начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Паркиране в двор пред гараж, без идеални части.

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Паркиране в двор пред гараж, без идеални части.

Мнениеот neykov_t » 08 Юни 2020, 09:58

Здравейте,
Наскоро се сдобих с гараж в къща с 3-ма собственици. Просто единия собственик си продаваше гаража и аз го купих. По ноториален акт имам съмостоятелен имот. Гаража гледа директно към улицата, но пред него има място (част от двора) за паркиране на още една кола.
И сега проблема:
Човека, продал ми гаража, продаде и апартамента на 3-ти човек и новия съсед редовно си паркира пред моя гараж в двора. ( не на улицата, не на тротуара), като твърди, че това бил неговия имот и той има 1/3 идеална част от двора и е в правото си да го ползва, защото го е платил. Това добре, обаче и аз съм си платил гаража, а реално нямам достъп до него, защото нямам никъкви права в/у двора...
Какво ще ме посъветвате ? Как да подходя в тази ситуация...
neykov_t
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Авг 2015, 17:48

Re: Паркиране в двор пред гараж, без идеални части.

Мнениеот jhoro » 08 Юни 2020, 10:52

Обяснете на новия съсобственик, че имота си е негов, но има и понятие „Право на преминаване през чужд имот“.
Чл. 192. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) Право на преминаване през чужд поземлен имот се учредява с писмен договор с нотариална заверка на подписите.
(2) Когато не е постигнато съгласие между собствениците на поземлените имоти и друго техническо решение е явно икономически нецелесъобразно, правото на преминаване през чужди поземлени имоти се учредява със заповед на кмета на общината.
ЗУТ
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Паркиране в двор пред гараж, без идеални части.

Мнениеот neykov_t » 08 Юни 2020, 13:07

Той като цяло човека ме разбира и аз него... ама нещо тая работа куца и все един от двамата е потърпевш и усешам, че скро добрия тон м/у двама ни ще изчезне...
neykov_t
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Авг 2015, 17:48

Re: Паркиране в двор пред гараж, без идеални части.

Мнениеот jhoro » 08 Юни 2020, 14:53

Това, че има моментно разбирателство е добре, но гледайте да не го развалите.
Компромисен вариант е, всеки път когато вкарвате или изкарвате вашата кола от гаража - той да премества неговата, а после - пак да си паркира на това място. Три-четири пъти и ще му писне. И ще намери друго решение.

По пътя на неговата логика - гаража можеше да се изгради и ... на покрива!
Няма да го ползвате, ама пак ще имате гараж.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Паркиране в двор пред гараж, без идеални части.

Мнениеот neykov_t » 08 Юни 2020, 16:47

Точно затова, търся законово решение на проблема и искам да съм подготвен за идващата буря...
До тук разбирам, че съм си в правота да имам достъп до гаража, въпроса е какво ще стане, когато ми запуши колата и откаже да я премести, защото си е спрял в неговия двор...
neykov_t
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 21 Авг 2015, 17:48

Re: Паркиране в двор пред гараж, без идеални части.

Мнениеот n_ikito » 08 Юни 2020, 17:17

Отговорът на проблема Ви е в Закона за собствеността - Чл. 64. Собственикът на постройката може да се ползува от земята само доколкото това е необходимо за използуването на постройката според нейното предназначение, освен ако в акта, с който му е отстъпено правото, е постановено друго. :idea:
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33

Re: Паркиране в двор пред гараж, без идеални части.

Мнениеот jhoro » 08 Юни 2020, 18:51

n_ikito написа:Отговорът на проблема Ви е в Закона за собствеността - Чл. 64. Собственикът на постройката може да се ползува от земята само доколкото това е необходимо за използуването на постройката според нейното предназначение, освен ако в акта, с който му е отстъпено правото, е постановено друго. :idea:

Тъй, ама в случая няма документирано „право на ползване“, а само покупко-продажба на гараж. На принципа - „ето ти гаража, вземай го и си го носи у вас“!
Все едно казвате, че мога да ползвам само моята 1/20 част от входната врата на блока. Няма шанс да вляза!

В друга тема припомних ситуация от близкото минало. Възстановена в реални граници земя, но върху нея има изградена постройка, от трето лице. Собственика на земята не може да изкупи сградата, също - и обратното. Накрая - всеки си е собственик на неговото, но собственика на земята осигурява достъп до сградата!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Паркиране в двор пред гараж, без идеални части.

Мнениеот n_ikito » 08 Юни 2020, 22:26

jhoro написа:
n_ikito написа:Отговорът на проблема Ви е в Закона за собствеността - Чл. 64. Собственикът на постройката може да се ползува от земята само доколкото това е необходимо за използуването на постройката според нейното предназначение, освен ако в акта, с който му е отстъпено правото, е постановено друго. :idea:

Тъй, ама в случая няма документирано „право на ползване“, а само покупко-продажба на гараж. На принципа - „ето ти гаража, вземай го и си го носи у вас“!
Все едно казвате, че мога да ползвам само моята 1/20 част от входната врата на блока. Няма шанс да вляза!

В друга тема припомних ситуация от близкото минало. Възстановена в реални граници земя, но върху нея има изградена постройка, от трето лице. Собственика на земята не може да изкупи сградата, също - и обратното. Накрая - всеки си е собственик на неговото, но собственика на земята осигурява достъп до сградата!

Съжалявам, не вдявате. Собствениците на поземления имот са длъжни да търпят (само по силата на закона, без нужда от 'документиране') и осигурават ползването по предназначение от собственика на съответната сграда намираща се в тяхния имот т.е. за гараж - влизане и излизане на автомобил. :idea: Има си иск за защита....
n_ikito
Потребител
 
Мнения: 982
Регистриран на: 31 Окт 2006, 19:33


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron