начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Свободна професия и работа на ТД

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Свободна професия и работа на ТД

Мнениеот v-vasileva » 08 Юли 2019, 12:21

Здравейте,
аз работя на постоянен трудов договор 8 ч работен ден. Направих си сайт за хороскопи, където
има опция и за платена услуга. Плащането се извършва през paypal или банков превод.
Към момента имам доход 100-200 лв на месец и то не всеки месец . Как бих могла да го легализирам? Моя позната ме насочи да се регистрирам, като свободна професия "Консултант", но все още събирам информация дали това е най-удачният вариант.
v-vasileva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Юли 2019, 12:12

Re: Свободна професия и работа на ТД

Мнениеот svegrigorov » 08 Юли 2019, 13:33

Ако се регистрираш като самоосигуряващо се лице ще дължиш осигуровки всеки месец, а по трудовия ти договор ще спрат да ти ги удържат.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Свободна професия и работа на ТД

Мнениеот v-vasileva » 08 Юли 2019, 13:46

Т.е. при работодателят ми тези удръжки ще ми бъдат добавени към заплатата ли? Другият ми въпрос е дали трябва да си регистрирам сайта в НАП, при положение че хостинга ми не е в България и клиентите ми също не са българи? С две думи : Как в моята ситуация да мина възможно най-тънко, без да погазвам закона? В крайна сметка парите които заработвам са малко, но все пак на фона на ниските заплати в БГ това си ми е един допълнителен доход, от който не ми се иска да се отказвам...
v-vasileva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 08 Юли 2019, 12:12

Re: Свободна професия и работа на ТД

Мнениеот jhoro » 09 Юли 2019, 12:20

svegrigorov написа:Ако се регистрираш като самоосигуряващо се лице ще дължиш осигуровки всеки месец, а по трудовия ти договор ще спрат да ти ги удържат.

Регистрирането като самоосигуряващо се лице е едно (еднократен акт), но има и друго - преди всяко получаване на доход дейността се „пуска“, а малко след това - „се спира“. Така осигуровки се дължат само за времето, през което е имало дейност.
Колкото до осигуровките по ТД - същите ще бъдат намалени само в случай, че сумата от двата дохода надвишава максималния осигурителен доход.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Свободна професия и работа на ТД

Мнениеот mishleto » 09 Яну 2020, 15:41

jhoro написа:
svegrigorov написа:Ако се регистрираш като самоосигуряващо се лице ще дължиш осигуровки всеки месец, а по трудовия ти договор ще спрат да ти ги удържат.

Регистрирането като самоосигуряващо се лице е едно (еднократен акт), но има и друго - преди всяко получаване на доход дейността се „пуска“, а малко след това - „се спира“. Така осигуровки се дължат само за времето, през което е имало дейност.

Здравейте, може ли повече информация за самоосигуряващото лице-имате предвид за свободна професия нали така? Може ли повече информация за това как се "пуска" и "спира" и така осигуровки се дължат само за времето през което е имало дейност? Живо ме интересува тази тема, ако имате точен източник и информация. Благодаря предварително.
mishleto
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 09 Яну 2020, 15:29

Re: Свободна професия и работа на ТД

Мнениеот jhoro » 11 Яну 2020, 02:18

mishleto написа:Здравейте, може ли повече информация за самоосигуряващото лице - имате предвид за свободна професия нали така? Може ли повече информация за това как се "пуска" и "спира" и така осигуровки се дължат само за времето през което е имало дейност? Живо ме интересува тази тема, ако имате точен източник и информация. Благодаря предварително.

Здлавейте. Писали сте доста време, след роследния ми пост и затова съм пропуснал въпроса.

Ето малко информация - обща и конкретна.
Според разбиранията на НАП - самоосигуряващо лице е:
Самоосигуряващо се (лице) е физическо лице, което е длъжно да внася осигурителни вноски за своя сметка.
Самоосигуряващите се са осигурители за самите себе си и същевременно са осигурени лица за времето, през което са внесли дължимите осигурителни вноски.
Вноски за държавното обществено осигуряване за своя сметка са длъжни да внасят:
1. Лицата, регистрирани като упражняващи свободна професия и/или занаятчийска дейност,
2. Лицата, упражняващи трудова дейност като еднолични търговци, собственици или съдружници в търговски дружества, физическите лица - членове на неперсонифицирани дружества и лицата, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица
3. Регистрираните земеделски стопани
4. Тютюнопроизводителите
Осигурители и самоосигуряващи се лица

Тоест - всеки от изброените!

Чл. 1. (1) Задължението за осигуряване за самоосигуряващите се лица по чл. 4, ал. 3, т. 1, 2 и 4 от Кодекса за социално осигуряване - еднолични търговци, съдружници в търговски дружества, собственици на ЕООД, физически лица - членове на неперсонифицирани дружества, лица, които се облагат по реда на чл. 26, ал. 7 от Закона за данъците върху доходите на физическите лица, регистрираните земеделски стопани и тютюнопроизводители, лица, упражняващи по регистрация свободна професия или занаятчийска дейност, възниква от деня на започване или възобновяване на трудовата дейност и продължава до нейното прекъсване или прекратяване.
(2) При започване, прекъсване, възобновяване или прекратяване на всяка трудова дейност, самоосигуряващото се лице подава декларация по утвърден образец от изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП) до компетентната териториална дирекция на НАП, подписана от самоосигуряващото се лице, в 7-дневен срок от настъпване на обстоятелството. Декларация за прекъсване на дейността не се подава за периодите по чл. 9, ал. 2, т. 5 от Кодекса за социално осигуряване.
Наредба за обществено осигуряване на самоосигуряващите се лица, българските граждани на работа в чужбина и морските лица

Във всеки офис (ТД) на НАП знаят много добре, за какво става дума.
Накратко - ако на 15 март 2020 година имате да получавате пари като „свободна професия“ - трябва до 21.03.2020 да подадете декларация, че на 14.03 сте започнали, и втора декларация - че на 15.03 сте прекратили дейността. Така ще дължите осигуровки само за 2 (два) дни.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron