начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос за душевно болен човек.

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за душевно болен човек.

Мнениеот beylian » 02 Апр 2021, 19:08

Съпругата ми е душевно болна диагностицирана е през 2007 г и е лежала около 5,6 пъти в център за психично болни .Появиха се 2 сериозни проблема единия е че тегли кредити колкото може и от всякъде ,другия проблем е че когато и се обостри състоянието не иска да постъпва за лечение. Искам да попитам мога ли да и стана попечител и може ли за тези кредити които е теглила да се опростят по някакъв начин.
beylian
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 14 Май 2014, 17:25

Re: Въпрос за душевно болен човек.

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Апр 2021, 22:55

Темата е тежка, вярвам, че няма да я изоставите, както и тя не Ви е изоставила, това е съдбата, аз пространна консултация не мога да дам дистанционно, но в общи линии - съдиите са безкрайно благосклонни към такива случаи, като се падне на читав съдия, няма проблем и сделките да отпаднат по реда на нищожност.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Въпрос за душевно болен човек.

Мнениеот doondie » 07 Апр 2021, 12:08

Би трябвало отдавна да си я поставил под запрещение. Баща ми е с биполярно афективно разстройство и ми се иска да бях последвал собствения си съвет още преди години, но все още не съм го направил, нищо че многократно, включително със съдебно разпореждане, е лекуван в специализирани институции. Защо? Защото все си казвам, че по-зле няма накъде, че в момента е добре, не (искам) да вярвам, че би направил това или онова. И така до следващия път, когато ни сервира поредния финансов, имотен и/или емоционален проблем.
За опрощаване без изтекла давност не знам, но за в бъдеще поне би могъл да предотвратиш нови официални заеми. Не виждам кой отговорен кредитор би отпуснал заем на лице с лоша кредитна история, но това е друг въпрос.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Въпрос за душевно болен човек.

Мнениеот vili_spasova » 07 Апр 2021, 15:42

beylian написа:Съпругата ми е душевно болна диагностицирана е през 2007 г и е лежала около 5,6 пъти в център за психично болни .Появиха се 2 сериозни проблема единия е че тегли кредити колкото може и от всякъде ,другия проблем е че когато и се обостри състоянието не иска да постъпва за лечение. Искам да попитам мога ли да и стана попечител и може ли за тези кредити които е теглила да се опростят по някакъв начин.


Здравейте, ако съпругата Ви е болна имате право да подадете молба до СГС /ако постоянният и адрес е в София/ или до окръжния съд по местоживеенето й, като поискате тя да бъде поставена под запрещение /пълно или ограничено/ съобразно характера на заболяването. Правната уредба е в Глава единадесета на Семейния кодекс и Глава двадесет и осма на ГПК. След като решението на съда влезе в сила, съдът го изпраща служебно на органът по настойничество и попечителство /който е кмета на общината или района където е постоянния й адрес/. Кметът ще Ви назначи за настойник или попечител съобразно решението на съда.

Ето една чудесна статия по въпроса, където подробно е описан реда за поставяне под запрещение:

https://ykostov.com/2019/05/14/%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D1%8F%D0%BD%D0%B5-%D0%BF%D0%BE%D0%B4-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%89%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%B4%D1%8A%D0%BB%D0%B6%D0%B8%D1%82%D0%B5/
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Въпрос за душевно болен човек.

Мнениеот beylian » 08 Апр 2021, 13:13

Благодаря за отговорите .Щом съдиите са благосклонни ще се опитам да и помогна за опрощаването на дълговете ,каква е точно процедурата трябва ли да наемаме адвокат тъй като в момента сме на ръба на оцеляването и нямаме средства .
beylian
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 14 Май 2014, 17:25


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron