начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Защо не мога да разпределя или (взема) печалба при загуба.

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Защо не мога да разпределя или (взема) печалба при загуба.

Мнениеот agenciqmax » 12 Дек 2022, 20:57

Здравейте,

не съм счетоводител. Занимавам се с бизнес, но държа да знам всичко е детайли и да си го обяснявам логически. Една от фирмите ми не работи вече. В касата имам над 30 000 лв. Фирмата е на загуба, но преди година завърши на печалба от около 50 000 лв, които покриха част от загубата. Сега в момента е още на загуба, но тези пари, които останаха в каса, не мога да ги изтегля по никакъв начин от тази фирма - или поне така твърди счетоводителя ми. Не мога да си осбясня защо. Щяло да е скрито разпределяне на печалба. Направил съм инвестиция, не съм можал да я покрия завършил съм на загуба и вече искам това, което остава в касата да си го взема и да го вкарам в друга моя работеща фирма. Не можело... как да не може. По моя логика трябва да има начин да си ги изтегля и фирмата да си остане на загуба. Това реално са част от парите , които съм инвестирал. Дал съм толкова, върнал съм си толкова, разликата ми е загубата. Защо върнатото не мога да си го взема? Дори и скрито разпределяне да е, казах, че ще си платя дивидента, каза ми, че не става, НАП идвали веднага на ревизия.
agenciqmax
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 12 Фев 2021, 23:12

Re: Защо не мога да разпределя или (взема) печалба при загуб

Мнениеот dimist » 08 Фев 2023, 19:13

Въпросът има няколко страни. Ако имате публично правни задължения, каквото и да вземете от дружеството, ще отговаряте по член 19 ДОПК до размера на взетото. Ако нямате публично правни задължения, но счетоводно сте на загуба, тогава вариант да вземете парите законно е ликвидация на търговското дружество. Както казахте, то така и не работи.В процедурата по ликвидация ще поканите кредиторите да предявят вземанията си, и ако не го сторят, ще вземете парите. Израза "на каса" ме навежда на мисълта, че парите са в джоба ви, и на практика ги няма. Извинете ако не е така, но иначе израза е "по сметка".
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Защо не мога да разпределя или (взема) печалба при загуб

Мнениеот kalahan2008 » 10 Фев 2023, 09:55

Въпросът е неясно зададен. Щом има пари на каса /30000 лв./, тях не можете да ги разпределяте за дивидент, ако това е въпросът, тъй като за това първо трябва дружеството да е на печалба. Само при печалба може да се разпределя дивидент. Така че с тази сума можете да покриете загубата от предишните години и ако остане нещо за печалба - да си го разпределите като дивидент.
Другият вариант е фирмата Ви да Ви дари на Вас тази сума, но това ще изисква да се плати данък върху даренията. Като цяло, консултирайте се със счетоводител, който да види ОПР и баланса на фирмата Ви и да Ви каже какво да правите.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron