начало

Гешев изрази опасения от закриването на спецправосъдието пред главните прокурори от ЕС Гешев изрази опасения от закриването на спецправосъдието пред главните прокурори от ЕС

за титлите пред името.

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 13 Окт 2021, 20:16

общо прието е ,че ЛЕКАРИТЕ не са ДОКТОРИ ! Но се титулуват като доктор. има даже съдебен спор по личност която не е лекар, а доктор и спори по лекарските титулувания. Та, конкретно,аз съм завършил висше през 1966 година, нямаше баклави. магистрати и т.н. в дипломата ми е записано ПРЕПОДАВАТЕЛ, сега по западната траскрипция това ПРОФЕСОР , ударението е на О Предизвикват ме тези инж. по бог знае какво от Топлото, от водата или какво ли не ! Ще почна и аз да ползвам записаното в дипломата ми ПРОФЕСОР!
todorst
Потребител

Re: за титлите пред името.

Мнениеот guest1 » 14 Окт 2021, 11:07

Здравейте todorst.
Този въпрос е коментиран много пъти и на много места.
Като начало - погледнете Закона за висшето образование и правете разлика, между:
    - образователни и научни степени - „бакалавър", „магистър" и „доктор"/„доктор на науките“;
    - академични длъжности на трудов договор - „асистент“, „главен асистент“, „доцент“ и „професор“;
    - изборни ръководни длъжности - „ректор“, „декан“, „директор“ на департамент, филиал, колеж, „ръководител“ на катедра ...
Научната степен е лична и не се губи във времето, докато длъжността ...
Прекратява се договора, променя се „работното място“ и вече не е „професор“ (примерно).

Пп. Отделно са званията - „дописен член на БАН / член-кореспондент“ и „действителен член на БАН / академик“
Написаното не съставлява правен съвет, а изразява единствено лична позиция и мнение по разглежданите въпроси.

- Какъв е проблема с вицовете за адвокати?
- Адвокатите не ги намират за смешни, а останалите хора не мислят че са вицове.
guest1
Потребител

Мнениеот todorst » 16 Окт 2021, 19:09

Жоре, какво се сети след толкова време. Нека да ти поясня. Вече / при социализма
/ АНЖЕЛА ДЕЙВИДСЪН я представяха като като преоесор и т.н. хвалебствени статии. А тя е ПРЕПОДАВАТЕЛ , по западните норми ПРОФЕСОР има разлика в ударението на буквата " О " В моята диплома /една от тях / пише ПРЕПОДАВАТЕЛ по химия, физика. Та по сегашната западна транскрипция аз не съм ял баклава ,а съм ПРОФЕСОР !. !
. Какво ще кажеш за лекарите ,които се титулуват ДОКТОРИ! Навремето си направих гаргара. при изпращащ ме лекар му казвам : изпраща ме ПЕТРОВ от 6 поликлиника. Отговор : не познавам такъв. След подробности - възкликна : изпраща ви ДОКТОР Петров, ама така кажете !
жалко,
todorst
Потребител

Мнениеот todorst » 16 Окт 2021, 19:16

та нали наложила западната американска / транскрипция / Вече Иван не е Иван , а айвън Бидън е БАЙДЪН.
todorst
Потребител

Мнениеот bozyo » 17 Окт 2021, 09:02

доктор не е научна титла, а е винаги доктор по нещо-си - доктор по математика, доктор по право, даже доктор по медицина. просто "доктор" не е. отделно, че ако си късате нервите за всеки комплексар с къса ........ и дълга титла, можете да почнете от най-големия комплексар: "инж. д-р генерал кмет".

баклавите и магариите са натресени от ингилизите на ЕС чрез бульонския процес. защото континенталното висше образование е петгодишно, а в Островитяния предимно три годишно, и съответно островитяните никаде не ги приемат за нищо.
bozyo
Младши потребител

Мнениеот guest1 » 17 Окт 2021, 10:46

todorst написа:...а айвън Бидън е БАЙДЪН.

Biden си е бидОн, с вкиснато зеле. Ама това е друг въпрос!
bozyo написа:...в Островитяния предимно три годишно, и съответно островитяните никаде не ги приемат за нищо.

3 години е първата част - за „bachelor's degree“. За втората „master's degree“ се искат още 2 години!
Друг въпрос е, че за някой професии - и само бакалавър е достатъчна.
Написаното не съставлява правен съвет, а изразява единствено лична позиция и мнение по разглежданите въпроси.

- Какъв е проблема с вицовете за адвокати?
- Адвокатите не ги намират за смешни, а останалите хора не мислят че са вицове.
guest1
Потребител

Мнениеот todorst » 17 Окт 2021, 11:56

Кой ни го е НАТРЕСЪЛ ,но не е Бойко! Не стана ясно ,защо ЛЕКАРИТЕ се титулуват ДОКтоРИ и така си пишат на табелките на кабинетите! Защо не се сезира прокуратурата , за нарушение. Иди на преглед при лекар и се обърни към него с ГОСПОДИН Петров или ЛЕКАРЮ Петров. И ми пиши а резултата ! Публикувай ДИПЛОМА на завършил медицина !
todorst
Потребител

Назад към Общи дискусии