начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Защо не мога да разпределя или (взема) печалба при загуба.

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Защо не мога да разпределя или (взема) печалба при загуба.

Мнениеот agenciqmax » 12 Дек 2022, 20:57

Здравейте,

не съм счетоводител. Занимавам се с бизнес, но държа да знам всичко е детайли и да си го обяснявам логически. Една от фирмите ми не работи вече. В касата имам над 30 000 лв. Фирмата е на загуба, но преди година завърши на печалба от около 50 000 лв, които покриха част от загубата. Сега в момента е още на загуба, но тези пари, които останаха в каса, не мога да ги изтегля по никакъв начин от тази фирма - или поне така твърди счетоводителя ми. Не мога да си осбясня защо. Щяло да е скрито разпределяне на печалба. Направил съм инвестиция, не съм можал да я покрия завършил съм на загуба и вече искам това, което остава в касата да си го взема и да го вкарам в друга моя работеща фирма. Не можело... как да не може. По моя логика трябва да има начин да си ги изтегля и фирмата да си остане на загуба. Това реално са част от парите , които съм инвестирал. Дал съм толкова, върнал съм си толкова, разликата ми е загубата. Защо върнатото не мога да си го взема? Дори и скрито разпределяне да е, казах, че ще си платя дивидента, каза ми, че не става, НАП идвали веднага на ревизия.
agenciqmax
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Фев 2021, 23:12

Re: Защо не мога да разпределя или (взема) печалба при загуб

Мнениеот dimist » 08 Фев 2023, 19:13

Въпросът има няколко страни. Ако имате публично правни задължения, каквото и да вземете от дружеството, ще отговаряте по член 19 ДОПК до размера на взетото. Ако нямате публично правни задължения, но счетоводно сте на загуба, тогава вариант да вземете парите законно е ликвидация на търговското дружество. Както казахте, то така и не работи.В процедурата по ликвидация ще поканите кредиторите да предявят вземанията си, и ако не го сторят, ще вземете парите. Израза "на каса" ме навежда на мисълта, че парите са в джоба ви, и на практика ги няма. Извинете ако не е така, но иначе израза е "по сметка".
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Защо не мога да разпределя или (взема) печалба при загуб

Мнениеот kalahan2008 » 10 Фев 2023, 09:55

Въпросът е неясно зададен. Щом има пари на каса /30000 лв./, тях не можете да ги разпределяте за дивидент, ако това е въпросът, тъй като за това първо трябва дружеството да е на печалба. Само при печалба може да се разпределя дивидент. Така че с тази сума можете да покриете загубата от предишните години и ако остане нещо за печалба - да си го разпределите като дивидент.
Другият вариант е фирмата Ви да Ви дари на Вас тази сума, но това ще изисква да се плати данък върху даренията. Като цяло, консултирайте се със счетоводител, който да види ОПР и баланса на фирмата Ви и да Ви каже какво да правите.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 49 госта


cron