начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Промяна на постоянен адрес

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Промяна на постоянен адрес

Мнениеот evgeni_1991_yellow » 29 Авг 2021, 13:24

Здравейте,
имам запитване, понеже се налага спешно да променя постоянния си адрес.
Искам да се регистрирам на адреса на баща ми като апартаментът му беше изцяло само на негово име, но го е дарил на брат ми (като си е запазил пожизнено право на ползване).
Какви документи са ми необходими и дали ще трябва идване и/или подписи на баща ми и/или брат ми в общината?
Дали ми трябва разрешение от тях и от кого по-точно от двамта?
evgeni_1991_yellow
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 26 Ное 2020, 12:51

Re: Промяна на постоянен адрес

Мнениеот errant_lawyer » 29 Авг 2021, 15:36

Здравейте,

чл. 92, ал. 3 от Закона за гражданската регистрация предвижда, че за извършване на адресна регистрация се представя писмено съгласие на собственик, когато заявителят не е собственик, чрез декларация по образец, подадена лично пред органа по ал. 1, или с нотариална заверка на подписа.

Във Вашия случай ще се наложи или брат Ви да подпише декларацията при нотариус, който да удостовери подписа му, или да дойде с Вас в общината и да подпише декларацията на място пред длъжностно лице от общината.
Ще Ви трябва и копие от документа за собственост, т.е. нотариалния акт за дарение.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Промяна на постоянен адрес

Мнениеот propensity » 29 Авг 2021, 22:16

errant_lawyer написа:Здравейте,

чл. 92, ал. 3 от Закона за гражданската регистрация предвижда, че за извършване на адресна регистрация се представя писмено съгласие на собственик, когато заявителят не е собственик, чрез декларация по образец, подадена лично пред органа по ал. 1, или с нотариална заверка на подписа.

Във Вашия случай ще се наложи или брат Ви да подпише декларацията при нотариус, който да удостовери подписа му, или да дойде с Вас в общината и да подпише декларацията на място пред длъжностно лице от общината.
Ще Ви трябва и копие от документа за собственост, т.е. нотариалния акт за дарение.


Само, че легитимното лице, което може да разреши адресната регистрация е не синът, който е гол собственик на имота, а бащата, упражняващ фактическата власт над вещта.

Същото е и ако се сключи договор за наем. Страна по такъв би бил ползвателят или в случая - бащата.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Промяна на постоянен адрес

Мнениеот errant_lawyer » 30 Авг 2021, 08:35

Здравейте,

ще се радвам да чуя аргументите в подкрепа на твърдението Ви.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Промяна на постоянен адрес

Мнениеот doondie » 30 Авг 2021, 09:54

И според мен собственикът трябва да даде съгласие на адреса да бъде регистрирано друго лице.

Не смятам, че един наемател (или ползвател, както е в случая) има правото да разреши на адреса на наетия от него имот да се регистрира трето лице.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Промяна на постоянен адрес

Мнениеот guest1 » 30 Авг 2021, 10:10

Като начало - бих попитал просто - "ЗАЩО ... се налага пререгистрацията?"

А за съгласията ... има си текст!
Чл. 92. (1) Адресната регистрация се извършва от кмета на общината, на района или на кметството или от определени от тях длъжностни лица при заявяване от лицето.
(2) За извършване на адресна регистрация на адрес в страната лицата представят един от следните документи:
1. документ за собственост;
2. документи за ползване на имота за жилищни нужди, включително договор за ползване на социална или интегрирана здравно-социална услуга за резидентна грижа;
3. други документи, доказващи собствеността или ползването на имота.
(3) За извършване на адресна регистрация се представя и писмено съгласие на собственик, когато заявителят не е собственик, чрез декларация по образец, подадена лично пред органа по ал. 1, или с нотариална заверка на подписа.
(4) (Нова - ДВ, бр. 39 от 2011 г., в сила от 20.05.2011 г., отм. - ДВ, бр. 55 от 2015 г., в сила от 21.07.2015 г.)
(5) За извършване на адресна регистрация на лица, които са в родство по права линия със собственика или ползвателя на имота, както и за съпрузите на тези лица, не се представят документите по ал. 2 и 3. Кметът на общината, на района или на кметството или определените от тях длъжностни лица извършват служебна проверка в регистъра на населението за родствената връзка между собственика или ползвателя на имота и лицето, което заявява постоянен и/или настоящ адрес, както и проверка чрез отделите "Местни данъци и такси" относно собствеността на имота.
Закон за гражданската регистрация

Понеже съм глупав ... че и забравям - не помня, а чета в момента!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта


cron