начало
Конституционният съд се заема със съдебната медиация Конституционният съд се заема със съдебната медиация

законен състав

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


законен състав

Мнениеот sadiata34 » 26 Юли 2018, 21:41

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ ЮРИСТИ,

В адвокатската ми практика се установи следния проблем, а именно: В периода на месец Юли на тази година заведох четири броя частни административни дела във Върховния административен съд по реда на чл.229 и сл.от АПК. Делата са разпределени за разглеждане , както следва - в Шесто отделение -две дела, а във Второ отделение- две дела. Както в делата по описа на Шесто отделение на ВАС , така и в делата по описа на Второ отделение на ВАС на 26.07.2018 година ми се постановяват две определения ,в постановяването на които съдиите СВЕТЛОЗАРА АНЧЕВА И ТЕОДОРА НИКОЛОВА ЕДНОВРЕМЕННО СА ВЗЕЛИ УЧАСТИЕ И ТАКА СЪЩИТЕ ТЕЗИ СЪДИЙКИ ФОРМИРАТ МНОЗИНСТВОТО В СЪСТАВИТЕ.
ВОДЕН ОТ ГОРНОТО ПИТАМ:
Законно ли е едни и същи съдии да участват в състава на дела ,постановени в един и същи ден от името на Второ и Шесто отделение. Тоест излиза ,че посочените две съдийки участват едновременно хем във Второ отделение , хем в Шесто отделение.Доколкото ми е известно във Върховния административен съд действа правилото ,че съдиите са разпределени в рамките на отделения и не може един съдия да бъде в повече от едно отделение , а посочените две съдийки при направена от мен проверка се установи ,че участват в постановяване на съдебни актове по дела по описа на Шесто отделение, Второ отделение , Седмо отделение и Осмо отделение на Върховен административен съд и то в рамките само на един месец -Юли на 2018 година.
sadiata34
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Фев 2017, 19:56

Re: законен състав

Мнениеот bvoykov » 27 Юли 2018, 10:29

Аз лично не виждам нищо нередно. По време на съдебната ваканция като повечето съдии са изключени от разпределението поради отпуск просто няма как, иначе ще се забави значително разглеждането на делата. Разпределението по отделения е условно според мен и не дава основание да се приеме, че съставът е "незаконен". Знам, че едва ли е уместно сравнението, но при мен, в местния Окръжен съд, има три отделения - гражданско, търговско и наказателно. През съдебната ваканция има случаи, когато граждански съдия е в наказателен състав, когато търговски съдия е в граждански състав и т.н., по аналогия мисля, че по-скоро няма нарушение, но не знам до колко вътрешните правила за сформиране на състав играят роля за неговата "законност" вън от принципа на случайно разпределение на делата и безпристрастността на съдиите от състава.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: законен състав

Мнениеот sadiata34 » 27 Юли 2018, 19:45

ОТНОСНО: bvoykov » 27 Юли 2018 09:29 am Колега, Склонен съм до някъде да се съглася с Вас, но ми прави впечатление ,че само в рамките на месец Юли въпросните две съдийки правораздават в четири отделения - та всичките съдии от тези отделения да са в отпуск и това да са едниствените съдии, останали да работят през лятото в рамките на Върховен административен съд? , което ми е трудно да повярвам.Все пак ще поискаме от кантората проверка , тъй като друг път не съм срещал това явление в правораздаването на ВАС и за мен това не е логично и съм склонен да мисля ,че е нарушен принципа на случайно разпределение на делата.В районните и Окръжни съдилища особено в провинцията намирам ,че е нормално да се местят от отделение на отделение , тъй като в повечето там съдилища са малко съдиите.
Все пак не ми се струва това явление ненормално ,защото тези две съдийки формират мнозинството и така би се стигнало до изпълняване на поръчки и тенденциозно решаване на дела, а от друга страна това нарушава принципа за справедлив процес от безпристрастен съд.
В обсъждания случай не става въпрос тези две съдийки да участват поотделно в състави на тези четири отделения , а напротив формират съставното мнонзинство , тоест те колят и те бесят, което не е нормално.Ако обаче , те по отделно участваха в състави на тези четири отделения , то няма проблем , тъй като не формират мнонзинство. Представете си тези съдии да са тенденциозни към определен адвокат , което е често срещана тенденция сред съдиите във Върховния административен съд- какво правим тогава?.
sadiata34
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 26 Фев 2017, 19:56

Re: законен състав

Мнениеот sotkanin » 27 Юли 2018, 23:22

Еми какво правиш....прецакан си от всякъде ...дискриминация...
sotkanin
Младши потребител
 
Мнения: 40
Регистриран на: 26 Фев 2017, 00:03


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron