начало

Извънредното заседание на парламента не се състоя Извънредното заседание на парламента не се състоя

Може ли банка да начислява такса обслужване за отрицателна

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Може ли банка да начислява такса обслужване за отрицателна

Мнениеот simeon222 » 28 Юни 2020, 18:20

за отрицателна сметка ?

Първи Инвестиционни Крадци са ми акомулирали 300 долара за такси месечна поддръжка за 2 години някаде за някаква забравена фирмена сметка.
simeon222
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 27 Авг 2016, 12:48

Re: Може ли банка да начислява такса обслужване за отрицател

Мнениеот simeon222 » 28 Юни 2020, 18:52

"Банката изисква минимален неснижаем остатък в размер на 50 лв. (50 евро или равностойността в друга валута при сметка в чуждестранна
валута), по сметките по чл. 1 и минимален неснижаем остатък в размер на 50 лв. за сметки на инициативни комитети съгласно Изборния
кодекс. Нулевото салдо по тях е основание за закриването им без предизвестие до Титуляря.
"

От условията им.

Това пази ли ме правно че не им дължа пари.

Минали са ниснижаем Минимален остаттк.

Тъй като сметката е била отрицателна - тя неможе да изпраща пари - тоест не е наличие на предлагана услуга.
simeon222
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 27 Авг 2016, 12:48

Re: Може ли банка да начислява такса обслужване за отрицател

Мнениеот atom22 » 28 Юни 2020, 19:46

Не мисля че може да си защитите тезата за липса на услуга, и това да е причина да не ви начисляват такса поддръжка, най-малкото нищо не пречи да се получават пари щом не може да се изпращат, но дори и изпращането е спорно дали не може защото след като е стигнала -300, по тази логика може да се изпратят още 200$ и да стане -500, овърдрафт се казва. Грешката е ваша че сте забравили, може да пробвате да подадете заявление за закриване на сметката поне да не се трупат още задължения. И след това проучете дали имат давност текущите.
atom22
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47

Re: Може ли банка да начислява такса обслужване за отрицател

Мнениеот jhoro » 28 Юни 2020, 23:42

simeon222 написа:Може ли банка да начислява такса обслужване, за отрицателна сметка?

По принцип може!
Все пак - договорката е за услугата „откриване и поддържане на сметка“! На банката ѝ е все тая, какъв е баланса!
Друг въпрос е - каква част от начислените задължения ще бъдат получени от Банката?
Имал съм няколко подобни ситуации и резултатите са - максимума от полученото от Банката, беше 50% от претендираното!
Щом салдото по сметката е „минало“ под неснижаемия минимум - Банката е трябвало за блокира и закрие сметката служебно!
Доколкото в този форум не се прилага разпоредбата на чл. 313 от НК - всички мнения и съвети трябва да се приемат и използват само като такива!

Не задавай въпроси, на които не искаш да чуеш отговора!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1414
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Може ли банка да начислява такса обслужване за отрицател

Мнениеот doondie » 02 Юли 2020, 07:10

Че ПИБ са некоректни стана ясно и от случилото се миналия месец, когато държавата купи техни акции на двойни цени. Да не говорим, че таксата им за поддържане на сметка за последните 15 години скочи с 12 пъти - от 20 ст до 2,50 лв. Никой обаче не говори за картел в банковия сектор.

В същото време в нормална държава като Англия е напълно безплатно да имаш банкова сметка (и кредитна карта, впрочем). Не просто евтино, а б-е-з-п-л-а-т-н-о. Както и да оперираш с нея - да внасяш и теглиш от банкомат и на каса, да нареждаш преводи, да плащаш с директен дебит, да теглиш пари в магазин, да прехвърляш средства от една сметка в друга, да ти преиздадат картата – действия, за всяко от които в българските банки плащаш отделно. Както и да е.

И моето мнение е, че могат да начисляват такса за обслужване на сметка, която е с негативен баланс. По-точно за поддържане на сметка, понеже те вземат пари, без да има дори една трансакция за изминалия месец. Те няма как да знаят, дали ти утре няма да захраниш сметката и да си погасиш задълженията. Ако я закрият, ти пък може да се жалваш, че са те оставили без сметка.

Коректното в случая е било например след 3 месеца под т.нар. неснижаем минимум или най-късно след влизането в негативен баланс (за оувърдрафт дори няма да споменавам) да те уведомят по избрания от теб начин за комуникация (телефон/имейл и с писмо), че след 1 месец от датата на уведомлението сметката ти ще бъде служебно закрита и произтичащите от това последствия. Не е ли идеята на този "неснижаем минимум" да предотврати точно такива ситуации? Това важи в особена степен за клиенти, които нямат други сметки в банката, от които тя неправомерно да взема пари за покриване на таксата за сметката с отрицателно салдо.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 294
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron