начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Проблем с предсрочно погасен стоков кредит

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Проблем с предсрочно погасен стоков кредит

Мнениеот radostkai6eva » 27 Юли 2021, 17:25

Здравейте!
Имам нужда от съвет!
През юли 2020 г. си купих климатик чрез стоков кредит от Ти Би Ай. Когато ми изпратиха договора по мейл видях, че оскъпяването е повече отколкото се бяхме разбрали и реших да го погася веднага. След разговор с техен служител и уточняване на сумата, която трябваше да платя, три дни по-късно преведох парите чрез моята сметка в ДСК по посочена от тях сметка, с основание за плащане "окончателно погасяване на кредит 4053027726". На 22 юли 2021 г. получих обаждане от Ти Би Ай, уведомявайки ме, че им дължа две вноски /190 лв/. На 26 юли отидох в техен офис и им предоставих вносната бележка. Служителката каза, че вероятно договорът не е бил закрит и че ще отнесе въпроса към централата. Час по-късно ми се обади и ми каза, че договорът наистина не е бил закрит и аз дължа тази сума към днешна дата. На моето несъгласие тя отвърна, че внесената тогава сума не е била достатъчна и не са достигали около 17 лева за да закрият договора. Попитах защо никой не е сметнал за необходимо да ме уведоми, за да я покрия, при положение, че от основанието за внасяне на бележката е ясно, че желая да погася сумата и по този начин да прекратя договорните отношения. Тя ми отвърна, че сумата от 961,77 лв. е използвана за депозит, от който те всеки месец са си приспадали главницата и лихвата и затова сега се е натрупал остатък за плащане от 190 лв.
Моля помогнете! Какви са ми правата в този случай и как мога да защитя интересите си?!
Благодаря предварително!
radostkai6eva
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Юли 2021, 14:36

Re: Проблем с предсрочно погасен стоков кредит

Мнениеот guest1 » 27 Юли 2021, 19:08

Здравейте!
Това си е отдавнашна практика, при небанковите финансови и кредитни институции. Уж дължите една главница, а после - за закриване на договора - допълнителни плащания.
Подобни неща знам и за БНП Париба.
Само едно се чудя - „Когато ми изпратиха договора по мейл видях, че ...“ - не го ли подписвате на хартия, на момента?

Пп. Нямаше смисъл, от две еднакви теми, в два различни раздела.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Проблем с предсрочно погасен стоков кредит

Мнениеот ivanov_p » 27 Юли 2021, 19:41

Те са ви обяснили какво е станало - по договор дължите определена сума, която трябва да изплащате една година. Внесли сте определена сума, която според вас е трябвало да покрие кредита към дадена дата. Сумата е постъпила по сметка, от която кредиторът всеки месец е теглил главница и лихви за съответния месец и в крайна сметка вие ще платите сумата в размер, какъвто е бил в първоначалния договор.
Може да опитате в комисията за защита на клиента или както я водят, но без документ от кредитора в който е определена сумата, която би погасила кредита, ако се изплати веднага, ще е трудно по друг начин, а и едва ли си струва за 190 лв. да се ядосвате. Приемете, че с тези пари сте си купили акъл.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Проблем с предсрочно погасен стоков кредит

Мнениеот guest1 » 27 Юли 2021, 21:23

ivanov_p написа:Те са ви обяснили какво е станало - по договор дължите определена сума, която трябва да изплащате една година. Внесли сте определена сума, която според вас е трябвало да покрие кредита към дадена дата. Сумата е постъпила по сметка, от която кредиторът всеки месец е теглил главница и лихви за съответния месец и в крайна сметка вие ще платите сумата в размер, какъвто е бил в първоначалния договор.
Може да опитате в комисията за защита на клиента или както я водят, но без документ от кредитора в който е определена сумата, която би погасила кредита, ако се изплати веднага, ще е трудно по друг начин, а и едва ли си струва за 190 лв. да се ядосвате. Приемете, че с тези пари сте си купили акъл.

С риск да ми се обидите, но ... не е точно така!
При нормалното кредитиране - има два вида движения. Кредиторът дава на кредитополучателя определена сума (наведнъж или на части), а последния - а връща, отново наведнъж или на части.
Лихви се начисляват само за минали периоди! Към датата на всеки падеж, има остатък от главницата - който ако бъде платен, всичко приключва! Няма „лихви за бъдещи периоди“!
Всичко това ТРЯБВА ДА ГО ПИШЕ в погасителния план. Който се подписва - физически - предварително!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Проблем с предсрочно погасен стоков кредит

Мнениеот radostkai6eva » 28 Юли 2021, 11:20

guest1 написа:Здравейте!
Това си е отдавнашна практика, при небанковите финансови и кредитни институции. Уж дължите една главница, а после - за закриване на договора - допълнителни плащания.
Подобни неща знам и за БНП Париба.
Само едно се чудя - „Когато ми изпратиха договора по мейл видях, че ...“ - не го ли подписвате на хартия, на момента?

Пп. Нямаше смисъл, от две еднакви теми, в два различни раздела.


Нищо не съм подписвала на хартия! Договорът беше сключен по телефона! Два дни по-късно отидох в офис на Ти Би Ай, където ми изчислиха какво трябва да платя за да прекратя договора, написаха ми сумата, номера на договора и банковата сметка, по която да внеса. Казаха ми, че мога да преведа парите от всяка банка! Никой не ме уведоми, че сумата не достига, никой не поиска съгласието ми сумата да премине в депозит! До ден днешен не съм видяла документ удостоверяващ сумата, която не е достигала!
radostkai6eva
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 27 Юли 2021, 14:36

Re: Проблем с предсрочно погасен стоков кредит

Мнениеот guest1 » 28 Юли 2021, 11:40

radostkai6eva написа:Нищо не съм подписвала на хартия! Договорът беше сключен по телефона! Два дни по-късно отидох в офис на Ти Би Ай, където ми изчислиха какво трябва да платя за да прекратя договора, написаха ми сумата, номера на договора и банковата сметка, по която да внеса. Казаха ми, че мога да преведа парите от всяка банка! Никой не ме уведоми, че сумата не достига, никой не поиска съгласието ми сумата да премине в депозит! До ден днешен не съм видяла документ удостоверяващ сумата, която не е достигала!

Написаното е ... много странно (меко казано). По телефона сте договорили някакви условия - един вид „предварителен договор“!

За да ме разберете - ще ви дам конкретен пример.
Преди време - по телефона - договорихме с мобилен оператор (не просто служителя на телефона) промяна в условията на действащ договор. Следващите действия от тяхна страна бяха:
    1. По куриер - на посочен от мен адрес - ми бяха изпратени две копия на новия договор;
    2. Куриера беше инструктиран:
    - да свери данните ми с тези от товарителницата;
    - да отвори плика и да свери данните ми с тези вписани в самия договор;
    - да изчака, да се запозная с целия договор и евентуално - да подпиша И ДВАТА екземпляра;
    3. След подписването - да върне на другата страна един екземпляр.
Чак след всичко това - новия договор влезе в сила!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 23 госта


cron