начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Как да си върна капаро от некоректен дизайнер

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Как да си върна капаро от некоректен дизайнер

Мнениеот peterpenzov » 01 Сеп 2021, 02:53

Здравейте, имам следния казус за който ми е нужна насока как да си върна капаро от некоректен уеб дизайнер.
В Интернет пуснах обява че търся уеб дизайнер за да ми направи дизайн на уеб сайт. С мен се свърза човек който ми постави условие че иска да му платя капаро от 200 лева срещу което до 10 дена ще направи цялостен дизайн от около 7-8 страници.

Платих на личната му банкова сметка парите.
Минаха 14 дена, на 15-тия ден направи една доста зле направена заглавна страничка. Аз реших че няма да продължавам и че си искам обратно парите. Получих отказ да ми възстановят парите.
Пуснах жалба в банката да ми възстановят парите, но получих отговор че не могат нищо да направят.
Пуснах жалба в Комисия за защита на потребителя, но получих отговор че не могат нищо да направят защото съм платил на физическо лице.

Какво бих могъл друго да направя за да си върна парите?
peterpenzov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Сеп 2021, 02:52

Re: Как да си върна капаро от некоректен дизайнер

Мнениеот ina53 » 01 Сеп 2021, 09:20

Здравейте, не разбрах дали сте подписали договор. И устните договорки представляват договор, стига да може да докажете какви са били те: какво точно е трябвало да се изработи, в какъв срок, с какви детайли и т. н. Ако сте се срещнали с този човек в присъствието на свидетели, които могат да разкажат за какво точно сте се договорили... Във всеки случай ми се струва мисия невъзможна да се докаже каквото и да било без писмен договор. Ако имате писмен договор и вътре е описана в конкретика дължимата престация, то тогава може да се иска разваляне на договора и връщане на капарото, ако изработката не отговаря на договореното в договора.
ina53
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 25 Мар 2009, 18:09

Re: Как да си върна капаро от некоректен дизайнер

Мнениеот peterpenzov » 01 Сеп 2021, 12:05

Благодаря за отговора. Нямаме договор, кореспондирахме в чат по Интернет защото сме в различни градове. Нямаме и свидетели.

Има ли други начини чрез институции да търся начин парите да ми бъдат върнати?
peterpenzov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Сеп 2021, 02:52

Re: Как да си върна капаро от некоректен дизайнер

Мнениеот ivanov_p » 01 Сеп 2021, 12:59

Вие в какво качество разсъждавате дали имате или нямате свидетели?
Изпратили сте парите с банков превод, единственото което ви трябва е платежното. От тук нататък програмиста трябва да доказва, че е направил насрещна престация, интернет страница, картина, измил ви е колата и т.н. Неговата защита, ако наеме адвокат, ще се изрази в това, че е изпълнил поръчката изпращайки ви нещо като проект, ако адвоката е млад и глупав или ке твърди, че ви е изпратил завършена интернет страница, която по дизайн и технически параметри надхвърля полученото задание, ако адвоката е стар и опитен. Свидетели бол, всичко написано в нета се пази, но там и на вас ще ви трябва адвокат, който да възложи задача на експерта, която вие трябва да платите (зависи от възражението, може и длъжника), а другата страна ще плати друга експертиза, доказваща обема работа по пазарни цени. Разноските на двете страни по делото ще са около 900-1000 лв., а ако длъжника е от София 1100-1400, според състава който ще определи възнаграждението на вещите лица.
Далеч по-добре е с длъжника да наемете оркестър, кючекини и да ме поканите да ви помиря.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Как да си върна капаро от некоректен дизайнер

Мнениеот errant_lawyer » 01 Сеп 2021, 14:20

Здравейте,

отчасти съм съгласен с написаното от останалите хора във форума.
Мисля, че има два основни момента.
Първо, важно е дали има конкретно описание на задължението на насрещната страна - колко страници трябва да се изготвят, как трябва да изглеждат, какви функционалности трябва да има сайтът, в какъв срок и т.н. На мнение съм, че при наличие на такова описание на задължението може да се докаже, че дизайнерът не е изпълнил поетото задължение. В противен случай насрещната страна лесно може да твърди, че това, което е свършено, е това, за което сте се уговорили.
На второ място е въпросът за доказването. Текстови съобщения могат да се използват в процеса по доказване, защото представляват електронен документ. Тук стои и въпросът за авторството и титулярството на електронното изявление, защото насрещната страна може да твърди, че тези съобщения не изхождат от нея и т.н. Затова според мен е добра идея, ако се предявят искове в условията на евентуалност (при условие че е налице подробно описание на задължението). Първият ще е за връщане на капарото в двоен размер поради неизпълнението. Вторият ще е за връщане на даденото без основание. Така, ако имате подробно описание на задължението и то действително не е изпълнено, насрещната страна ще твърди, че не е правила изявленията в електронна форма за сключването на договор. В този случай при липсата на договор ще има неоснователно обогатяване, т.е. вторият иск. Най-лошият вариант е този, в който не се отрича титулярството на електронното изявление, но се твърди, че е извършена уговорената работа и липсва подробно описание на това, в което се състои работата.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Как да си върна капаро от некоректен дизайнер

Мнениеот guest1 » 01 Сеп 2021, 14:59

Има и още един...
ivanov_p написа:Изпратили сте парите с банков превод, единственото което ви трябва е платежното.

Какво основание е посочено - в платежното нареждане?
Много често се пишат шаблонни неща - "Захранване", "Превод" ... "За спомен", "Да си имаш".
Ако пише - "Капаро/предплата по договор за изработка" - няма мърдане.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как да си върна капаро от некоректен дизайнер

Мнениеот peterpenzov » 01 Сеп 2021, 15:06

точно това което не трябва - Захранване на сметка
peterpenzov
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Сеп 2021, 02:52

Re: Как да си върна капаро от некоректен дизайнер

Мнениеот guest1 » 01 Сеп 2021, 15:12

peterpenzov написа:точно това което не трябва - Захранване на сметка


Най-добрият учител в живота е опитът. Вярно взема скъпо, но обяснява разбираемо!...
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Как да си върна капаро от некоректен дизайнер

Мнениеот ivanov_p » 01 Сеп 2021, 20:51

точно това което не трябва - Захранване на сметка


досега обсъждахте свидетелите, сега ви назначиха в по-горен съд и подхванахте основанието? Няма значението какво е основанието, освен ако не е дарение, дали сте пари и другата страна трябва да ги върне или даде нещо в равностойност. Трябва да се прочете кореспонденцията и според написаното да се прецени за какво да се заведе иск, но все пак говорим за 200 лв., а не за 20 или 200 хиляди. Теоретично могат да се пуснат два иска в една молба, но защитата няма да допусне делото да залитне в грешна посока, а и е рисковано, за да не се плащат след това разноски и цената по насрещия/отделния иск.
Не се занимавайте с глупости, за малко пари сте купили акъл, което ви изкарва на кяр. Имайте предвид, че за 200 лв. някой ученик може да ви направи сайт на HTML с няколко страници и толкова.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron