начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Паркиране на инвалидно място

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Паркиране на инвалидно място

Мнениеот monnixx » 01 Авг 2022, 10:27

Баща ми има над 50% инвалидност и съответно - карта за безплатно паркиране в платена зона. До колкото знам, мога да използвам въпросната карта с моя автомобил, само в негово присъствие. Да предположим обаче, че идеята на возенето е да го откарам на някакъв вид процедури - масаж, кинезитерапия и т.н. Паркирам на синьо поле, слагам картата на таблото, отивам с баща ми до кабинета и се връщам да го чакам в колата, или се връщам да я преместя по-близо, тъй като не съм намерил място около кабинета, или пък просто съм забравил нещо. В този момент ме срещат двама униформени, проверявят документите и ми пишат глоба за забранено паркиране на инвалидно място, тъй като не съм в присъствието на инвалида, чийто е талона. Пиша тук, тъй като не можах да намеря черно на бяло текста от официалната наредба.
monnixx
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 03 Дек 2020, 15:41

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот berto » 01 Авг 2022, 11:02

Наредбите са за всеки град конкретно, Вие за кой град питате?
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот monnixx » 02 Авг 2022, 12:39

Да, пропуснах, за София.
monnixx
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 03 Дек 2020, 15:41

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот berto » 02 Авг 2022, 13:12

https://sofia.obshtini.bg/doc/108193 - чл. 44 и следващите.
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот guest1 » 02 Авг 2022, 21:00

berto написа:Наредбите са за всеки град конкретно, Вие за кой град питате?

Хайде да мислим - става ли???
Без значение за кой град (община) - наредбата е ПОДЗАКОНОВ акт, а ЗДвП важи за цялата страна.
Текста е:
Чл. 99а. (1) Карта за паркиране на местата, определени за превозните средства, обслужващи хора с трайни увреждания и използване на улеснения при паркиране, се издава от кмета на съответната община или оправомощено от него длъжностно лице по образец съгласно приложението. Картата е валидна на територията на цялата страна.


Защо някой решава, че трябва да има връзка между автомобила и притежателя на картата???

Подобен АУАН „пада“ още на първа инстанция.

Пп. Друг въпрос е, че някъде има лимит от време.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1798
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот atom22 » 18 Сеп 2022, 10:02

monnixx написа:Баща ми има над 50% инвалидност и съответно - карта за безплатно паркиране в платена зона. До колкото знам, мога да използвам въпросната карта с моя автомобил, само в негово присъствие. Да предположим обаче, че идеята на возенето е да го откарам на някакъв вид процедури - масаж, кинезитерапия и т.н. Паркирам на синьо поле, слагам картата на таблото, отивам с баща ми до кабинета и се връщам да го чакам в колата, или се връщам да я преместя по-близо, тъй като не съм намерил място около кабинета, или пък просто съм забравил нещо. В този момент ме срещат двама униформени, проверявят документите и ми пишат глоба за забранено паркиране на инвалидно място, тъй като не съм в присъствието на инвалида, чийто е талона. Пиша тук, тъй като не можах да намеря черно на бяло текста от официалната наредба.


В наредбите обикновено не пише какво да правите в казусна ситуация. Закона не може с крайния си текст да покрие безкрайните възможности от ситуации, които живота ни предлага, затова и постоянно трябва да се тълкува.

Така, вие поставяте две ситуации. Първо ако се върнете сам и преместите колата на по-близко място на теория нарушавате правилата които сам казахте в началото - само в присъствие на инвалид може да се използва паркомясто за инвалиди, на практика трябва да се толерира такова действие защото съвпада с идеята на закона. Ако се върнете и само стоите в колата тогава изобщо не нарушавате никое правило но това полицаите да го знаят не могат, а те си вършат работата - виждат нещо подозрително и проверяват. Върху вас пада тежестта да докажете, че правомерно използвате мястото за паркиране, защото за полицаите фактите са еднозначни, не виждат инвалид - потенциално злоупотребявате с привилегия. Как ще го докажете, ами може с приказки, може снимка да покажете ако сте се сетил да направите когато инвалида е бил до колата може нещо друго ако измислите.
atom22
Потребител
 
Мнения: 132
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот monnixx » 13 Окт 2022, 18:46

Ясно, благодаря.
monnixx
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 03 Дек 2020, 15:41

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот guest1 » 13 Окт 2022, 20:12

atom22 написа:Така, вие поставяте две ситуации. Първо ако се върнете сам и преместите колата на по-близко място на теория нарушавате правилата които сам казахте в началото - само в присъствие на инвалид може да се използва паркомясто за инвалиди, на практика трябва да се толерира такова действие защото съвпада с идеята на закона. Ако се върнете и само стоите в колата тогава изобщо не нарушавате никое правило но това полицаите да го знаят не могат, а те си вършат работата - виждат нещо подозрително и проверяват. Върху вас пада тежестта да докажете, че правомерно използвате мястото за паркиране, защото за полицаите фактите са еднозначни, не виждат инвалид - потенциално злоупотребявате с привилегия. Как ще го докажете, ами може с приказки, може снимка да покажете ако сте се сетил да направите когато инвалида е бил до колата може нещо друго ако измислите.

Някой изобщо не чете!

monnixx написа:Паркирам на синьо поле, слагам картата на таблото, отивам с баща ми до кабинета и се връщам да го чакам в колата, или се връщам да я преместя по-близо, тъй като не съм намерил място около кабинета, или пък просто съм забравил нещо. В този момент ме срещат двама униформени, проверявят документите и ми пишат глоба за забранено паркиране на инвалидно място, тъй като не съм в присъствието на инвалида, чийто е талона.

Има паркиран автомобил - на „синьо място“, а отпред - има поставена синя „Карта за преференциално паркиране на ППС“. Точка!!!
Щом автомобила не се движи - униформените нямат основание да проверяват документи.
Законността на паркирането не е работа на полицията - без значение охранителна или Пътна полиция-КАТ, а на служителите на ОП „Общински паркинги и синя зона““ или както там са кръстили тази общинска структура.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1798
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот nikodim77 » 13 Окт 2022, 22:55

Законността на паркирането не е работа на полицията - без значение охранителна или Пътна полиция-КАТ, а на служителите на ОП „Общински паркинги и синя зона““ или както там са кръстили тази общинска структура.

A! Ма ти още ли пишеш тук бе, трол н**стен?!?
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот guest1 » 14 Окт 2022, 18:54

nikodim77 написа:A! Ма ти още ли пишеш тук бе, трол н**стен?!?

Ти жив ли си? Как върви следването - до кой семестър го добута?

Не разбирам само едно - защо „нещастен”???
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1798
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот nikodim77 » 14 Окт 2022, 22:58

Предположението ти троле, за предполагаемото ти окачествяване е грешно! Изброй символите, заместващи букви и думата, за която питаш защо (между другото да, нещастен си, както сам си го установил) и помисли за друг епитет, отговарящ на броя символи, който те определя така прекрасно…!
И да, жив и здрав съм. Просто реших като много разумни участници да намаля писането тук, а вероятно да се оттегля докато ти мърсиш това място. Е, не съм се отказал да ти бъда сянка, и когато мога и имам време да те изтипосвам, що за н**стник си, и как не става нищо от теб… Като гледам колко теми съм пропуснал да покажа на питащи и участници, че си спмещ трол, пишещ абсолютни глупости, чак се радвам, че съм ги пропуснал…
Семестрите ги свърших и съм във фаза – държавни изпити.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот guest1 » 15 Окт 2022, 17:06

nikodim77 написа:И да, жив и здрав съм. Просто реших като много разумни участници да намаля писането тук, а вероятно да се оттегля докато ти мърсиш това място.
Семестрите ги свърших и съм във фаза – държавни изпити.

От всичко казано разбрах само, че си набарал „фазата”. И те пере ако токът!
Намаляй писането, даже го спри - и без друго не пишеш по темите, а само се заяждаш!

Това, че скоро ще имаш диплома - нищо не означава. Наскоро се смяхме на един дипломиран некадърник - юридически представител на Министерство на … (ще пропусна името). Хем се изложи, хем загуби делото.
Щото не стига само ядене (и диплома) - трябва и акъл!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1798
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот nikodim77 » 15 Окт 2022, 19:14

Ще погазя един от принципити си да не влизам в полемики и безмислени диалози с **оти, но ще направя изключение, за да ти разясня едно-две нещица! (не държа и не желая да ми отговаряш)!
Отдавна съм установил истинността на думите, че дипломата не прави човека човек, нито специалист, а само доказва, че е положил някакви усилия да научи нещичко…!
Ще цитирам написано в друга тема, но актуално и в настоящия ми отговор към теб – паразите!:
Не, не съм решил, че съм велик професионалист, нямам намерение да вземам подобно решение, не съм такъв, а и дори след много бъдеща практика отново не бих се нарекъл такъв. Аз си знам мястото (гьола)! Това дали съм, или по-скоро ще бъда професионалист, ще покаже времерто, и най вече ще го отчетат тези, които биха имали допир до професията ми.
С тези си думи съм бил ясен и точен, но това, че ти не си вникнал в тях си е нещо, което си го можеш - доказано!
Писането тук ми е по темите когато все пак пиша. Това, което ти наричаш „заяждане” е точно и ясно показване на определени питащи ( а и бъдещи такива), че твоите мнения („отговори”) не струват нищо, нямат връзка с правото и ти самият си една кръгла 0!
Пишеш за акъл…?!? Що за безочие именно ти да пишеш за това?! Никога не съм се имал за нещо повече от всеки друг, но спрямо теб, - съм нещо повече…, по акъл, правна култура и познания! А когато все пак сгреша се поравям и извинявам!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот kosharevski » 12 Ное 2022, 16:40

@monnixx: Ако само седите в колата и чакате прегледа да свърши, дори да сте на шофьорското място и да сте пуснали радиото, не нарушавате правилата за паркиране. Започнете ли да местите колата или дори само да запалите двигателя и да дадете мигач за включване в движението, вече може да бъдете санкционирани.
Имаме подобен проблем в - в кооперацията има трима души с различна степен на инвалидност, които пряко зависят от транспорт. Пред сградата (и наоколо) има само едно единствено инвалидно място. За това, по негласна уговорка със съседите, на него не паркираме. Спираме автомобила, качваме човека и го караме където трябва. Връщането е по същия начин. Не се паркира, дори да е късно вечер, че не се знае на кого, кога ще му призлее. За щастие, на не повече от 15мин път пеша има голям паркинг, където оставяме колите. Това работеше дълго време, докато не се нанесе още един "инвалид", който реши, че общината му е осигурила персонално място. Включително, праща секретарката да махне бележката на контрольорите по паркирането, за да виси там през целия работен ден, а не само полагаемите 4 часа. Е, след три глоби се отучи (за сега), но какво ни е коствало, само ние си знаем. Сега същият се опитва да ни прави проблеми за това, че паркираме и после преместваме колите, без присъствието на носителя на правомощието. За момента имаме разбиране от контрольорите, но законовият проблем си остава. Вероятно ще се кооперираме за плащането на едно резервирано паркомясто, за да не изпадаме в неприятни ситуации. За съжаление, индивидуалните инвалидни места (които са приемливи като цена) са персонализирани за автомобила, та не ни вършат работа.
Ако някой има опит/решение, моля да сподели.
kosharevski
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 25 Мар 2021, 14:47

Re: Паркиране на инвалидно място

Мнениеот repeatsqueeze » 01 Дек 2022, 06:21

Правилният курс на действие в случай на извънредна ситуация рядко се определя в разпоредбите. Тъй като има безкраен брой сценарии, които могат да възникнат в реалния живот, правилото изисква непрекъснато тълкуване.
krunker
repeatsqueeze
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Дек 2022, 05:48


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 20 госта


cron