начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина ?

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина ?

Мнениеот piler787 » 08 Юни 2022, 20:22

Здравейте , искам да попитам как стои въпроса относно запор върху банкова сметка който е наложен в България дали важи в друга държава от ЕС става дума за административно наказание глоба по наказателно постановление ? Накратко ще се опитам да обясня случая.
Преди няколко години прекратих договорните си взаимоотношения с един от телекомите Виваком, заради некоректно отношение и подвеждаща информация относно месечните ми сметки бях подведен че ако закупя няколко артикула от тях ( телефон , таблет и телевизор ) ще получа по ниска месечна такса и че ще имам голяма отстъпка от крайната цена на устройствата които съм закупил . В  последствие обаче разбрах че това е лъжа и, че цената която в крайна сметка трябва да платя е почти два пъти по висока от  пазарната на всеки един от артикулите които съм закупил и че гаранцията при повреда на всеки един от артикулите които съм закупил е само в рамките на първите 6 месеца от сключване на договора , а  не целият период на договора за абонаментен план и изплащане за на телефона , телевизора и таблета които е за срок от 18 месеца  нещо , което както се сещате е крайно некоректно ! На 8 мия месец от договора телевизора които закупих започна да дава дефекти аз отидох и говорих със служители във офиса на Виваком  при които подписах договора и едва чак тогава разбрах че всъщност гаранцията е изтекла и че аз въпреки че продължавам да изплащам стойността му на месечни вноски де факто трябва да плащам отделно на сервиз за ремонт , а повредата се оказа доста сериозна и отстраняването и беше почти колкото  стойността на телевизора . При тази ситуация аз заявих че , се отказвам автоматично от услугите на Виваком защото съм безкрайно недоволен от лъжливата и измамна информация която ми прадсотвят и завих, че повече няма да ползвам техните услуги върнах ими сим картата и трите артикула които бях закупил от тях и ми казах че няма да им платя нито стотинка повече . 
Въпреки това обаче те са продължили да ми начисляват месечна такса за оставащия период от 10 месеца и да ме таксуват като техен абонат въпреки, че им върнах сим картата и те ми казаха, че ще я деактивират . За да може в един момент да ми се напрупа една голяма сума от порядъка на 1500 лв които  искат да им се заплатят . 
Като това нещо аз изобщо не го знаех към онзи момент в един момент ми звъни някакъв ЧСИ и ми казва че имам наложен запор за сумата от 1576 лв с добавени лихви с прехвърляне към колекторска фирма и така сумата набъбва до около 2490 лв . Като човека ме търсеше доста настоятелно защото е направил опит ми занули банковата сметка но в нея имаше само 190 лв и както се сещате остатъка не може да си го  получи . Аз категорично заявих, че няма да му платя нито една стотинка защото това е една огромна измама и че не съм ползвал нито ден услугите на Виваком след като им върнах устройствата и сима картата  ,но той ми каза че без мое знание е имало заведено дело и аз съм осъден да заплатя всички разноски с наказателно постановление от 2017 година  
Това нещо с ЧСИ се случва някъде 2020 година към края от тогава до сега аз не съм се занимавал и не съм им платил нищо и нямам намерение да плащам нито стотинка на тези мошеници въпросът ми е следния тъй като в България очевидно имам запор а ако получа или внеса каквито и да било средства в банкова сметка в българска банка те автоматично , ще бъдат удържани когато съм в друга държава от ЕС примерно Германия или Франция и ако имам там банкова сметка към френска или немска банка заради запорът в България  ЧСИ може ли да ми изтегли предявените средства от колекторската фирма  от чуждестранната сметка ? 
piler787
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юни 2022, 17:03

Re: Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина

Мнениеот ivanov_p » 08 Юни 2022, 22:03

Запора е върху конкретна сметка. Когато в тази сметка постъпят суми, без значение от къде те се изпращат на съдебния изпълнител, до размера на дълга. За да се съберат суми от сметка в чужда банка тя трябва да е запорирана, което е крайно тегава история и няма кой да се занимава с това за суми като вашата, но по принцип има възможност.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина

Мнениеот kalahan2008 » 09 Юни 2022, 09:31

Питащият очевидно не е наясно със ситуацията. Говори, че бил осъден да заплати "административно наказание глоба по наказателно постановление", а същевременно от текста става ясно, че всъщност става въпрос за месечни такси и/или неустойки, което е съвсем друго нещо.
Може да се налага запор върху сметки в друга страна от ЕС, като са предвидени два способа:
- По Регламент 655/2014 за създаване на процедура за европейска заповед за запор на банкови сметки с цел улесняване на трансграничното събиране на вземания по граждански и търговски дела - относно запор с цел обезпечаване на бъдещ или предявен иск (обезпечителен запор)
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 55&from=BG
- по Регламент 1215/2012 относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела - за подлежащи на изпълнение съдебни актове, които вече са влезли в сила:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 15&from=BG
В случая явно заповедното производство е приключило с влязла в сила заповед за изпълнение и е наложен запор от ЧСИ, затова Виваком могат да се насочат към изпълнение по втория ред, но за целта трябва да имат информация в коя държава пребивава длъжникът.
Косвена информация за това може да се набави чрез ЕСГРАОН, ако длъжникът е заявил настоящият си адрес в чужбина. Иначе е трудно да се установи държавата по местопребиваване на длъжника.
Що се касае до страни извън ЕС, там следва първо да се мине през процедура по екзекватура.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4184
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина

Мнениеот ivanov_p » 09 Юни 2022, 10:15

- по Регламент 1215/2012 относно компетентността, признаването и изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела - за подлежащи на изпълнение съдебни актове, които вече са влезли в сила:
https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 15&from=BG
В случая явно заповедното производство е приключило с влязла в сила заповед за изпълнение и е наложен запор от ЧСИ, затова Виваком могат да се насочат към изпълнение по втория ред, но за целта трябва да имат информация в коя държава пребивава длъжникът.
Косвена информация за това може да се набави чрез ЕСГРАОН, ако длъжникът е заявил настоящият си адрес в чужбина. Иначе е трудно да се установи държавата по местопребиваване на длъжника.
Що се касае до страни извън ЕС, там следва първо да се мине през процедура по екзекватура.


Това е първия етап. После трябва да се образува изпълнително дело в съответната страна, а в много държави за това трябва допълнително да се наеме адвокат. По далечен спомен тази процедура в Англия излизаше 2-3 хиляди паунда и не помня дали за бирника и адвоката или само за единия. Плаща ги длъжника, но ако му ги съберат. Така или иначе е добре дълговете да се оправят защото не се знае какво ще стане във времето и как ще се изменят законите, а и даже по стария ред за една голяма колекторска фирма не е проблем да наеме адвокат в дадена страна, който да й движи нещата.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина

Мнениеот guest1 » 09 Юни 2022, 13:23

ivanov_p написа:Това е първия етап. После трябва да се образува изпълнително дело в съответната страна, а в много държави за това трябва допълнително да се наеме адвокат. По далечен спомен тази процедура в Англия излизаше 2-3 хиляди паунда и не помня дали за бирника и адвоката или само за единия. Плаща ги длъжника, но ако му ги съберат. Така или иначе е добре дълговете да се оправят защото не се знае какво ще стане във времето и как ще се изменят законите, а и даже по стария ред за една голяма колекторска фирма не е проблем да наеме адвокат в дадена страна, който да й движи нещата.

Всичко казано е така, с едно допълнение - големите колектори не наемат адвокат за случая, имат си „готов - нает”, с договор.
В момента има голяма активност от страна на британски колектори , към българи, напуснали Острова дългосрочно.

За сметката - най-важното е, да се знае че съществува и че има връзка с длъжника.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1878
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина

Мнениеот piler787 » 16 Юни 2022, 02:32

Сега възниква друг проблем наказателното постановление с което съм осъден да плащам е от 10 май- 2017 година, а ЧСИ е направил запор в началото на ноември 2021 година , доколкото знам има срок за давността по който има 5 годишен период в който кредиторът може да си търси задълженията след това те автоматично отпадат по давност на 10 май- тази година този срок от 5 години е изтекъл , но въпреки това ЧСИ продължава да държи запора върху сметката какво следва да направя , пред кого да обжалвам това напрактика е в нарушение на закона ?
piler787
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юни 2022, 17:03

Re: Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина

Мнениеот hristev » 16 Юни 2022, 08:54

piler787 написа:Сега възниква друг проблем наказателното постановление с което съм осъден да плащам е от 10 май- 2017 година, а ЧСИ е направил запор в началото на ноември 2021 година , доколкото знам има срок за давността по който има 5 годишен период в който кредиторът може да си търси задълженията след това те автоматично отпадат по давност на 10 май- тази година този срок от 5 години е изтекъл , но въпреки това ЧСИ продължава да държи запора върху сметката какво следва да направя , пред кого да обжалвам това напрактика е в нарушение на закона ?


Защо сам се отклонявате от темата, която сте започнали ?

Иначе цитираното по-горе е много сериозна, поне за мен, индиция, че колкото и отговори да получите, на каквито и да е ваши въпроси, няма да може да реализирате никакви ваши права и законни интереси - не и самостоятелно.

Просто ми се доверете и си наемете адвокат.

Отивам да си измия ръцете.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина

Мнениеот guest1 » 16 Юни 2022, 10:05

piler787 написа:Сега възниква друг проблем наказателното постановление с което съм осъден да плащам е от 10 май- 2017 година, а ЧСИ е направил запор в началото на ноември 2021 година , доколкото знам има срок за давността по който има 5 годишен период в който кредиторът може да си търси задълженията след това те автоматично отпадат по давност на 10 май- тази година този срок от 5 години е изтекъл , но въпреки това ЧСИ продължава да държи запора върху сметката какво следва да направя , пред кого да обжалвам това напрактика е в нарушение на закона ?

Бъркате понятията.
5 години е срокът, за предприемане на действия, а запорът е точно такова действие.
Прилагането на давността не става автоматично, а трябва да се позовете на изтеклият давностен срок.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1878
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина

Мнениеот nikodim77 » 16 Юни 2022, 13:25

Здравейте,
Уважаеми piler787,
Вникнете ввъв всичко, което сте полуучил като отговори от включилите се по темата и си оправете нещата! Само не вниквайте и не обръщайте внимание на нищо написано от юзъра guest1, който пише глупости в този форум и в тази тема. Във Вашия случай, давността е прекъсната с налагане на запора, от който момент е започнала да тече нова 5-годишна давност. Така че, не, не можете да се позовете на изтекла погасителна давност! Вероятно можете да заявите пред ЧСИ вдигане на запора поради предполагаемо прекратено по силата на закона ИД, но за това трябва да се запознаете с книжата по делото, което на свой ред предполага „подводни камъни” (връчване на „нещо си”). A и такова заявяване, не че нещо би променило…
Да, давността не се прилага служебно, но пак повтарям, във Вашия случай тя не е изтекла и не можете да се позовавате на нея!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина

Мнениеот piler787 » 16 Юни 2022, 19:52

nikodim77 написа:Здравейте,
Уважаеми piler787,
Вникнете ввъв всичко, което сте полуучил като отговори от включилите се по темата и си оправете нещата! Само не вниквайте и не обръщайте внимание на нищо написано от юзъра guest1, който пише глупости в този форум и в тази тема. Във Вашия случай, давността е прекъсната с налагане на запора, от който момент е започнала да тече нова 5-годишна давност. Така че, не, не можете да се позовете на изтекла погасителна давност! Вероятно можете да заявите пред ЧСИ вдигане на запора поради предполагаемо прекратено по силата на закона ИД, но за това трябва да се запознаете с книжата по делото, което на свой ред предполага „подводни камъни” (връчване на „нещо си”). A и такова заявяване, не че нещо би променило…
Да, давността не се прилага служебно, но пак повтарям, във Вашия случай тя не е изтекла и не можете да се позовавате на нея!


Вашия съвет какъв е да отида и да си платя като поп за нещо което не съм ползвал или да си търся правата питам от чисто професионална гледна точка ?
piler787
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Юни 2022, 17:03

Re: Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина

Мнениеот guest1 » 16 Юни 2022, 22:00

piler787 написа:Вашия съвет какъв е да отида и да си платя като поп за нещо което не съм ползвал или да си търся правата питам от чисто професионална гледна точка ?

До момента съвети - за действия от ваща страна - не виждам.

Само се молете - този ЧСИ да не „открие“ друга ваща сметка с пари вътре, имущество на ваше име или трудово правоотношение. Щото тогава наистина ще „платите като поп“ за гяволъка - и главницата, и лихвите, и бонусите.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1878
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Запор върху банкова сметка в България важи ли в чужбнина

Мнениеот nikodim77 » 17 Юни 2022, 01:13

Здравейте отново,
Уважаеми piler787,
Както в предходния ми пост, така и в настоящия, Ви приканвам да вникнете в думите на отговорилите Ви - kalahan2008 и ivanov_p.
И все пак, уточнете!: Темата Ви за наказателно постановление ли е, или за задължения от гражданскоправен характер?!?
Щ изложа накрато и своето мнение, което е по-скоро анализ над това, което се е случило и Вие не сте действал, а сега носите последствията от това. Посочих по-горе, че юзърът guest1, пише глупости в този форум и заставам зад думите си! Но последният му пост е точен и на място, макар и даден като отговор на въпрос, който не е зададен към него, но той си е нагъл и арогантен… Така или иначе да, на този етап сте в патова позиция.
Изложението в първия Ви пост не кореспондира с твърдението, че ще плащате за нещо, което не сте ползвал!? Телевизорът все пак сте използвал 8 месеца, а сочите и друго устройство – таблет. И тук ще вметна, че няма как гаранционният срок на телевизора да е само 6 месеца! Този срок по никакъв начин не е обвързан с договора в с оператора. Гаранционният срок е по отношение на закупения продукт, било то и на изплащане. А на един телевизор минималният гар. срок е поне две години. Но не в това съзирам проблема, а във Вашите действия и обстоятелството, че още при възникване на проблемите Ви с некоректния оператор, Вие не сте потърсили компетентно съдействие, пък било то и във форум като този. Имало е наични още тогава да разтърсите некоректната страна във взаимоотношенията ви, но уви, изпуснали сте момента…
Съвет, дали да платите като поп не мога да Ви дам, но и не виждам кои права и как бихте ги потърсили. За да се даде що-годе читав отговор досежно защита на правата, които бихме предположили, че са Ви накърнени, то следва да се запознаем поне с книжата по ИД, а и по предполагаемото ЧгрД, което обаче, тук във форума няма как да се случи. Съветвам Ви да се обърнете към специалист юрист – адвокат реално, а не така по форумите, за да получите някаква яснота и решите, какви ще бъдат по-нататъшните Ви действия.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта


cron