начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Промяна на статут - от лозе към парцел за строеж

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Промяна на статут - от лозе към парцел за строеж

Мнениеот nadejda_dqkova » 17 Апр 2016, 20:48

Здравейте. Искам да закупя място, което е със статут на лозе, но същевременно искам да строя на него. Няма регуляция, ток и Вик. Ясно е, че статутът трябва да се промени, но може ли някой с подробни стъпки да ми обясни къде, какво, кое след кое трябва да се направи. Знам, че е сумати бумащина и т.н. но ще се радвам, ако някой отдели малко време да ми изясни нещата. Поздрави! :)
nadejda_dqkova
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 13 Юни 2011, 12:31

Re: Промяна на статут - от лозе към парцел за строеж

Мнениеот ivanov_p » 17 Апр 2016, 21:43

Това не е твоя работа, има хора които го правят.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Промяна на статут - от лозе към парцел за строеж

Мнениеот nadejda_dqkova » 17 Апр 2016, 22:00

Ясно ми е, но нали аз трябва да задвижа нещата - молби, документи и т.н.. Или най-добре да се консултирам с адвокат?
nadejda_dqkova
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 13 Юни 2011, 12:31

Re: Промяна на статут - от лозе към парцел за строеж

Мнениеот jhoro » 18 Апр 2016, 12:41

Здравейте nadejda_dqkova.
Като начало стъпките са две - "леви-десни" и ... при главния архитект на общината. Там ще Ви обяснят:
- е ли и може ли въпросния парцел да се вкара в регулация;
- има или няма за съответния квартал / землище ПУП (подробен устройствен план) и може ли изобщо да се говори за застрояване;
- ако отговорите дотук са "твърдо нИе" - остава последния вариант.
Чл. 12. (3) Без промяна на предназначението в поземлените имоти по чл. 8, т. 2*, 3 и 4 се допуска застрояване на обекти, чиито функции са съвместими с предназначението на имотите, при спазване на действащата нормативна уредба и въз основа на подробен устройствен план или виза за проектиране, издадена от главния архитект на общината.
* Чл. 8 2. в земеделски територии - за обработваеми земи (ниви, овощни и зеленчукови градини, лозя, ливади и други) и необработваеми земи (пасища, скатове, дерета, оврази и други);

Това или да ви разреши поставянето на преместваем обект.
Това за регулЯцията.
Относно инфраструктурата - електрозахранване, водоподаване, канализация, път (достъп) и др ... - добре е да проучите възможностите. Понякога необходимите разходи обезсмислят начинанието.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Промяна на статут - от лозе към парцел за строеж

Мнениеот jhoro » 18 Апр 2016, 12:46

ivanov_p написа:Това не е твоя работа, има хора които го правят.

Гусин Иванов - поста ви, освен че увеличава общия брой на постовете ви, няма никаква стойност.
За всяко нещо е така - лекарите лекуват, строителите строят и т.н.
Но нали не си мислите, че "хората които го правят" - просто си се разхождат и в един момент си казват
"- я какво (У)ПИ - лозенце. Що не взема да го вкарам У регулация, чи чиляка да моЙ да си строи."
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Промяна на статут - от лозе към парцел за строеж

Мнениеот ivanov_p » 18 Апр 2016, 13:39

Вероятно поста ми няма стойност, но аз съм променил статута на толкова земи и повишил показателите на толкова УПИ-та, че като четеш за презастрояване се сещай за мен.

Правилният ред е следния:
Отиваш при надзорника, чийто офис е най-близо до общината и му казваш какво искаш да направиш, а той ти казва възможно ли е и какво ще ти струва. Стъпките - кучета ги яли, който трябва ги прави ще ги направи, може от време на време да ви викат да подпишете някой документ, с което, и плащането, се изчерпва вашето участие в процеса.

Имало и друг ред, правов или нещо от рода, но него не го знам и не съветвам никой да го ползва - бил голямо набутване, с пари и време и накрая ти режели квитанциите. За щастие не съм го ползвал нито веднъж.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Промяна на статут - от лозе към парцел за строеж

Мнениеот jhoro » 18 Апр 2016, 19:35

Ок, ще си мисля (а може и други да си мислят). Ако случайно Ви засърби ... - да знаете, че някой си мисли.

Цитата ми в предния пост беше малко за разведряване на обстановката.

Но пак казвам на питащия - проверете вариантите за електро- и водоснабдяване на имота. Да не се окаже, че ... то "Мисия невъзможна" няма, ама понякога не е оправдана. От финансови съображения.
ЕРП-тата отпускат "за без пари" ("само" четири-пет-шестотин лева) едно междустълбие окабеляване. Ако ви трябват 10 - става златно.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Промяна на статут - от лозе към парцел за строеж

Мнениеот yassi » 20 Сеп 2018, 08:59

ivanov_p написа:Вероятно поста ми няма стойност, но аз съм променил статута на толкова земи и повишил показателите на толкова УПИ-та, че като четеш за презастрояване се сещай за мен.

Правилният ред е следния:
Отиваш при надзорника, чийто офис е най-близо до общината и му казваш какво искаш да направиш, а той ти казва възможно ли е и какво ще ти струва.


Добър ден,
Аз съм точно в същата ситуация. За да е по конкретно става дума за р-н Аспарухово (Варна), нлавния път от Галата за Ракитника, отляво е СО Прибой, а отдясно само лозя. Харесал съм едно до пътя (ел.стълбове, канализация и вода вървят от другата страна на пътя). По ОУП на Варна е за ниско застрояване, нещо от рода на Ж1, Ж2 ли беше...
Въпросът ми е кой е този надзорник, и къде да го намеря? Горе прочетох, че трябвало да се отиде при главния архитект на общината. Те там само мен чакат да ги питам :)
Лек ден.
yassi
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 19 Авг 2018, 23:25

Re: Промяна на статут - от лозе към парцел за строеж

Мнениеот teogeo » 27 Сеп 2018, 22:48

yassi написа:
ivanov_p написа:Вероятно поста ми няма стойност, но аз съм променил статута на толкова земи и повишил показателите на толкова УПИ-та, че като четеш за презастрояване се сещай за мен.

Правилният ред е следния:
Отиваш при надзорника, чийто офис е най-близо до общината и му казваш какво искаш да направиш, а той ти казва възможно ли е и какво ще ти струва.


Добър ден,
Аз съм точно в същата ситуация. За да е по конкретно става дума за р-н Аспарухово (Варна), нлавния път от Галата за Ракитника, отляво е СО Прибой, а отдясно само лозя. Харесал съм едно до пътя (ел.стълбове, канализация и вода вървят от другата страна на пътя). По ОУП на Варна е за ниско застрояване, нещо от рода на Ж1, Ж2 ли беше...
Въпросът ми е кой е този надзорник, и къде да го намеря? Горе прочетох, че трябвало да се отиде при главния архитект на общината. Те там само мен чакат да ги питам :)
Лек ден.


Не обръщайте внимание на Иванов. Той си ни е драка. Не че е лош човек :)
На такива въпроси наистина няма еднозначен отговор. Някой може да си го мисли за "лозе", а то да е примерно имот в селищно образувание или хайде, дори и да не е в такова - имот по §4 от ПРЗ на ЗСПЗЗЗ - т.нар. вилни зони (с много условности по отношение на знака "=" между тези понятия). Тогава може да се строи вила и без промяна на предназначението / статута на земята - ниско застрояване, но до 7 метра. Но както казах - трябва да се проверят куп неща. Има ли имотът достъп до път поне? Всичко е до конкретика. Най-добре да се иде при адвокат, който се занимава с подобни неща, така също и при архитект. В Общината не очаквайте много-много съдействие. Там се отива с конкретни задачи, не с общи питанки.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron