начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Арбитражите-употреба или злоупотреба

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот kalahan2008 » 14 Фев 2015, 19:31

REVOLUTION написа:Схемата е същата както я описа калахан.

Еми логично е да е така, при положение, че и арбитражният съд е абсолютно същият.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот mi_lena » 16 Фев 2015, 12:28

111888 написа:Смятам, че е крайно належащо, докато се приеме нов закон за арбитража, който да отмени сегашния неадекватен в новите времена ЗМТА ВКС СПЕШНО да излезе с тълкувателно решение, с което да бъде изоставена сегашната си практика-че няма начин да бъде обявявано арбитражно решение за нищожно :shock: , както и ,че арбитражните решения -видите ли -не могат да са нищожни :shock: , и липсата на какъвто и да е способ за атакуване на АР след фатален тримесечен срок-дори и да се домогваш да докажеш нищожност. Както вече споменах, това прави арбитражното решение по стабилно и от съдебно решение, дори и постановеното АС да е в нарушение на закона(при бърз кредит -има максимален размер на лихвата, уредено в закона-и съдът прилага това, но в хипотетично арбитражно решение-с което примерно се признава по-висока лихва за валидна-това ще е е неправилно арбитражно решение, но валидно и подлежащо на принудително изпълнение-арбитражното решение е валидно, дори и да противоречи на материалния закон-не само относно примера с лихвата.).

Наистина в ЗМТА няма начин да се обяви АР за нищожно. Такава е и съдебната практика.
Чрез елементарно тълкуване може-по аналогия с правилата за нищожност на съдебно решение може да се реши огромен проблем-с който много обикновени хорица се сблъскаха в последните месеци на лавина от осъдени от арбитражи без арбитражна клауза, или без призоваване и уведомяване, докато се измени ЗМТА, или приеме нов закон.

След като съдебно решение може да бъде нищожно, и безсрочно атакувано-с искане за прогласяване на нищожност, няма логика това да не важи и за решенията на "частните съдилища"-арбитражите. .


Това ми прилича на приказката за "ори-мели-яж".
След като в ЗМТА няма основание, аналогично на чл.270 ал.2 ГПК, няма как то да бъде въведено в закона по тълкувателен път. Освен ВКС да вземе и да допише и чл.5 на Нюйоркската Конвенция от която произтичат основанията по чл.47 ЗМТА.
Аватар
mi_lena
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 02 Сеп 2005, 16:53
Местоположение: София

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот ivanov_p » 16 Фев 2015, 12:53

Току що ми казаха да изчакам с арбитража, защото се готвели промени в закона. Някой чувал ли е нещо?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот pitasht » 18 Фев 2015, 11:40

revolution ето моите въпроси.
Първо в моя случай писмото е обикновено внимателно прегледах няма препоръка нищо. Не мога да разбера тогава съдът извинявайте ама това съд никак не ми пасва, от кой ден ми брои срока, след като изобщо няма данни да е получено писмото. Вероятно от датата на изпращане. :?:
Извинявайте ама това ако е така е голяма наглост.
После за тази точка:
(4)
Смята се, че има писмено арбитражно споразумение и когато ищецът предяви иск пред Арбитражния съд, а ответникът не оспори в срока за отговор компетентността на Арбитражния съд.


Искам да покажа какво пише в единствения нормативен акт който урежда арбитража в момента-ЗМТА, важащ и за Бг арбитраж:
(3) Смята се, че има арбитражно споразумение и когато ответникът писмено или със заявление, отбелязано в протокола на арбитражното заседание, приеме спорът да бъде разгледан от арбитража или когато участвува в арбитражното производство, без да оспорва компетентността на арбитража.

Някак ми се струва, че някой е преписал текста на закона като е променил съществено волята на законодателя.
Предполагам на тълкуване би подлежала думата "участвува" и още нещо дали установеното в Правилника не противоречи на законовите разпоредби?
На мен друго ми стана интересно- кой може да отмени текста в правилника на арбитражния съд ако се приеме, че същият е незаконен?
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот lexy21 » 25 Юни 2015, 11:25

kalahan2008 написа:... Истината е проста: преди няколко години "С.Г.Груп" изкупиха на безценица погасените по давност вземания на Виваком и Глобул. Първоначално опитаха да ги събират чрез заповедното производство, но установиха, че е трудно - много често длъжниците възразяваха, а след това се налагаше да водят искови производства с предизвестен краен резултат (поради изтеклата 3-годишна давност).
Затова, за да успеят да реализират "оборот", тяхната юрисконсултка (която вече не работи при тях) измисли схемата с Арбитражния съд...


"С.Г. ГРУП" ООД си имат нов арбитражен съд - Арбитражен съд към “Професионално сдружение за извънсъдебно решаване на спорове” с един абсолютно анонимен сайт, Powered by WordPress :lol: - http://psirs-bg.com/?page_id=19.
Въпросното сдружение аз лично не открих с търсачката на сайта на Министерство на правосъдието (Регистъра на ЮЛНЦ в обществена полза), но видно от самия анонимен сайт "Този Правилник (на съда) е приет на Учредителното събрание на Сдружение “Професионално сдружение за извънсъдебно решаване на спорове” с решение по Протокол от 12.02.20015г. и влиза в сила от същата дата." Та, за сдружението няма нищо - нито БУЛСТАТ, нито данни за съдебна регистрация - мъгла. Но пък си има съд, съдът си има правилник, който е влязъл в сила от деня, на който се е състояло учредителното събрание на сдружението, което не е ясно дали, кога и къде е регистрирано. Според чл. 1 от този правилник "Организацията на Арбитражния съд и статутът на арбитрите се определят от Устава на Арбитражния съд" (устав на АС няма :lol: ), но пък моя клиентка със значително напреднало ЕГН си има уведомление и разпореждане от този АС, че "С.Г. ГРУП" ООД търси от нея едни 12 лева от 2005 г., лихви и 150.00 лева разноски, като "съдът" й е указал сметка, по която да ги внесе. Иначе - делото продължава, други разноски, чудеса - внасяйте госпожо, че по-зле ще става...
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот kalahan2008 » 28 Юни 2015, 16:08

Под натиска на Световната банка скоро ще има промени и в арбитражното производство. Тези безобразия не може повече да продължават.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот 111888 » 19 Авг 2015, 23:28

111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Авг 2015, 01:54

Не съм естествено гений, но как решавам тези казуси аз. Твърде прехвалените ни адвокати правят сложни правни конструкции, без да изчислят вероятността Осама бин Ладен да е жив и здрав. Как Херкулес се справи с медузата Горгона - с огледало.

Ако ти подадат минимална информация за такова арбитражно - веднага трябва да отнесеш към друг вид юрисдикция твоя претенция. Какво имам предвид. Веднага да се направи контра на арбитража. Как - като заведеш свой иск в мирови съд. Котешка работа се явява, но добре оформени документи биха спасили доста народ с тази грипна епидемия. Докато щамът не се промени.

Какво трябва да се направи - копелетата са алчни. Ще им се някой да им налива пари и те да щракат с пръсти. Известна тунеядска работа. Да не отваряме тема за дивата джунгла и Маугли социален или национален типаж е. Това разбира дразни особено много всеки, който се занимава с професионално събиране на дългове. Но както казах - в гората има всякакви хищници - бухали, змии и всъщност така.

Завеждането на иск преди да ти образуват арбитражно поставя на колене противната страна и на нея не й се полага повече от това да моли за милост. В това е силата на словото, да прогонва злите сили от хората и да прави нещата с нож и вилица. А не с ръка, тоест - спазвай етикета, дори когато си от Дивия край.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот 111888 » 20 Авг 2015, 08:40

Проблемът е, и че да се отнесе спора към съд, ако арбитражът самореши да "правораздава" решението му е...валидно. Възможна е и ситуацията противоречиви решения по един спор-от граждански съд, и от арбитраж.
Аз мисля,че решението е само едно-законодателят да се намеси-и то бързо, приоритетно, или най-малкото ВКС да си влезе в ролята на тълкувател(дописвач на закони) и с тълкуване изясни нещата . Да се уреди,че арбитраж под общи условия е недопустим-искаш ли арбитраж го впиши в индивидуалния договор. Че арбитраж без арбитражна клауза е нищожен, и да може да се оспорва по начина за оспорване на съдебни решения-тоест безсрочно, а не 3 месеца, и не толкова тежко и сложно-пред ВКС. Да се запише,че арбитраж по забранен за арбитриране спор е нищожен( я да ви питам-как ще се реши, ако арбитър реши да правораздава по спор с недвижими имоти, или постанови ..развод-какво правим, след изтичането на тримесечния срок, след като арбитражно решение не може да е нищожно?, какво правим-ако с арбитраж се пререши спор ,решен от съд, и са минали трите месеца за оспорване?). Евентуално да се уреди някаква регулация на арбитражите-примерно вписване в регистър на арбитражите ,евентуално някаква публичност на арбитражните решения така както съдебните решения, според ЗСВ са публични-след като арбитражно и съдебно решения имат еднаква сила, що да няма публичност на арбитражните решения, да се уредят правила кой може да е арбитър-евентуално моделът при регулацията на медиаторите-дори и да няма изпит, дори и да няма изискване за образование-както е сега, поне да има публичен регистър, също да се уреди как може да се забрани на лице да арбитър-след какви нарушения, след жалба пред кого итн-има къде да се оплачеш от магистрати, има къде да се оплачеш от медиатор, ако си недоволен от медиацията му, но няма къде да се оплачеш от арбитър, нито кой да му наложи каквито и да е санкции.
ЗМТА в новото време ,новите обществени отношения не е адекватен на времето. Този закон работеше, когато имаше един арбитраж, а над него - ВДА(даже практиката на ВДА едно време се издаваше в сборници, със същото значение като постановленията на ВС, и решенията на ВДА се даваха и за учебни примери в учебниците). Ако толкова искат ЗМТА да го оставят за това ,за което е измислен-за международния ТА. За вътрешни арбитражи, за арбитраж между банки и граждани, фирми за бързи кредити и граждани-нови правила по нов закон, като се отчетат сегашните слабости и широки възможности за безобразия и заобикаляне на закона.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Авг 2015, 12:06

Ами няма защо да се променя нищо. Аз не искам честно казано социализъм, особено както е виждането на някой за това. Пълна свобода - всеки да оцелява както иска и както може. Другото е преса над частната дейност. Напълно споделям сегашното положение - нека да видим какво ще стане като огладнеят недобросъвестните и т.н.

Хората няма да теглят повече бързи заеми. Аз се радвам, защото всички излъгани и разочаровани, ще си правят по-точна сметка следващия път. Накрая ще те дърпат да влезнеш през вратата на заложните къщи - възможно е.

Нека да правят колкото си искат и каквито си искат съдилища. Впрочем - в Сърбия се оказа че през последните не знам 50 години ли бяха, не е имало нотариуси. Не е имало нотариуси! И всичко е адвокатура, това не е ли изумително. Няма скандали със сделки, както и да е. Това не е ли показателно, че сепаратизирането на правната професия е просто вариант на дейност. Няма проблеми и пълната либерализация. Всеки срещу всеки. Знае се, че това работи.

Темата за арбитража е дъвкана и предъвкана.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот andy70 » 20 Авг 2015, 13:24

lexy21 написа: Та, за сдружението няма нищо - нито БУЛСТАТ, нито данни за съдебна регистрация - мъгла. ...

СДРУЖЕНИЕ ПРОФЕСИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ ЗА ИЗВЪНСЪДЕБНО РЕШАВАНЕ НА СПОРОВЕ
Булстат - 176842518
седалище: БЪЛГАРИЯ гр. София, област: София-столица, пощ. код:1324, ж.к. ЛЮЛИН бл. 709 вх.В ет.5 ап.46
за създаване: решение 1 от 2015-03-10 по ф.д. 149/2015 на Cофийски градски съд вписано в парт. 21480
Управляващи - Д.М.Б.; К.Б.Г. и И.Н.В.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Авг 2015, 23:14

Едно решение на арбитраж по имобилиарен спор би било нищожно, няма как иначе.
Имаше чудесна и кратка статия по този повод - но и колкото и да се пъна не мога да си спомня. С този компютър всичко се разсъхва. Бях си направил подборка от тези статии. Нищожност на съдебното решение - как, какво и защо. Ма и да се напъвам - не я помня. Съвременно право ли беше - всъщност доста древна е - защото е на поне 15-на години. А проф. Гердж. има "Конкуренция на основанията за нищожност", когато няколко основания засягат една хипотеза какво се случва - също е относима малко или много.
Иначе има магарийка в арбитража, ама защо не. Нали има противоотрова - както споделих горе. Просто един фронтален удар и съсипва цялата пясъчна кула. Примерно.

Няма лошо - един ще продава отрова, друг противоотрова. Един вид - да покажем най-доброто от себе си. Вече и отнемането на лиценз е част, но незадължителна част от надпреварата.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот 111888 » 21 Авг 2015, 08:15

Логично е да е нищожно решение на арбитър по спор с недвижими имоти, или по други спорове ,забранени за арбитриране(огромна отворена възможност за злоупотреба, ако приемем обратното), но ВКС е на друго мнение-АР не могат да са нищожни, и няма как решението да бъде оспорено, ако е изтекъл тримесечния срок. Вижте решението, от предишната страница (Р Е Ш Е Н И Е № 151, 19.06.2012г. на ВКС). Трудов спор е забранен за арбитриране(чл 19 ГПК)-цитирам отново от решението на ВКС "Следователно, по трудови спорове, независимо дали страните са сключили арбитражно споразумение или не, арбитражен съд на територията на Република България не може да се произнася, а ако го стори, то решението му ще съществува в правния мир, с присъщите му публичноправни последици, ако не бъде отменено в срока и по реда на чл. 47, т. 3 ЗМТА."
Тоест изпуснеш ли срока от три месеца-решението го има в "правния мир". Следва да бъде изпълнявано.
Затова предлагам ,ВКС да изостави досегашната съдебна практика, и с ТР да изтълкува очевидното, но неприето от съдебната практика-АР могат да са нищожни, и срокът за оспорване не е три месеца, въпреки написано в закона за този тримесечен срок, а оспорването, ако се домогваш да докажеш нищожност е безсрочно.
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот ivan_lawyer » 22 Авг 2015, 10:11

Ж.Сталев написа "Арбитраж по частноправни казуси" - всъщност оригиналното заглавие не е точно това. Много прегледно засяга онова, което не е било предъвквано вече. В смисъл няма защо да се пише цяла книга, по повод на неща, които са известни и по тях има статии. Впрочем идеята на арбитража е да разтовари срещу заплащане съдебната система от спорове - които са неприсъщи за мировото правораздаване - ако приемем гражданският кодекс за наистина граждански. Търговски кодекс обаче няма, следователно - ГПК остава при спорове. Търговците няма какво да правят в храма на Темида - споровете им са незначителни и несъществени за стабилността на обществото.

Аз съм гледал в архива дела по търговски ред, които касаят примерно 2 баки блажна боя, неразплатени фактури и разни други дребнотемии. Един съдия е призван да бди над правовите норми, да опазва реда и т.н. Изведнъж идват едни клоуни, дето половин ред не могат да напишат нормално. Чели ли сте искова молба по търговско дело - все едно четеш стихотворение на компютърен език Паскал, примерно превод на Христо Ботев би звучал така - Настане вечер месец изгрее, звезди обсипят свода и т.н. Би звучало така Х с У месец координата изгрее, константа звезда множествено число параметър за обсипване. Аз състрадавам на глухите и немите - но те са с недъг, който е толерантно да понасяме околните.

Търговското право обаче се крепи на стопанската загриженост, на еснафската природа, дори.
Изведнъж те рязко се превръщат в центъра на общественото внимание, във фокуса на публиката - еми хубаво - видяхме - нали получавате печалба за дейността си, какво искате. Последните броеве на Форбс доказват това, бих казал снобско изявяване. Непрекъснато се снимат едни и същи имена - мениджър на Н.-ската компания, супер бранд офисърс, хюман полис рисърч асистант, просто интересни са ми, как да се изразя - все едни притеснени - спечени, такива хора направо не знам какво да мисля. Бил съм в корпорация и знам как се върши работата. Ми те остават дори след пет часа в офисите си. После - като се надзвекат вечерята, някакво разхлабително. Излизат само в петък на дискотека или пиано бар - там пеят Ай ти снегурочка и АББА, кой им пречи да живеят, не знам. Работа за два лева не са свършили - то се вижда отдалече.

Изведнъж вземат решение да водят дела - ами ходете си в арбитража драги любители, съдебната палата не е цирк. Впрочем цирковото изкуство е много по-интересно на младите хора от сухоежбината на правото.

Впрочем съдиите се товарят с тези търговски дела - поради именно тази себична самовлюбена природа на търговските люде и това изкривява работата и ни въвлича в един спирален кръговрат. Не мога да разбера как един нормален търговец ще съди клиента си - напротив, направи му отстъпка, покажи му нещо интересно, а не от вратата - в екарисажа.

Така или иначе - хубава идея е арбитража, вярно има много корсари, наистина и сухоземни пирати има също, щом в миналото в Черно море е имало пирати, защо да няма и сега.

Просто тръгваш сутрин, плащаш 100 лева на будката за вестници, даваш на Метрополитена 200 лева за бърз влак, пътьом подписваш 2 бр. записи на заповед като гаранция за закуска - примерно кифличка, сключваш 6 доживотни договора с който и да е мобилен продавач и накрая какво се оказва. Ами затова трябва да се изгонят търговците от съдебната палата и да ходят да си търкат пипалата по техните търговски дела, в отделно помещение. Все пак да знаят, че са неискрени и непочтени и затова - когато станат на ниво, тогава.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот 111888 » 27 Сеп 2015, 10:55

Статия за арбитражите, в която са описани и част от проблемите при сегашната правна уредба
http://milovanov.bg/article-26.html
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот ivan_lawyer » 27 Сеп 2015, 17:06

Поучителна статия. Авторът е запознат добре с материала. Борави с лекота с текстовото внушение. Впечатлява с дълбочина и има чудесна логическа свързаност. Написаното е еднакво достъпно за редовните граждани и за нередовните селяни. Има и елегантност на изказа, нямам забележки. Одобрявам написаното изцяло. Статията е основополагаща, сентенциите в нея може да красят всяка съдебна палата в страната ни.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот commodoro » 27 Сеп 2015, 17:51

mi_lena написа:Това ми прилича на приказката за "ори-мели-яж".
След като в ЗМТА няма основание, аналогично на чл.270 ал.2 ГПК, няма как то да бъде въведено в закона по тълкувателен път. Освен ВКС да вземе и да допише и чл.5 на Нюйоркската Конвенция от която произтичат основанията по чл.47 ЗМТА.


Няма защо да се дописва чл. 47, отмяна и нищожност са два различни института. Впрочем, източникът на тези основания е волята на българския законодател; конвенцията е относто екзекватура на чуждестранни арбитражни решения и няма нищо общо в случая. Претендирането на нищожност следва да става на общо основание - чл. 270 (2). За съжаление във ВКС се е намерила някаква.. за докладчик, която да измисли подобна простотия, но все пак това не е задължителна практика. Едва ли е от глупост..
commodoro
Потребител
 
Мнения: 158
Регистриран на: 04 Фев 2013, 23:11

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот 111888 » 27 Яну 2016, 00:00

111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот 111888 » 30 Яну 2016, 11:34

Събирачи на дългове тормозят длъжници и заобикалят закона(чрез нароилите се арбитражи)
"Дори и във вашия договор да няма арбитражна клауза, то колекторските фирми заобикалят съдилищата по начина, който е описан в закона за Международния търговски арбитраж , позовавайки се на чл. 7 ал. 3 от този закон, въпреки че той абсолютно неправилно се тълкува в случая от тях"

http://dnes.dir.bg/news/dalgove-davnost ... 82774?nt=9
111888
Потребител
 
Мнения: 611
Регистриран на: 13 Дек 2013, 12:08

Re: Арбитражите-употреба или злоупотреба

Мнениеот ivanov_p » 30 Яну 2016, 13:00

Въртим сучем и все стигаме до едно и също "възражениието се предявява пред съд". Достатъчно е едно изречение - "съдът следи служебно за настъпила давност". Другата възможност е да се допусне възражение пред кредитора, което може да се представи в изпълнителното производство. Проблемът е, че нотариусите нямат лоби за разлика от адвокатите.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 39 госта


cron