начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Разрешение за придобиване на огнестрелно оръжие

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Разрешение за придобиване на огнестрелно оръжие

Мнениеот mazarot » 21 Фев 2022, 12:29

Оплаквате се, че трудно се вади разрешително за пистолет но, нямаше ли да се оплаквате повече ако всеки вадеше разрешително и се стреляхме при всеки спор като в дивия запад?

Нямам нищо против всеки, който иска - да има, ако това е придружено от промяна на закона по отношение на защита частната собственост и самозащитата. (Всъщност повечето от хората, които познавам не искат да имат оръжие) Предвиждам, че през първата година на облекчен режим на придобиване ще има десетина застреляни при пиянски разпри, съответно ще има десетина с доживотни присъди, и хората бързо ще разберат, че оръжието не е играчка. Ако разгледате новините от началото на годината досега, ще видите жена, пребита до смърт с ЦЕПЕНИЦА ЗА ПЕЧКА от пияния си мъж, няколко наръгани при пиянски свади. Не можеш да спреш убиец, ако нямаш с какво да се защитиш.
От друга страна е много по-добре оръжията да са регистрирани, да са заведени с балистичните им характеристики и т.н., защото така много по-лесно ще се доказват извършителите. Сега как е - престъпниците си имат незаконно оръжие, а гражданите спазващи закона нямат.
mazarot
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Фев 2022, 13:46

Re: Разрешение за придобиване на огнестрелно оръжие

Мнениеот atom22 » 21 Фев 2022, 13:36

mazarot написа:Нямам нищо против всеки, който иска - да има, ако това е придружено от промяна на закона по отношение на защита частната собственост и самозащитата. (Всъщност повечето от хората, които познавам не искат да имат оръжие) Предвиждам, че през първата година на облекчен режим на придобиване ще има десетина застреляни при пиянски разпри, съответно ще има десетина с доживотни присъди, и хората бързо ще разберат, че оръжието не е играчка. Ако разгледате новините от началото на годината досега, ще видите жена, пребита до смърт с ЦЕПЕНИЦА ЗА ПЕЧКА от пияния си мъж, няколко наръгани при пиянски свади. Не можеш да спреш убиец, ако нямаш с какво да се защитиш.
От друга страна е много по-добре оръжията да са регистрирани, да са заведени с балистичните им характеристики и т.н., защото така много по-лесно ще се доказват извършителите. Сега как е - престъпниците си имат незаконно оръжие, а гражданите спазващи закона нямат.

Защо не се пробвате в политиката, с такива добри идеи не мисля, че има шанс да се провалите. Сигурен съм че за нула време ще намерите законодателно мнозинство.
atom22
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47

Re: Разрешение за придобиване на огнестрелно оръжие

Мнениеот kosharevski » 21 Фев 2022, 17:42

ivanov_p написа:...бяха напръскали един комшия, някакви келеши без причина, и беше много зле, кожата му беше като изгоряла, а очите го боляха много след това.

Надявам се комшията е проявил поне малко разум, да иде на преглед! И после да си извади медицинско и да заведе гражданско дело или поне да пусне оплакване в полицията, ако извършителите са му неизвестни.
kosharevski
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 25 Мар 2021, 14:47

Re: Разрешение за придобиване на огнестрелно оръжие

Мнениеот bvoykov » 21 Фев 2022, 21:45

Кефят ме коментарите, поставящи под съдмнение моралните, емоционалните, психологичните и други подобни подбуди на автора, обуславящи намерението му да се сдобие с огнестрелно оръжие. Малко ми напомнят на тези, които обикновено се пишат в темите за конкурсите за младши магистрати (странно защо за тазгодишните няма все още направена такава тема?). Кефи ме също как от една съвсем обикновена тема, стана една от най-списваните във форума за последните 2 седмици, истинско небивало чудо!
Има една приказка - на чужд гръб и 100 тояги са малко. Не знам дали някой от другите участници в дискусията е ял бой три пъти, но ако беше така, щеше да знае за какво иде реч. Авторът е човек, и той има право на емоции. Не вярвам обаче, че има скрити мотиви да трепе цигани и там някакви други келеши и че се снабдява с оръжие, за да убива, така че според мен заявеното от ivanov_p е доста пресилено и крайно, особено това, че те "поставят за следене" - може би на запад го правят, предвид многобройните терористични актове. Ние не знаем какво е преживял и аз не мисля, че е правдиво да го обвиняваме, че обмисля този начин за самозащита - чрез оръжие и, както други потребители загатнаха, да го изкарваме емоционално и психически неуравновесен. Както казва един известен не толкова с професионалните си постижения, а с простотията си и гаджетата си българин - "Човек само когат' знае к'во му е, само аз си знам к'во ми е".
Доводите, че оръжието няма да му трябва, също не стават и са по-скоро контрапродуктивни. Няма логика в това да оправдаваш нуждата си да държиш в себе си опасен предмет с това, че няма да ти трябва. Самото носене на оръжие и съхраняването му предполага известен риск, няма как законовото понятие "основателна причина" да се приравни на "липсата на причина" - не такова е изискването.
Държавният апарат дори и в "белите" държави работи пост-фактум. Има полицейски патрули, може и да са повече, тъй като при нас уж все се говори за администрация, администрация, колко голяма била администрацията и че полицаите в МВР са по-малко от "администраторите". Не съм се ровил в статистически данни. И така да беше, дори и в "западните демокрации" не могат да обезпечат полицай на всеки ъгъл и във всяка тъмна алея. Статистически разкриваемостта на престъпленията у нас и в другите държави, примерно САЩ, е подобна. Чел съм данни, че за 2020-та година убийствата и другите престъпления против личността в САЩ разкриваемостта им е 50%. Кражбите, имат си дори и специална рубрика "кражби на МПС", те са си стадартно ниски по разкриваемост - към 20%, ако не и по-малко. В Щатите е разпространено доста това престъпление "кражба на МПС" - примерно, спираш да заредиш гориво, още не си извадил ключа от стартера и някой ти скача, измъква те от колата и отпрашва с нея - е за точно това говорим, при нас такива деяния като че ли не са още масови, а там са. На бензиностанциите има камери, но явно и те не могат да им гарантират разпознаваемостта и разкриваемостта. Да не говорим, че в САЩ всеки може да се снабди с късоцевно огнестрелно оръжие, затова полицаите им са готови да стрелят на месо, а не като нашите да щадят въоръжено лице до последно, да му дадат шанс да се предаде и той да използва тази възможност, за да застреля най-подло един от тях, пък в съда да реве колко невинен бил - за един случай от близкото минало в Лясковец става въпрос.
Разликата обаче в манталитета е съществена. Докато на автора на темата са му казали "знаем ги кои са, ама не можем да го докажем", там биха му казали "знаем кои са, ще направим всичко необходимо да си получат заслуженото". В първия случай си казваш "Егати държавата", във втория - "Виж ги, те правят всичко необходимо". Но и в двата случая резултатът може да е нулев. И за кражбите е така - чувал съм от познати, идва разследващият полицай, казва им "Можете да участвате като пострадал в производството, ама няма много смисъл" - е, какво е това? Да, има демотивирани служители, всички са наясно в какви страховити материални условия са принудени някои да работят, заплащането им не е като това на запад. Това не значи обаче, че нищо не правят, но понякога биват демотивирани да направят всичко необходимо. Сега по делата със "съмнителни пасти за зъби" и т.н. има доста медийни спекулации, които само нагнетяват обстановката, защото това са винаги защитни тези, лансирани по един или друг начин от подсъдимите, но не винаги вършещи работа. В моя провинциален областен град едни принципно известни адвокати - баща и син, които често се появяваха в националната телевизия (по-скоро бащата даваше интервюта), когато станеше известен някой криминален случай, нямат нито едно спечелено наказателно дело, нито една постигната оправдателна присъда. Даже по едното дело бяха заели позиция за признаване на вината, е, те лично не се явяваха, за такава унизителна стратегия се задоволиха да пратят едно свое протеже, ако не беше местният топ наказателен адвокат-биткаджия да не иска прочутата "съкратена процедура с намаляване на наказанието при признаване на вината" (тогава беше допустима за убийство), делото щеше да приключи много по-бързо. Е, не постигна много, но направи каквото може де. Осъдени с условни присъди се разхождат и на запад, даже покрай атентатите във Франция в не малко случаи се споменаваше, че даден извършител е бил осъждан за тероризъм, но с условна присъда, или е бил следен от службите. Е, няма непогрешима система. А това с прескачането на оградата със стълба ще кажа, че монетата има две страни, а в този случай е показана само едната. Обществена тайна е, че и от "другата страна на оградата" се вземат много подкупи от съответните длъжностни лица, за да бъде мислимо това посред бял ден да си минаваш със стълбичка великата ни ограда по турската граница.
За мераклиите да имат оръжие ще кажа, че нито една защита не е непробиваема. Съвременният войник е оборудван с каска и бронежилетка, но ако го питате кой е най-добрият начин да останеш жив, той ще ти каже, че най-добрият начин да останеш жив е изобщо да не се налага да стрелят по теб и да подлагаш на изпитание защитната си екипировка. Така че и да имаш огнестрелно оръжие, то няма да те спаси, ако някой те причака изненадващо зад ъгъла и ти нанесе удар и преди да се усетиш какво ти се случва вторият удар да е смъртоносен - даже няма да имаш и възможност да посегнеш към оръжието, камо ли да го използваш. От цепеницата отблизо, докато се сетиш да извадиш оръжието си, може вече да е късно. Принуден ли е стрелецът да се защитава отблизо предимството на огнестрелното оръжие вече е отнето. Най-добрият начин да се защитиш е да не ти се налага да се защитаваш. Естествено, това не може да бъде винаги постигнато, затова са предвидени средства - включително и огнестрелни оръжия. Да кажеш, че няма смисъл от газов пистолет, щото ще засече, е, те и огнестрелните оръжия засичат, историята познава не малко примери, в които наемен убиец се е провалял, поради "неизправност" на оръжието. Същото важи и за електрошока, затова е необходимо качествено оборудване и проверка на същото. Със спрейовете също - има слаби, има и по-силни. Аз като бях ученик, някакви калпазани долу на първия етаж, незнайно как, внесли лютив спрей в училище, играли си, изцъркали цял флакон. Не знам как беше на първия етаж, но при нас на втория, от време на време се усещаше парене в гърлото, което те кара спонтанно да кашляш, но не беше кой знае какво, едва след няколко минути, когато повече се разкашляха и по-системно, предположихме, че може да е станало нещо и учителката, тъй като бяхме в час, в този момент обвини нас, разбира се :D
Не мога да разбера как, ако извадиш нож или пистолет, бил той газов или боен, това ще накара нападателят да агресира още повече. Може би ако е някакъв трениран, обучен, вярващ в способностите си, психично болен или солидно почерпен с алкохол, защото повечето обикновено избират жертва, която не може да се защити или, ако може, използват численото си превъзходство. Бих искал да попитам тези, които твърдят за такава зависимост, ако вие нападнете някого и той изведнъж се приготви да окаже по-силна от очакваната съпротива, вие ще се мотивирате ли още повече да продължите нападението или по-скоро бихте обмислили варианта да се откажете?

П.П. В крайна сметка изводът на автора на темата, че би следвало да се обърне към адвокат, независимо от всичко написаното, не са погрешни. Естествено, той трябва да е тесен специалист и да разбира нещата с режима на разрешителните отвътре-навън.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Разрешение за придобиване на огнестрелно оръжие

Мнениеот nikodim77 » 22 Фев 2022, 01:21

Здравейте отново!
Рекох пак да се включа, мотивиран по-скоро от bvoykov, който е подробен, прецизен, а и установявам, че имаме доста пресечни точки във вижданията си - единомислие…
Продължавам да поддържам тезата, че при изложените обстоятелства от питащия, с малко външна помощ по изготвяне на мотивационното писмо, следва да му бъде издадено разрешение за КНО. Но понеже наред с правото, рекох да съм и специализант по психология, та туй дето му окат „вътрешно (лично) убеждение” ме кара да си мисля, че не, не му е необходимо такова разрешение и не би следвало да притежава и носи нещо повече от газов тапешник. Съображенията ми по последното мнение са много дълбоки, с история, която ще нося цял живот, а именно, че може би преди много-много години можеше да предотвратя едно нещастие, ако бях събрал две и двеста при сходни мотиви на интересуващ се от „защита у дома”.
Просто правя аналогия с тогава, но по-помъдрял, а това е вследствие, че питащият пусна и друга тема, която събрана с настоящата ми дава тези съображения…
По повод – последните редове от поста на bvoykov, ще разкажа следното:
През 2003-та, бяхме нападнати с един приятел от 3-ма бабаити, които бяха подпийнали. Нападението ескалира и виждах, че нещата не отиват на добре, което ме накара да извадя оръжие (разбира се законно притежаван пистолет). Е, това накара едният от нападателите да се агресира още повече! Дори и произведеният почти до ухото му изстрел не помогна. Нито беше трениран, нито обучен, нито трезвен обаче.
Вторият път когато се наложи да респектирам нападател с изваждане на оръжие, бе ощ по-поразителен за мен, защото като извадих „Макаренко”, нападателят вместо да се спре, тръгна да запушва цевта с ръка. Трябва да кажа, че удивлението ми от тази му постъпка за малко да ме парира мен!?! Тръгнал той да ми затапва с длан цевта…??!? Е в последствие когато дойдоха и служители на полицията се разбра, че човекът си е освидетелстван. Дори един от полицайте, подавайки оръжието ми обратно, ми каза, че ако този ми бе направил нещо, то нямало да му бъде направено нищо, докато, ако аз го бях неутрализирал не с ръка а с патлака, съм щял да си нося всички последствия по закон.
Имал съм и успешни респектирания, дори и без специално изваждане, а само с вида, че това предстои. Тук ще добавя, че не следва да се остава с впечатление, че съм „каубой”, вадещ пищови навсякъде и по всякакви поводи, - не!. За 20-те години притежание, случаите са 4, само с един произведен въздушен изстрел – разказния по-горе. Наистина оръжието е изключителна отговорност и самодисциплина!!! И bvoykov е много прав в думите си: „Разликата обаче в манталитета е съществена”! „Манталитетът” е ключовата дума! Народопсихологията, възгледите, социалния статус и редица, редица обстоятелства, които са от съществено значение за това, дали обществото ни е назряало за онзи момент, при който притежанието на КНО ще се доближава до режим на позволение, като при онези държави…
Разбира се аз съм за, разрешителният режим да е по-облекчен поне за притежание. Не за носене, а притежание, което са две различни неща. Така поне в домът си ще е по-сигурен един родител на деца…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Разрешение за придобиване на огнестрелно оръжие

Мнениеот mazarot » 22 Фев 2022, 12:37

Благодаря на всички за отделеното време и внимание! Специални благодарности на bvoykov за това, че си е направил труда да вникне в същината на причините зад желанието ми да притежавам оръжие, както и за това, че непредубедено и безпристрастно се е аргументирал и "за", и "против"!

Благодаря и на nikodim77, но със забележки:
1. В случая от 2003г., който описвате, сте били двама срещу трима (не съвсем лошо съотношение), и доколкото разбирам от написаното, никой не Ви е извадил пистолет насреща (неизбежна самоотбрана), но предполагам сте се почувствали доста добре от това, че Вие сте носили.
2. Въпреки неприятния инцидент не сте решили да си предадете оръжието в КОС, и да спрете да го носите.
Нито пък след втория случай. А третият и четвъртият са най-доброто, на което човек може да се надява в такива ситуации - да овладее ситуацията преди въобще насилието да е започнало.
Разбира се, че притежаването, а още повече носенето е отговорност, но и чувството, че си добре защитен трябва да е страхотно, нали?

П.П.:
Намерих начин да заобиколя по законен път пречката (отвратително е, че се налага), така че ако няма да обсъждаме какво трябва да се промени в закона, можем да считаме темата за приключена.
mazarot
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 10 Фев 2022, 13:46

Предишна

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron