начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Шум в радиаторите

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Шум в радиаторите

Мнениеот problemi » 29 Дек 2019, 11:02

Здравейте,

Искрено се надявам да получа помощ тук, тъй като от 2 месеца не мога да спя спокойно (буквално).

На кратко:

След дългогодишни мои мъки, топлофикация (бруната) смениха старата абонатна станция на блока (2 входа). Наистина парното е много по-силно, но за съжаление се появиха нов неочакван проблем: шум в радиаторите (2 различни щранга) и в самите щрангове. Няма тракане или течене, а едно постоянно "шшш" Радиаторите са алуминиеви на 3 години, аз съм на предпоследен етаж.

След подаден сигнал в топлофикация и бруната, след викане на майстори и след доста четене в интернет, се оказа, че при такъв проблем или има въздух в системата или помпата е прекалено силна за обекта. Въздух няма, така че съм сигурен, че новата помпа не е съобразена с това колко съседи са си спрели парното (повече от 1/3).

Разбира се топлофикация и бруната намалиха помпата на 1во ниво (от общо 3) и ме уверяват, че била от "модерните електрически", сама се нагаждала и нямало как да бъде прекалено силна.

След два месеца разправии, шумът в спалнята и хола ми е все така силен и не мога да спя.

Въпросът ми е: как трябва да се процедира от тук нататък? Има ли експертно лице, което да провери мощността на помпата и евентуално да се докаже, че е прекалено силна за блока ни?

Със сигурност няма да спра докато не се реши този проблем, ако трябва ще подам сигнал до телевизията, КЗП и дори в съда.

Благодаря Ви предварително за отделеното време.

ПП.

Първо, живея в центъра на София. Второ, забравих да уточня, че проблемът с шума е наличен в 3 апартамента (моят и 2 под моя), като най-силно е изразен при мен. Другите съседи са възрастни хора и не чуват особено, за това не им прави проблем. Идеята на топлофикация беше, че някой вентил от долните етажи е за смяна и се отразява нагоре по щранга, но въпреки това, като пусна моето парно (над 3) и при мен се появава шум (не е само от тръбите идващи от долу). Вентилите са ми нови, това ще им е 3тия отоплителен сезон.

Абонатната станция беше на 20 години (от колкото е и блокът) и то не собственост на Топлофикация. Имаше проблем в топлообменника и беше слабо парното (едва на около 60-70% от сега).

Иначе имам ръчни обезвъздушители на всеки радиатор, въздух със сигурност няма.
problemi
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 29 Дек 2019, 11:00

Re: Шум в радиаторите

Мнениеот kalahan2008 » 29 Дек 2019, 13:23

Според мен можете да заведете два иска срещу Топлофикация:
1. За обезщетение за неимуществени вреди, които сте претърпял/а от действията на служителите на Топлофикация;
2. За неустойка по чл. 39 от Общите условия на Топлофикация.
Отделно от това можете да искате от съда да задължи Топлофикация да ремонтира абонатната станция или да извършите сам/а ремонта за сметка на Топлофикация.
Установяването на проблема става чрез съдебно-техническа експертиза, която ще бъде извършена от вещо лице със специални знания в областта на топлотехниката, най-вероятно бивш служител на Топлофикация.
За повече подробности се обърнете към адвокат.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Шум в радиаторите

Мнениеот ivan_lawyer » 29 Дек 2019, 17:49

Точно, само с дело. Уговаряте колегата горе (прякора му идва от един филм), ма е сто-процентов адвокат, сега той ще се дръпне и ще каже, айде без комплименти, но е така.


Делото трябва да съдържа може би някаква като рентгенова снимка, сега не мога да се сетя точното, мисля че е цветен скенер? Което е инфрачервено заснемане, евентуално.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Шум в радиаторите

Мнениеот tochotocho » 29 Дек 2019, 20:09

кала- добро, добри, защо го набутване човека - иди при адвокат. Имало шум в радияторите. морални щети. не може да спи. толкова ли е силен този шум! И най-паче- който претендира, той трябва да доказва. Умишлено не ползвам латинска терминология. Е, нека потърпевшия да помисли за СЪД. И срещу 25 юристи консулти , плюс 50 наети адвокати и срещу кого Софийска Топлофикация, Софийски районен съд, Софийски градски съд, Софийска прокуратура и т.н.
Ще ви дам практически съвет. Ако сте на последен етаж , там са проблелемите. Има въздух в системата и при последните етажи в радиаторите се чува преливане, бълбукане, не не е толкова шумно, но го има. Ако инсталацията е нормално обезвъздушена, налягането в аб. станция е около 3,5, всичко си функционира нормално-няма шум.
И сега Топлото отговаря до аб. станция . Имате въздух, шум от този въздух ,както ще установи вещо лице, това е работа на определения и съгласуван с Топлото лайк от блока. При такива случай от Топлото на дежурния телефон отговарят : да се обезвъздуши инсталацията , да се допълни еинсталацията, имате си отговорник .
Препоръка! Станете отговорник, с ключ за аб.станция и си решавате проблема . Без съд, прокуратура и други. НАПРАВИ си САМ. !!!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Шум в радиаторите

Мнениеот TheOldMan » 29 Дек 2019, 20:43

Проблема не е със въздуха. Кофти са ви вентилите на радиаторите. Дебита през тях е твърде голям.
Единия вариант е да смените вентилите с качествени такива (за които няма гаранция че пак няма да шумят), другия - да смените помпата с наистина интелигентна такава, която може да се нагажда спрямо текущите нужди на инсталацията. Една такава помпа обаче струва хиляди евра и няма никакъв шанс Топлофикация да я сложи. Третия вариант е да се сложи интелигентно управление на съществуващата помпа, но цената се доближава до тази на нова помпа, а и не е изключено съществуващата такава просто да не може да се управлява.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Шум в радиаторите

Мнениеот problemi » 29 Дек 2019, 20:58

Благодаря за отговорите!

Ето снимки от абонатната и кратко видео на което се чува шумът.
https://www.transfernow.net/22gx58n06hle

Помпата е WILO STRATOS 40/1-12, чисто нова.

Вентилите като са на 3 при моите радиатори изчезва шумът, но те дефакто спират да работят, а този от долните етажи продължава да се чува.
problemi
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 29 Дек 2019, 11:00

Re: Шум в радиаторите

Мнениеот tochotocho » 01 Яну 2020, 19:26

Това за ВИНТИЛИТЕ т.е КРАНЧЕТАТА си е чисто търговски фокус. Напр. въпросния винтил със степени от 0, 1 и до 5 следва да работи , както беше уговорката при монтажа. напр. на положение 2. т.е ще пропуска по-малко и на 5 /респ. 6 / ще пропуска максимално. И така ще регулираме топлоотдаването . Пълна измишльотина. При мен с нови ВЕНТИЛИ на положение 3 ,въобще не пропуска. Или на 6/респ. 5 / или на 0 Елементарно У ... сън, ако настроим вентила на 2, то ще пропуска по-малко топлоносител, отколкото ако е на 5 . Да ама това не променя температурата на радиатора. А измерването не е от количеството преминал топлоносител, а от уреда монтиран на радиатора, който измерва температурата на радиатора. .Няма такъв филм- сложи го на 1 или 2 и ще правиш икономия. Ще студуваш, Сложи го на макс. 5 или 6 и ще плащаш , както за настройка на 1 или 2. Казвам, пиша го от собствен опит. Виках ги от ФДР , настройвам на 2 = на студен радиатор. Смениха ВЕНТИЛИТЕ, същата история. Препоръчаха ми - край с плащанията за вентилите, сложи си КРАНЧЕТА -колкото повече си го отворил -повече топлоносител ще премине през радиатора. Но това няма да промени неговата температура. и отчитащия уред си работи. Сложи си две кранчета - едното на входа на топлото и другота на изхода. Кранчето на входа -напълно отворено, кранчето на изхода поне на половина. Няма шум, нормално отопление. . Мога да ти препоръчам -техници!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Шум в радиаторите

Мнениеот TheOldMan » 02 Яну 2020, 00:01

Донякъде бих се съгласил с мнението за ефективността от този тип вентили. Затова аз съм си взел програмируеми, на които съм задал кога ми трябва топло в дадена стая. В спалнята ми трябва само през нощта, в хола - вечерта, в кухнята - сутринта докат закусвам и т.н. Цената не е по-голяма от добър термостатен вентил, а и реално те работят - задавам им примерно 22 градуса и ги чувам как през 10-20 минути се затварят или отварят лекичко.
Но дори и такъв вентил няма да премахне шума - той идва от частта която е монтирана на тръбите, не от главата. А и този шум ми говори че скоростта във вентила е огромна, наистина неприемливо и безмислено висока. Демек - помпата ви не е оразмерена за тази инсталация.

Максималния дебит на тая помпа е 22.5 кубика за час. Ако приемем че топлофикация дава 60 градуса... 22 000 литра * 4 киловата за литър за градус * 30 градуса разлика в температурата ... това са над 2 500 киловатчаса топлинна енергия. За един апартамент дори да приемем че трябват по 10 киловата за отопление (а това е твърде много), то тая помпа ще може да достави вода за 250 апартамента....
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Шум в радиаторите

Мнениеот problemi » 02 Яну 2020, 21:42

Здравейте,

Майсторът ми каза да завъртя изходящия кран (шестограма), но за да спре да ми шумят радиаторите остава само половин оборот и радиторите не са толкова топли.

Имам напредък след тестове с долните 2 апартамента:

Като при двата долни апартамента са спрени вентилите (на 2 различни щранга - един в хола и един в спалнята), при мен шум няма по тръбите. В който и да е от двата апартамента да се пусне парното - шумът се връща. Това няма общо с шума от моите радиатори като отворя моите вентили. На по-долният апартамент като пуснат вентила има много тихо шум, на долният под мен има лек шум, в моят е най-силен и тормозещ.

Това ме навява на мисълта, че не е от вентилите, а от самата циркулация на водата (тоест помпата), защото при изключено положение няма никъде шум. И все пак, прекалено голямо съвпадение би било всички 7 вентила да се развалят едновременно.

Утре ще се обадя на хората от топлофикация и бруната, планът за действие е следният:

1. Ще пробваме на ръчен режим на помпата да обезвъздушим и да видим дали има разлика в шума.
2. Ще пробваме да затворим леко крана за нашия вход.
3. Ще помоля да пробваме да се промени температурната крива на контролера (да е по-стръмна)

Интересното тук е, че за декември двата входа са използвали 60 MWh енергия (топла вода и парно) от около 40 апартамента, от които под 30 ползват и парно. Помпата (дори на 1ва степен от 3 общо) прекалено ли е силна за такава консумация?

Други предложения/коментари?

Предварително ви благодаря.
problemi
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 29 Дек 2019, 11:00

Re: Шум в радиаторите

Мнениеот ivvaa33 » 03 Яну 2020, 14:10

Това със съда си е живо губене на време и пари. И едва ли ще ви реши проблема. По-добре си намерете
кадърен майстор, да види от къде идва проблема. На другото просто не разчитайте.
ivvaa33
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 03 Яну 2020, 13:34

Re: Шум в радиаторите

Мнениеот TheOldMan » 04 Яну 2020, 13:34

Притварянето на вентила за входа е добра идея за проверка, но едва ли ще е добре за продължителна работа на инсталацията - вероятно ще има шум в самия вентил който ще се предава по тръбите, а и самия вентил едва ли ще издържи дълго.

Шума е от движението на водата през вентила.

Идеалното решение е поставянето на интелигентна помпа която може да настройва оборотите си въз основа на броя отворени радиатори или въз основа на температурата на връщащата вода. Така тя ще се адптира към моментната консумация на вода от потребителите, осигурявайки точния дебит през радиаторите.

Преди много години се слагаха едни бленди преди всеки щранг, които ограничаваха дебита и така системата се балансираше... отдавна се отказаха от тази система, но може би във вашия случай това би могло да помогне, а и ще е значително по-евтино от подмяна на помпата. А и като сложите бленда на вашия вход, дебита в другите входове ще се вдигне и някой друг ще почне да мърмори ... :)
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Шум в радиаторите

Мнениеот kalahan2008 » 06 Яну 2020, 20:58

ivvaa33 написа:Това със съда си е живо губене на време и пари. И едва ли ще ви реши проблема. По-добре си намерете
кадърен майстор, да види от къде идва проблема. На другото просто не разчитайте.

Принципно е така, но въпросът е зададен в правен форум и се предполага, че се търси правен, а не технически съвет. Предполага се, че никой потребител тук не разполага с нужната техническа квалификация, за да даде смислен технически отговор, освен ако няма едновременно и правно, и техническо образование.
ivan_lawyer написа:Точно, само с дело. Уговаряте колегата горе (прякора му идва от един филм), ма е сто-процентов адвокат, сега той ще се дръпне и ще каже, айде без комплименти, но е така.

Благодаря за комплимента, наистина няма нужда. През интернет понякога е трудно да уловиш дали някой говори сериозно или просто използва литературни тропи /ирония, сарказъм, хипербола, синекдоха и др./.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 25 госта


cron