако аз управлявам моята кола - всичко е ок. Ако стана и Ви е седнете - НИЩО не е Ок!


По точка 2 също ви е 100% грешен отговора.Дано не сте адвокат,че ще вкарате клиента си в огромни дългове.
Колата има ВАЛИДНА ГО ,обаче това е само за пред КАТ.Ако стане нещо,не дай си боже, застрахователя много лесно може да обяви договора за нищожен с мотива че е правен на починало лице

http://insmarket.bg/%D0%92%D0%B0%D0%BB% ... HaDnr18m7g

Точка 3 ,също не сте схванали нищо.А там се крие възможност,едно бъдещо дело да бъде спечелено от клиента ви.Отговора няма да го давам,ще изчакам реотана ви да загрее добре.Язък ако сте адвокат,наистина :) .....но на добър път ! Без лоши чувства
daremf
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 09 Авг 2020, 19:00

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот guest1 » 12 Авг 2021, 17:12

Не знам от жегата ли е или сте си така постоянно, ама ... големи глупости пишете.
bvoykov написа:Не съм запознат с това дали от КАТ трябва да издадат талони на имената на наследниците на починалия само и единствено въз основа на удостоверение за наследници, чисто законово така и трябва да постъпят.

И какво ще пише в новите талони?
Собственик - "наследниците на #Едкойси".
Защото преди делбата - всички наследници са собственици на цялата наследствена маса.
А ако "баланса е на минус" - може колата изобщо да я няма!
daremf написа:Какво всъщност ще завери нотариуса?

На този въпрос - изобщо няма да отговарям. Щом елементарни неща не знаете ...
daremf написа:По точка 2 също ви е 100% грешен отговора.Дано не сте адвокат,че ще вкарате клиента си в огромни дългове.
Колата има ВАЛИДНА ГО ,обаче това е само за пред КАТ.Ако стане нещо,не дай си боже, застрахователя много лесно може да обяви договора за нищожен с мотива че е правен на починало лице
http://insmarket.bg/%D0%92%D0%B0%D0%BB% ... HaDnr18m7g
Точка 3 ,също не сте схванали нищо.А там се крие възможност,едно бъдещо дело да бъде спечелено от клиента ви.Отговора няма да го давам,ще изчакам реотана ви да загрее добре.Язък ако сте адвокат,наистина :) .....но на добър път ! Без лоши чувства

Нагло и просташко поведение! Питате - отговаряте си сам ... явно сте самодостатъчен!

Но поне - като цитирате нещо, първо го прочетете вие. В статията пише
Застрахователният договор, сключен от името на починало лице се явява нищожен на основание чл. 26 от ЗЗД ... тъй като лицето е починало още преди сключването на договора

Тук ситуацията е съвсем различна!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот propensity » 12 Авг 2021, 18:15

guest1 написа:...

Гошко, след като и питащите разбраха, че си куха градинска лейка, работата е станала дебела. :lol:
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот daremf » 12 Авг 2021, 18:26

guest1 написа:Защото преди делбата

Каква делба,какви 5 лева ??? :roll: :D

guest1 написа:И какво ще пише в новите талони?
Собственик - "наследниците на #Едкойси".

Не,всеки един съсобственик ще бъде отбелязан поимено като такъв в талона на автомобила !
daremf
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 09 Авг 2020, 19:00

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот riman1988 » 12 Авг 2021, 19:12

В общия случай прехвърлянето на собствеността (продажба, дарение, замяна) не води до прекратяване на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. В случая обаче не става дума за прехвърлителна сделка, а за смърт на застрахованото лице. На първо място, бих ви препоръчал да проверите Общите условия на съответния застраховател за този вид застраховка – много често в Общите условия изрично се посочва, че застрахователният договор се прекратява със смъртта на застрахованото лице. Смятам, че като се изхожда от общите принципи на облигационното и търговското право, които важат и в случая, следва да се приеме, че договорът наистина е прекратен, тъй като насрещната страна по него вече не съществува, т.е. субектът, респ. съконтрахентът по договора, вече е починал. Това поставя въпроса за наследството – автомобилът е движима вещ и е част от наследственото имущество, оставено от наследодателя. С фактическите си действия по управление и ползване на автомобила очевидно наследниците са манифестирали своето намерение да приемат тази наследствена вещ. Движимата вещ ще е съсобствена при съответните наследствени квоти съобразно броя на наследниците. Цитираните в първия отговор на въпроса способи – делба или дарение – наистина са удачни, ако сънаследниците желаят да само един от тях да бъде собственик на автомобила. С това въпросът за собствеността се разрешава от гледна точка на наследственото право. Но остава въпроса за застраховката, регистрацията в КАТ и не на последно място – данъчната регистрация в съответната Дирекция „Местни данъци и такси“ към Общината. Посочвате един факт, който лично мен ме смущава – застрахователят е знаел, че лицето е починало и въпреки това е сключил застраховка ГО. Ако това наистина е така, това означава, че още изначално договорът не може да прояви своето право действие, тъй като към момента на сключването му липсва правен субект. Интересно, ако е така, кой е подписал застрахователната полица. Не ми се иска да вярвам, че това е направено от някой от наследниците, който е положил подпис от името на починалото лице (в такава хипотеза може да се намесят и някои други правоохранителни органи). Дори и при наличие на подобни некоректни действия от страна на застрахователя, към настоящия момент имате застраховка ГО, която за всички трети лица формално е валидна . Скоро обаче тя ще изтече. Тогава отново ще се постави въпросът кой ще сключи новата застраховка ГО – всички наследници като съсобственици на вещта или само един от тях, ако са избрали цитираните вече способи за доброволна делба или дарение. Освен това обстоятелството, че предишният собственик е починал, е следвало да бъде заявено в КАТ и отразено по надлежния ред, като се издадат талони на новия собственик, респ. съсобственици, защото не вярвам някой застраховател да се съгласи да сключи нова застраховка ГО, ако не разполага с актуални свидетелства за управление. Отделно, следва да регистрирате по надлежния ред преминаването на собствеността по наследство и в Дирекция „Местни данъци и такси“, като там декларирането на това обстоятелство също следва да се извърши от новия собственик, респ. съсобственици.
Смятам, че всички тези действия е правилно и необходимо да бъдат извършени, защото в противен случай могат да се получат впоследствие доста неприятни и куриозни ситуации. В подкрепа бих ви посочил две съдебни решения – решение № 93/10.07.2019 г. по адм. д. № 275/2018 г. на Административен съд – Габрово и решение № 1262 /07.07.2017 г. по КАНД № 917/2017 г. на Административен съд – Бургас (които косвено са свързани с въпроси за наследяването на превозно средство, макар и да не са точно по застраховка ГО).
Съберете и други мнения и изберете това, което смятате за най-подходящо във вашата ситуация.
riman1988
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 31 Юли 2021, 18:41

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот guest1 » 12 Авг 2021, 21:47

daremf написа:Не, всеки един съсобственик ще бъде отбелязан поименНо като такъв в талона на автомобила !

А с какъв дял съсобственост?

Благодаря на riman1988 за подробния отговор!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот nikodim77 » 13 Авг 2021, 01:15

Здравейте,
Изначално по-оредих включванията си във форума по редица фактори, като един от тях е именно форумният трол – Жоро (известен понастоящем като - guest1). Разбира се редовно следя сайта и форума, и съм впечатлен от продължаващото поведение на трола, което е малоумно, но старателно..., както и да е, включвам се с мои съждения по темата.:
Във встъпителния си пост daremf, посочи следното: „...един човек почива. Остава наследство автомобил. Неговите наследници... ... са продължили да плащат "Гражданска отговорност", която се води на починалото лице.” От този словоред се извежда тезата, че ГО е сключена докато собственикът на МПС е бил жив, като в последствие е починал, а ГО е била на разсрочени вноски, и тяхното плащане се е осъществявало от наследник/ците/. В последващ пост вече, daremf допълва следното: „...застрахователя е бил запознат, че става въпрос за починало лице и пак е издал Го на негово име.”. От това допълнително пояснение пък, се извежда тезата, че ГО е сключена след като собственикът на МПС е починал, като четейки развитието на темата намирам, че втората теза е меродавна. Основното питане на daremf е досежно ГО и това, дали е проблем ползването на МПС при тези обстоятелства. В темата е засегнат и статутът на собствеността, респ. на регистрацията на МПС съгласно ЗДвП, което макар и извън полето на основния въпрос е полезно, както за участниците, така и за гостите на форума. Тук ще направя вметка, че вероятно не застрахователят е знаел, че лицето е починало, а по скоро неговият представител, който предполагам - вероятно е познат на семейството. Никой застраховател не би си позволил да сключи договор с починал... :roll:
И така, на първия вариант:
В случай, че че ГО е сключена докато собственикът на МПС е бил жив, като в последствие е починал, то ползването на МПС от страна на който и да е, и при коректно заплащане на дължимите вноски, не е проблем. Това е по силата на чл. 477, ал. 2 от КЗ. Освен по силата на цитираната норма, изчитайки подробния и издържан пост на riman1988 (намирам я/го/за едно свежо попълнение на форума :) ) си направих труда да прегледам ОУ на няколко от най-популярните и „могъщи” ЗК, в чиито ОУ не открих, прекратяване на договора за ЗЗ”ГО” да става при смърт на застрахования. (разбира се, това не значи, че някоя компания не би включила и такава клауза). Ще направя коментар за подобна клауза, която би въвела доста неразбории в крехката ни правна действителност. В случай, че имаме подобна клауза, то прекратяване на застах. дог. по нейно основание би довело до служебно прекратяване на регистрацията на МПС на осн. чл.143, ал.10 от ЗДвП, което пък на свой ред води до друг проблем, в случай, че МПС се управлява от наследник, и този проблем е разписан в чл. 345, ал. 2 от НК. (манджа с грозде...) Но, тук опираме и до уведомяването на ЗК, че страната по дог. за ЗЗ”ГО” е починала...??? Вероятно това, както и посочената по-горе норма от КЗ са част от мотивите подобна „смъртоносна” клауза да не е налична в ОУ на повечето компании - застрахователи? На втория вариант всъщност предложих частичен отговор с вметката, която направих по-горе във връзка със знанието на ЗК, дали сключва договор с починал, което не вярвам да е точно така. Макар че, всъщност, ако дог. е сключван от упълномощено лице, на тези от ЗК, какво им пука, дали упълномощителят е жив, при тази „борба” за клиенти...?!? но това е тема за друг диспут. Така или иначе от riman1988 е отсечено ясно: „Дори и при наличие на подобни некоректни действия от страна на застрахователя, към настоящия момент имате застраховка ГО, която за всички трети лица формално е валидна.”
По въпроса за регистрацията намирам следното:
За огромно съжаление не всички служители от службите за контрол и регистрация на МПС в подразделенията на КАТ-МВР са с необходимата правна култура и по-специално от към административно право и процес, и поради това може и да се намери някой, който да състави АУАН за това, че МПС не е пререгистрирано в законовия едномесечен срок. Естествено е в случай, че бъде издадено НП, то същото да бъде отменено от съда при обжалване. Написах „естествено” защото съм убеден, че едно такова НП би имало съществени пороци, като основният би бил, установяване на момента на извършване на нарушението, а такъв порок е от съществените, водещ дори до неразглеждане на казуса по същество.Колкото до вписване на няколко собственика, то мисля, че е предвидено в талона вписването на повече от един собственик (съсобственик). (няма предвид „ползвател”, а съсобственик!) Но този, който ще се занимава с пререгистрирането на МПС, следва да е упълномощен за това от останалите наследници (съсобственици) в този смисъл е чл. 4, ал. 2 от НАРЕДБА № I-45 ОТ 24 МАРТ 2000 Г. ЗА РЕГИСТРИРАНЕ, ОТЧЕТ, СПИРАНЕ ОТ ДВИЖЕНИЕ... алабала...

пп. Нещо, не се открива цитираното решение № 93/10.07.2019 г. по адм. д. № 275/2018 г. на Административен съд – Габрово? Или има объркана цифричка, или не е габровския АС...?!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот daremf » 13 Авг 2021, 08:13

Благодаря за изчерпателните отговори на всички писали в темата. :wink:

Искам да коригирам самата фактология,която донякъде беше грешно (неволно) представена от мен.

ГО е направена след като лицето е починало :roll: Втора корекция,не застрахователят,а застрахователния агент правил ГО е бил уведомен за това и въпреки това тази ГО е сключена. Явно стремежа за нови клиенти от една страна(застрахователя) и непознаването на процедурите +неадекватността в този момент от шока и загубата от друга (на наследниците) ,както и вратичка в системата,са довели до този правен абсурд.

Очевидно вината е на самите наследници ,че не са прехвърли талона на тяхно име в КАТ.Това ще бъде коригирано в най-кратки срокове ,още другата седмица и ще бъде изваден нов талон и ГО.
daremf
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 09 Авг 2020, 19:00

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот kpts_ » 13 Авг 2021, 08:53

Модераторите, може ли любезно да помоля, да изтривате обидните коментари или части от тях в темата и не само в нея :?:
Вече се усещам като във форума на Спортал.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот riman1988 » 14 Авг 2021, 17:36

По отношение на цитираната от мен съдебна практика - моля да бъде извинен от участвалите в дискусията, допуснал съм техническа грешка при изписване номера на делото. Става дума за адм.дело № 274/2018 г. (което е правилното), а не адм.д. № 275/2018 г. (което е грешното) по описа на Административен съд - Габрово. Споделям изложеното в отговора на участника nikodim. Интерес представлява отбелязването в неговия отговор относно сключването на застраховка от упълномощено лице, като в същото време упълномощителят междувременно е починал. Признавам си, че не бях отчел възможността за подобна хипотеза, която ми се струва съвсем реална и възможна в гражданския оборот. Надявам се, че с отговорите и разсъжденията по темата сме успели да помогнем или поне да дадем някаква обща насока за търсене на разрешение от ситуцията.
riman1988
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 31 Юли 2021, 18:41

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот guest1 » 14 Авг 2021, 18:38

riman1988 написа:Става дума за адм.дело № 274/2018 г. (което е правилното), а не адм.д. № 275/2018 г. (което е грешното) по описа на Административен съд - Габрово.

Дори и така - информация за АД № 274/2018 г. в сайта на Административен съд - Габрово липсва.

Колкото до
riman1988 написа:Интерес представлява отбелязването в неговия отговор относно сключването на застраховка от упълномощено лице, като в същото време упълномощителят междувременно е починал. Признавам си, че не бях отчел възможността за подобна хипотеза, която ми се струва съвсем реална и възможна в гражданския оборот.

Хипотезата може да изглежда реална, но е абсурдна!
В момента, в който смъртния акт се регистрира в "ГРАО" - личната карта на починалото лице се връща, за унищожаване. А ЕГН-то му се обявява за невалидно!
Вече - ако някой "спи" и попълва "наизуст" ... това е друг въпрос.
На практика - упълномощения представлява упълномощителя. Представянето на починало лице ...

Допълнение!
През сайта на Висш съдебен съвет успях да се запозная с въпросното решение!
Нито е по въпроса, нито пък е окончателно.
Данни за изпращане в по-висша инстанция
Съд: Върховен административен съд
Изходящ номер: 305
Година: 2019
Тип на документа: Писмо
Дата на изпращане: 09.08.2019г.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот guest1 » 14 Авг 2021, 18:53

В решение № 1262 /07.07.2017 г. по КАНД № 917/2017 г. на Административен съд – Бургас е написано точно това, което казах преди
guest1 написа:Вие си мислете каквото искате, но ... не бъркайте собствеността с регистрационния режим!


Цитирам дословно
В ЗДвП няма изискване, според което собственикът да става такъв след регистриране на придобитото превозно средство в сектор ПП при съответното ОД МВР на свое име. Регистрацията от новия собственик е задължителна, но тя не е предпоставка да се приеме, че фактическия състав на придобиването е завършен едва след нейното осъществяване.
Според чл.144 от ЗДвП собствеността на моторните превозни средства се прехвърля с писмен договор. При прехвърляне на собствеността на регистрирани автомобили, на регистрирани ремаркета с товароносимост над 10 тона, на регистрирани колесни трактори и на регистрирани мотоциклети с работен обем на двигателя над 350 cm³ подписите на страните трябва да бъдат нотариално заверени. Това са единствените изисквания уредени в ЗДвП относно реда и начина, по който се осъществява промяната на собствеността на МПС.
Законът в чл.145 задължава праводателя при промяна на собствеността на регистрирано пътно превозно средство, в двуседмичен срок до предостави на службата, издала регистрационния номер, копие от договора за прехвърляне на собствеността с данните на приобретателя. Същото задължение има и приобретателя. Уредбата на чл. 145 от ЗДвП, касае само прехвърлянето на собственост чрез продажба, замяна или дарение.
Законът за движение по пътищата няма уредба за случаите когато МПС се придобива чрез наследяване. За това следва да се приложат общите правила при наследяване на движими вещи, които не включват този сложен фактически състав описан от касатора в касационната жалба.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: "Гражданска отговорност" на починал

Мнениеот nikodim77 » 14 Авг 2021, 21:06

Здравейте отново,
…ят, но старателен написа:
Допълнение!
През сайта на Висш съдебен съвет успях да се запозная с въпросното решение!
Нито е по въпроса, нито пък е окончателно.

Гошко!!! Решението Е по въпроса в доста точки от текста му, а и е окончателно (влязло в сила) съгласно нормата на чл. 160, ал. 6 от ДОПК. Това, че е правен опит за касация си е проблем на касатора!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Следваща

Назад към Застрахователно дело


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron