начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

за титлите пред името.

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 13 Окт 2021, 20:16

общо прието е ,че ЛЕКАРИТЕ не са ДОКТОРИ ! Но се титулуват като доктор. има даже съдебен спор по личност която не е лекар, а доктор и спори по лекарските титулувания. Та, конкретно,аз съм завършил висше през 1966 година, нямаше баклави. магистрати и т.н. в дипломата ми е записано ПРЕПОДАВАТЕЛ, сега по западната траскрипция това ПРОФЕСОР , ударението е на О Предизвикват ме тези инж. по бог знае какво от Топлото, от водата или какво ли не ! Ще почна и аз да ползвам записаното в дипломата ми ПРОФЕСОР!
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: за титлите пред името.

Мнениеот guest1 » 14 Окт 2021, 11:07

Здравейте todorst.
Този въпрос е коментиран много пъти и на много места.
Като начало - погледнете Закона за висшето образование и правете разлика, между:
    - образователни и научни степени - „бакалавър", „магистър" и „доктор"/„доктор на науките“;
    - академични длъжности на трудов договор - „асистент“, „главен асистент“, „доцент“ и „професор“;
    - изборни ръководни длъжности - „ректор“, „декан“, „директор“ на департамент, филиал, колеж, „ръководител“ на катедра ...
Научната степен е лична и не се губи във времето, докато длъжността ...
Прекратява се договора, променя се „работното място“ и вече не е „професор“ (примерно).

Пп. Отделно са званията - „дописен член на БАН / член-кореспондент“ и „действителен член на БАН / академик“
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 16 Окт 2021, 19:09

Жоре, какво се сети след толкова време. Нека да ти поясня. Вече / при социализма
/ АНЖЕЛА ДЕЙВИДСЪН я представяха като като преоесор и т.н. хвалебствени статии. А тя е ПРЕПОДАВАТЕЛ , по западните норми ПРОФЕСОР има разлика в ударението на буквата " О " В моята диплома /една от тях / пише ПРЕПОДАВАТЕЛ по химия, физика. Та по сегашната западна транскрипция аз не съм ял баклава ,а съм ПРОФЕСОР !. !
. Какво ще кажеш за лекарите ,които се титулуват ДОКТОРИ! Навремето си направих гаргара. при изпращащ ме лекар му казвам : изпраща ме ПЕТРОВ от 6 поликлиника. Отговор : не познавам такъв. След подробности - възкликна : изпраща ви ДОКТОР Петров, ама така кажете !
жалко,
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 16 Окт 2021, 19:16

та нали наложила западната американска / транскрипция / Вече Иван не е Иван , а айвън Бидън е БАЙДЪН.
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: за титлите пред името.

Мнениеот bozyo » 17 Окт 2021, 09:02

доктор не е научна титла, а е винаги доктор по нещо-си - доктор по математика, доктор по право, даже доктор по медицина. просто "доктор" не е. отделно, че ако си късате нервите за всеки комплексар с къса ........ и дълга титла, можете да почнете от най-големия комплексар: "инж. д-р генерал кмет".

баклавите и магариите са натресени от ингилизите на ЕС чрез бульонския процес. защото континенталното висше образование е петгодишно, а в Островитяния предимно три годишно, и съответно островитяните никаде не ги приемат за нищо.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: за титлите пред името.

Мнениеот guest1 » 17 Окт 2021, 10:46

todorst написа:...а айвън Бидън е БАЙДЪН.

Biden си е бидОн, с вкиснато зеле. Ама това е друг въпрос!
bozyo написа:...в Островитяния предимно три годишно, и съответно островитяните никаде не ги приемат за нищо.

3 години е първата част - за „bachelor's degree“. За втората „master's degree“ се искат още 2 години!
Друг въпрос е, че за някой професии - и само бакалавър е достатъчна.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 17 Окт 2021, 11:56

Кой ни го е НАТРЕСЪЛ ,но не е Бойко! Не стана ясно ,защо ЛЕКАРИТЕ се титулуват ДОКтоРИ и така си пишат на табелките на кабинетите! Защо не се сезира прокуратурата , за нарушение. Иди на преглед при лекар и се обърни към него с ГОСПОДИН Петров или ЛЕКАРЮ Петров. И ми пиши а резултата ! Публикувай ДИПЛОМА на завършил медицина !
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: за титлите пред името.

Мнениеот portokal » 17 Окт 2021, 13:15

При лекарите е традиция в цял свят. Някои от тях - както впрочем и някои инж., арх. и подобни - си държат на "титлата" до лека комичност (за кво били учили - все едно ученето е кой знае кво нечувано нещо и все едно само те са учили), но точно в ситуацията пред кабинета, и изобщо винаги, когато контактуваш с лекаря поне в качеството му на лекар, етикетът твърдо изисква обръщението да е "д-р". Независимо дали имат, или нямат докторска степен. Това е положението. Ако искаш, скачай, ако искаш, пускай теми, няма да се промени. :lol: На тебе да ти викат "профЕсор" или "прОфесор" не е традиция, не се предвижда от етикета и също няма да се промени, колкото и теми да пуснеш.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: за титлите пред името.

Мнениеот kosharevski » 17 Окт 2021, 21:05

Преди време един от под-директорите на наш корпоративен клиент изключително много държеше на титлата си, че даже отказваше да подписва протоколи за свършена работа, ако пред името му не пишеше д-р. Накрая на шефа ни му писна и поредният документ беше съставен с всички титли, за които има диплома. Получи се два пъти по-дълго от името му (а то не е от късите) и на два реда. От тогава онзи ни подписваше всичко, дори само да сме го съставили със съкратено първо име и фамилия. Чувах, че същият дървен философ е викан в съда да доказва подписа си, срещу мотива, че приставката д-р не е част от името по лична карта и не може да присъства в официален юридически документ.
kosharevski
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 25 Мар 2021, 14:47

Re: за титлите пред името.

Мнениеот guest1 » 17 Окт 2021, 21:32

portokal написа:При лекарите е традиция в цял свят. Някои от тях - както впрочем и някои инж., арх. и подобни - си държат на "титлата" до лека комичност (за кво били учили - все едно ученето е кой знае кво нечувано нещо и все едно само те са учили), но точно в ситуацията пред кабинета, и изобщо винаги, когато контактуваш с лекаря поне в качеството му на лекар, етикетът твърдо изисква обръщението да е "д-р". Независимо дали имат, или нямат докторска степен. Това е положението. Ако искаш, скачай, ако искаш, пускай теми, няма да се промени. :lol: На тебе да ти викат "профЕсор" или "прОфесор" не е традиция, не се предвижда от етикета и също няма да се промени, колкото и теми да пуснеш.

Напълно съм съгласен с казаното!

Но понеже нямам лични лоши чувства, към todorst - ще го поздравя със следното:

Вива академия, вива професОоре
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: за титлите пред името.

Мнениеот kalahan2008 » 18 Окт 2021, 00:13

А адв. (адвокат) титла ли е? :roll:
Когато бях ПЧСИ, някои ми казваха "г-н съдия".
После станах "г-н адвокат".
Напоследък станах и "г-н синдик".
Във филма "Господин за един ден" "господин" също беше титла. Има и такова име (Господин, Динко).
А г-н титла ли е? А г-жа? А г-ца? Ами другарю/другарко?

А х. (хаджия) титла ли е? :roll:
Защо никой не се кичи вече с нея? Сигурно е защото трябва да си сменя фамилията?
Дали съдът би уважил такъв иск (да си добави едно "Хаджи" към фамилията).
Бил съм по два пъти на Божи гроб, Ал-Акса и Стената на плача, значи съм хаджия според три религии (християнство, ислям, юдаизъм).
А при мюсюлманите "ходжа" ли е? Значи сигурно съм и ходжа...
Ей такива въпроси ме терзаят неспирно и не ми дават да спя.
Надявам се и вас. Нека ви терзаят до края на дните ви тези "свръхземни въпроси, що никой век не реши" (по Яворов), нека ви преследват в кошмарите ви като зомбита...
(п.п. за мен да се кичиш с титли е израз на комплексарщина).
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: за титлите пред името.

Мнениеот guest1 » 18 Окт 2021, 12:55

Ех този Калахан бре - скрита лимонка ще се окажеш!!!
kalahan2008 написа:А адв. (адвокат) титла ли е? :roll:
Когато бях ПЧСИ, някои ми казваха "г-н съдия".
После станах "г-н адвокат".
Напоследък станах и "г-н синдик".
Във филма "Господин за един ден" "господин" също беше титла. Има и такова име (Господин, Динко).
А г-н титла ли е? А г-жа? А г-ца? Ами другарю/другарко?

Вчера гледах табло на кантора - „Адвокат ... еди кой си и Юрист ... друг някой си“!
А има ли разлика в обръщенията - „г-н съдия", „г-н съдия-изпълнител" и „г-н съдия по вписванията"?
kalahan2008 написа:А х. (хаджия) титла ли е? :roll:
Защо никой не се кичи вече с нея? Сигурно е защото трябва да си сменя фамилията?
Дали съдът би уважил такъв иск (да си добави едно "Хаджи" към фамилията).
Бил съм по два пъти на Божи гроб, Ал-Акса и Стената на плача, значи съм хаджия според три религии (християнство, ислям, юдаизъм).
А при мюсюлманите "ходжа" ли е? Значи сигурно съм и ходжа...

Тук обаче не си прав! Не бъркай „ходжа“ - духовен водач и учител с „Хадж“- а!
Второто се прави в Мека - не в Йерусалим!
В християнство и юдаизма няма хаджийство!
kalahan2008 написа:Надявам се и вас. Нека ви терзаят до края на дните ви тези "свръхземни въпроси, що никой век не реши" (по Яворов), нека ви преследват в кошмарите ви като зомбита...

За подобни въпроси - имам широки крачоли! И си местя ... въпросите!
А когато спя - даже нямам крачоли.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 18 Окт 2021, 18:33

ставаше -дали е подсъдно да се титулуваш , без да имаш това основание Не пожелахте да публикувате дипломата на завършил медицина. къде му е доктората !
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 18 Яну 2022, 19:41

щО ЗА ТЪПИЗЪМ " КАНДИДАТ НА НАУКИТЕ " ВСЕКИ МОЖЕ ДА СИ КАНДИДАСТТВА ЗА НЕЩО. кАНДИДАТ ФАКИР. ДА АМА НЕ Е ФАКИР , А САМО КАНДИДАТТ. зАВЪРШИЛИТЕ витиз НЯМАТ ТИТЛА артисТ. ИДВА ПРИ МЕН ТАКЪВ И ГО ПИТАМ- ТИ АРТИСТ ЛИ СИ ? ОТГОВОР . ЗАВЪРШИЛ СЪМ витиз. е НЕ ГО ВЗЕХ - ИСКАХ АРТИСТ. иСКАХ ДА НАЗНАЧА И ЛЕКАР И МУ ИСКАХ ДИПЛОМАТА - ТАМ НЯМА ДОКТОР. ЗНАЧИ НЕ Е ДОКТОР, КАЗАХ МУ ДА УЧИ ОЩЕ И СЕ ДОКТОРУВА И ТОГАВА ПРИ МЕН
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: за титлите пред името.

Мнениеот guest1 » 18 Яну 2022, 20:43

todorst написа:щО ЗА ТЪПИЗЪМ " КАНДИДАТ НА НАУКИТЕ " ВСЕКИ МОЖЕ ДА СИ КАНДИДАСТТВА ЗА НЕЩО. кАНДИДАТ ФАКИР. ДА АМА НЕ Е ФАКИР , А САМО КАНДИДАТТ. зАВЪРШИЛИТЕ витиз НЯМАТ ТИТЛА артисТ. ИДВА ПРИ МЕН ТАКЪВ И ГО ПИТАМ- ТИ АРТИСТ ЛИ СИ ? ОТГОВОР . ЗАВЪРШИЛ СЪМ витиз. е НЕ ГО ВЗЕХ - ИСКАХ АРТИСТ. иСКАХ ДА НАЗНАЧА И ЛЕКАР И МУ ИСКАХ ДИПЛОМАТА - ТАМ НЯМА ДОКТОР. ЗНАЧИ НЕ Е ДОКТОР, КАЗАХ МУ ДА УЧИ ОЩЕ И СЕ ДОКТОРУВА И ТОГАВА ПРИ МЕН

В този контекст - полу-идиот ... какво е?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron