начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот kukata81 » 16 Окт 2022, 16:15

Здравейте! Продадох кола на частно лице, направихме сделка при нотариус, но когато са отишли в КАТ за смяна на собствеността се е оказало, че колата е обявена за издирване и са я конфискували. Никой не знаеше за това, а колата я имам вече 10г. Понеже сега се чака развръзката и има няколко опции, искам да попитам какви са моите и техните права? Имат ли право на разваляне на сделката, аз имам ли право на отказ от разваляне? И изобщо какво може да се направи по този казус? Проверявали са ме, глобявали са ме многократно от КАТ, но никой за тези 10г не е видял подобно нещо. Колата е закупена октомври 2012 и точно седмица след регистрирането й в Италия я обявяват за издирване заради кражба.
kukata81
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2022, 16:09

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот ivanov_p » 16 Окт 2022, 18:50

А кой прибра застраховката?
Сегашната продажба е най-накрая, изчакайте да видите какво ще направи полицията и тогава ще я мислите. Като има някаква яснота отидете при адвокат.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот kukata81 » 16 Окт 2022, 19:28

Ами прибрал ще я е собственика на колата от Италия сигурно. Иначе тя е обявена за издирване от застрахователна компания.
kukata81
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2022, 16:09

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот errant_lawyer » 16 Окт 2022, 21:35

Здравейте,

купувачите биха опитали да развалят договора с твърдението, че Вие не сте изпълнили задължението си на продавач да им прехвърлите правото на собственост (чл. 183 ЗЗД във вр. с чл. 189 ЗЗД).

Ако сте решили да се борите с купувачите, според мен имате няколко възможности, когато се стигне до съд:

1. В каква форма е сключен договорът, с който Вие сте "купили" автомобила - проста писмена или писмена с нотариално удостоверяване на подписите. Ако е проста писмена форма, може да твърдите, че сте станали собственик на основание чл. 78, ал. 1 ЗС. Съответно Вие сте прехвърлили правото на собственост и сте изпълнили задължението си по договора.

2. Ако договорът е бил с нотариално удостоверяване на подписите и Вие не сте извършител на кражбата, може да твърдите, че самият Вие сте придобили правото на собственост върху автомобила по давност и сте им го прехвърлили.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот kukata81 » 16 Окт 2022, 21:45

errant_lawyer написа:Здравейте,

купувачите биха опитали да развалят договора с твърдението, че Вие не сте изпълнили задължението си на продавач да им прехвърлите правото на собственост (чл. 183 ЗЗД във вр. с чл. 189 ЗЗД).

Ако сте решили да се борите с купувачите, според мен имате няколко възможности, когато се стигне до съд:

1. В каква форма е сключен договорът, с който Вие сте "купили" автомобила - проста писмена или писмена с нотариално удостоверяване на подписите. Ако е проста писмена форма, може да твърдите, че сте станали собственик на основание чл. 78, ал. 1 ЗС. Съответно Вие сте прехвърлили правото на собственост и сте изпълнили задължението си по договора.

2. Ако договорът е бил с нотариално удостоверяване на подписите и Вие не сте извършител на кражбата, може да твърдите, че самият Вие сте придобили правото на собственост върху автомобила по давност и сте им го прехвърлили.


Закупил съм колата чрез проста писмена форма. И вече на тях го продадох чрез сключване на сделка при нотариус. Сделката беше сключена на застрахователната стойност на колата, а не реалната продажна. Според същия нотариус, ако те пожелаят да развалят сделката, аз нямам избор.
kukata81
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2022, 16:09

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот errant_lawyer » 16 Окт 2022, 22:19

Здравейте,

не мога да се съглася с мнението на нотариуса в този случай.
Считам, че имате основание да твърдите, че сте придобили собствеността върху автомобила на основание чл. 78, ал. 1 ЗС (доколкото автомобилът е бил прехвърлен с договор в проста писмена форма).
На още по-силно основание може да се твърди, че сте придобили правото на собственост по давност. В този смисъл и Решение № 66 от 18.07.2016 г., постановено по гр. д. № 5967/2015 г. по описа на ВКС, в което се казва:

"Освен това по чл. 78, ал. 2 ЗС, правилото на чл. 78, ал. 1 ЗС търпи и още едно изключение, предвидено в самия чл. 78, ал. 1 ЗС след изменението в ДВ, б. 100/97 г. – установяването на добросъвестно владение на възмездно правно основание не поражда право на собственост в патримониума на владелеца, когато обект на сделката е движима вещ, за прехвърлянето на собствеността върху която се изисква квалифицирана форма - нотариален акт или нотариална заверка на подписите. Настоящият състав на съда споделя разрешението, дадено с постановеното по реда на чл. 290 ГПК Решение № 254 от 10.01.2012 г. по гр. д. № 1119/2010 г. на ВКС, ІІ г. о., съгласно което изключенията по чл. 78, ал. 1 ЗС и по чл. 78, ал. 2 ЗС са самостоятелни и отделни. Споделя се и постановеното по реда на чл. 290 ГПК Решение № 430/12 г. от 12.07.2013 г. по гр. д. № 643/2009 г. на ВКС, І г. о., съгласно което независимо от това дали вещ с утежнена форма за прехвърляне е била обект на кражба или не, нейният добросъвестен и придобил фактическата власт на възмездно и годно правно основание владелец не придобива собствеността върху нея от момента на получаване на владението на основание чл. 78, ал. 1 ЗС. Както бе изяснено, предвиденият с чл. 78, ал. 2 ЗС срок не е такъв на придобивна давност - такъв е срокът по чл. 80, ал. 1 ЗС. По тази причина, като не придобива собствеността върху вещта с квалифицирана форма за прехвърлянето по правилото на чл. 78, ал. 1 ЗС, за добросъвестния владелец на такава вещ остава открита единствено възможността да я придобие с непрекъснато владение в продължение на 5-годишния давностен срок по чл. 80, ал. 1 ЗС. За придобиване на правото на собственост по давност върху движими вещи обстоятелството, че вещта е била предмет на кражба е без значение, освен когато самият владелец е придобил владението чрез престъпление - чл. 80, ал. 2 ЗС.".

Как смятате да процедирате, е Ваше решение, но според мен има аргументи във Ваша полза, в случай че се стигне до съд.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот kukata81 » 17 Окт 2022, 07:44

errant_lawyer написа:Здравейте,

не мога да се съглася с мнението на нотариуса в този случай.
Считам, че имате основание да твърдите, че сте придобили собствеността върху автомобила на основание чл. 78, ал. 1 ЗС (доколкото автомобилът е бил прехвърлен с договор в проста писмена форма).
На още по-силно основание може да се твърди, че сте придобили правото на собственост по давност. В този смисъл и Решение № 66 от 18.07.2016 г., постановено по гр. д. № 5967/2015 г. по описа на ВКС, в което се казва:

"Освен това по чл. 78, ал. 2 ЗС, правилото на чл. 78, ал. 1 ЗС търпи и още едно изключение, предвидено в самия чл. 78, ал. 1 ЗС след изменението в ДВ, б. 100/97 г. – установяването на добросъвестно владение на възмездно правно основание не поражда право на собственост в патримониума на владелеца, когато обект на сделката е движима вещ, за прехвърлянето на собствеността върху която се изисква квалифицирана форма - нотариален акт или нотариална заверка на подписите. Настоящият състав на съда споделя разрешението, дадено с постановеното по реда на чл. 290 ГПК Решение № 254 от 10.01.2012 г. по гр. д. № 1119/2010 г. на ВКС, ІІ г. о., съгласно което изключенията по чл. 78, ал. 1 ЗС и по чл. 78, ал. 2 ЗС са самостоятелни и отделни. Споделя се и постановеното по реда на чл. 290 ГПК Решение № 430/12 г. от 12.07.2013 г. по гр. д. № 643/2009 г. на ВКС, І г. о., съгласно което независимо от това дали вещ с утежнена форма за прехвърляне е била обект на кражба или не, нейният добросъвестен и придобил фактическата власт на възмездно и годно правно основание владелец не придобива собствеността върху нея от момента на получаване на владението на основание чл. 78, ал. 1 ЗС. Както бе изяснено, предвиденият с чл. 78, ал. 2 ЗС срок не е такъв на придобивна давност - такъв е срокът по чл. 80, ал. 1 ЗС. По тази причина, като не придобива собствеността върху вещта с квалифицирана форма за прехвърлянето по правилото на чл. 78, ал. 1 ЗС, за добросъвестния владелец на такава вещ остава открита единствено възможността да я придобие с непрекъснато владение в продължение на 5-годишния давностен срок по чл. 80, ал. 1 ЗС. За придобиване на правото на собственост по давност върху движими вещи обстоятелството, че вещта е била предмет на кражба е без значение, освен когато самият владелец е придобил владението чрез престъпление - чл. 80, ал. 2 ЗС.".

Как смятате да процедирате, е Ваше решение, но според мен има аргументи във Ваша полза, в случай че се стигне до съд.

Благодаря Ви много за полезната информация!
kukata81
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2022, 16:09

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот ivanov_p » 17 Окт 2022, 09:51

Закупил съм колата чрез проста писмена форма. И вече на тях го продадох чрез сключване на сделка при нотариус.


Това не го разбрах?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот kukata81 » 17 Окт 2022, 10:54

ivanov_p написа:
Закупил съм колата чрез проста писмена форма. И вече на тях го продадох чрез сключване на сделка при нотариус.


Това не го разбрах?

Ами без нотариуси, само договор на хартия между купувач и продавач. Мисля това означава проста писмена форма. Макар, че договора странно защо не е с автокъщата, а директно с италианеца. Явтокъщата явно си гледа д не е намесена никъде, за да не може сега да й се търси отговорност.
kukata81
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2022, 16:09

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот ivanov_p » 17 Окт 2022, 12:19

Продажба ви е последния проблем, най-вероятно сте участвали в застрахователна измама, трябва да се провери дали е изтекла давност. Вие сте в една от двете схеми и въпросът сега е да се изсулите по давност и да не платите щетите на застрахователя, заедно с италианеца. Вижте дали имате някакви документи от автокъщата и най-вече име на човека, с който сте контактувал там, защото нещата до това кой е за таковане - вие или те. Имало ли е въобще транзитен номер и застраховка, което е много-много малко вероятно, защото колата ви е регистрирана на друг автомобил. Изчакайте, вижте как е хавата и като ви дойде призовка - при наказателен адвокат, най-добре поискайте разследващия полицай да ви насочи към някой.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот kukata81 » 17 Окт 2022, 13:08

ivanov_p написа:Продажба ви е последния проблем, най-вероятно сте участвали в застрахователна измама, трябва да се провери дали е изтекла давност. Вие сте в една от двете схеми и въпросът сега е да се изсулите по давност и да не платите щетите на застрахователя, заедно с италианеца. Вижте дали имате някакви документи от автокъщата и най-вече име на човека, с който сте контактувал там, защото нещата до това кой е за таковане - вие или те. Имало ли е въобще транзитен номер и застраховка, което е много-много малко вероятно, защото колата ви е регистрирана на друг автомобил. Изчакайте, вижте как е хавата и като ви дойде призовка - при наказателен адвокат, най-добре поискайте разследващия полицай да ви насочи към някой.


Аз явно съм участвал, ама без да подозирам нищо. Документи от къщата нямам никакви.И не знам точно коя е тя дори. Имам документ за платена еко такса. А тогава при самата покупка сложихме и транзитки, мисля, че и застраховка правихме. Давността доколкото ми казаха изтича след месец.
kukata81
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2022, 16:09

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот ivanov_p » 17 Окт 2022, 15:49

Трайте си засега, каквото е писано - ще стане. Ако ви извикат - носите каквото имате и казвате какво е било, ако го е правил пълномощник, каквато е практиката се опитайте да се сетите при кой нотариус е било, но и да не се сетите пълномощното трябва да е с документите в КАТ.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот guest1 » 17 Окт 2022, 20:28

kukata81 написа:
ivanov_p написа:Това не го разбрах?

Ами без нотариуси, само договор на хартия между купувач и продавач. Мисля това означава проста писмена форма. Макар, че договора странно защо не е с автокъщата, а директно с италианеца. Явтокъщата явно си гледа д не е намесена никъде, за да не може сега да й се търси отговорност.

Е, аз пък го разбрах! Просто не във всички държави - покупко-продажбата на МПС, задължително се изповядва при нотариус. За Италия нямам опит, но в Германия и Великобритания - нотариус изобщо не се ползва.
Даже съм „купувал“ автомобил, от човек - когото изобщо не съм виждал. Договора ми беше донесен наполовина попълнен.

За автокъщата - предполагам, че е била от типа „шоурум“. Собствениците-продавачи си излагат автомобилите там и плащат нещо, но автомобила не е собственост на автокъщата
Въпреки, че нямате договор с нея - договора с човека (оригинал и заверен превод) трябва да сте имали. Изисква се при регистрацията в „Пътна полиция - КАТ“.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот kukata81 » 17 Окт 2022, 20:39

guest1 написа:
kukata81 написа:
ivanov_p написа:Това не го разбрах?

Ами без нотариуси, само договор на хартия между купувач и продавач. Мисля това означава проста писмена форма. Макар, че договора странно защо не е с автокъщата, а директно с италианеца. Явтокъщата явно си гледа д не е намесена никъде, за да не може сега да й се търси отговорност.

Е, аз пък го разбрах! Просто не във всички държави - покупко-продажбата на МПС, задължително се изповядва при нотариус. За Италия нямам опит, но в Германия и Великобритания - нотариус изобщо не се ползва.
Даже съм „купувал“ автомобил, от човек - когото изобщо не съм виждал. Договора ми беше донесен наполовина попълнен.

За автокъщата - предполагам, че е била от типа „шоурум“. Собствениците-продавачи си излагат автомобилите там и плащат нещо, но автомобила не е собственост на автокъщата
Въпреки, че нямате договор с нея - договора с човека (оригинал и заверен превод) трябва да сте имали. Изисква се при регистрацията в „Пътна полиция - КАТ“.


Да, договор имам на италиански език, със собственика на колата явно е, името на него поне това ми говори. Пазя си го този договор, но каква полза от него. Иначе къщата си беше на открито като повечето. Ако сте ходили в с. Труд Пловдивско, там в началото са само такива, от там е колата.
kukata81
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2022, 16:09

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот guest1 » 17 Окт 2022, 20:54

kukata81 написа:Да, договор имам на италиански език, със собственика на колата явно е, името на него поне това ми говори. Пазя си го този договор, но каква полза от него. Иначе къщата си беше на открито като повечето. Ако сте ходили в с. Труд Пловдивско, там в началото са само такива, от там е колата.

Ясно - вие имате договор, ама италианецът твърди - че не е подписвал такова нещо!
Село/квартал Труд ми е ясен - минавам често. Не съм имал „вземане-даване“ с автоджамбазите там, но това нещо трябваше да го кажете в началото.
Явно автомобилът е бил на „временен внос“ или просто „на гости“ тук.
С транзитни номера ли беше или с италианските?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот kukata81 » 17 Окт 2022, 21:56

guest1 написа:
kukata81 написа:Да, договор имам на италиански език, със собственика на колата явно е, името на него поне това ми говори. Пазя си го този договор, но каква полза от него. Иначе къщата си беше на открито като повечето. Ако сте ходили в с. Труд Пловдивско, там в началото са само такива, от там е колата.

Ясно - вие имате договор, ама италианецът твърди - че не е подписвал такова нещо!
Село/квартал Труд ми е ясен - минавам често. Не съм имал „вземане-даване“ с автоджамбазите там, но това нещо трябваше да го кажете в началото.
Явно автомобилът е бил на „временен внос“ или просто „на гости“ тук.
С транзитни номера ли беше или с италианските?


Не казвам нищо за твърдения на италианеца. Колата не помня да е била с чужди номера, а автоджамбазина съдейства в КАТ - Пловдив за ваденето на транзитки. Извадихме ги, мисля и застраховка направихме плащах и еко такса. После вече в местния КАТ си регистрирах колата без проблем. Чак месец след това е обявена в Италия за издирване от застрахователна компания. Аз си карам 10г и сега при продаването ( което по ирония на съдбата се случв на същата дата, на която съм закупил колата и на нея се навършват точно 10г) и когато купувача отива в КАТ за смяна на собственост, му казват, че е издирвана и я конфискуват. Спомням си само, че при покупката от с.Труд ме накараха да се върна, ден или два по късно, понеже не били дошли документите на колата от Италия.
kukata81
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2022, 16:09

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот ivanov_p » 18 Окт 2022, 09:26

Давността доколкото ми казаха изтича след месец.
-------------
Аз си карам 10г и сега при продаването ( което по ирония на съдбата се случв на същата дата, на която съм закупил колата и на нея се навършват точно 10г) и когато купувача отива в КАТ за смяна на собственост, му казват, че е издирвана и я конфискуват.


Кой ви каза, че давността изтича след месец? Тя или е изтекла или ще изтече след малко по-малко от 5 години, ако са предприети някакви мерки срещу вас.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот kukata81 » 18 Окт 2022, 11:55

ivanov_p написа:
Давността доколкото ми казаха изтича след месец.
-------------
Аз си карам 10г и сега при продаването ( което по ирония на съдбата се случв на същата дата, на която съм закупил колата и на нея се навършват точно 10г) и когато купувача отива в КАТ за смяна на собственост, му казват, че е издирвана и я конфискуват.


Кой ви каза, че давността изтича след месец? Тя или е изтекла или ще изтече след малко по-малко от 5 години, ако са предприети някакви мерки срещу вас.


Нотариуса, при който продадох колата. Ако съм я продал месец по- късно нямало да има проблем.
kukata81
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2022, 16:09

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот ivanov_p » 18 Окт 2022, 12:08

С прехвърлянето на колата на ваше име участието ви приключва. След като сте продал колата на същата дата след 10 години може да се приеме, че давността е изтекла. Не ми се чете закона, но ако стойността е малка и има предвидено наказание до 3 г. лишаване от свобода давността е пет годишна. Това ще зависи и от действията на италианеца и как ще са нещата по техния НК, както и коя дата ще приеме прокуратурата тук за завършване на престъплението, покупката на колата или получаването на застраховката в Италия. Всичко може да стане, вкл. и да няма следствие, ако застрахователя не го започне.
Стойте мирен, събитията, както ги описвате ще са най-благоприятни за вас в едно следствие, т.е. няма как да измислите по добра защита, а и тя няма да мине, защото има документи. Не се занимавайте повече с никой и никакви контакти с участниците в продажбата.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Въпрос за сделка при нотариус за автомобил

Мнениеот kukata81 » 18 Окт 2022, 12:55

ivanov_p написа:С прехвърлянето на колата на ваше име участието ви приключва. След като сте продал колата на същата дата след 10 години може да се приеме, че давността е изтекла. Не ми се чете закона, но ако стойността е малка и има предвидено наказание до 3 г. лишаване от свобода давността е пет годишна. Това ще зависи и от действията на италианеца и как ще са нещата по техния НК, както и коя дата ще приеме прокуратурата тук за завършване на престъплението, покупката на колата или получаването на застраховката в Италия. Всичко може да стане, вкл. и да няма следствие, ако застрахователя не го започне.
Стойте мирен, събитията, както ги описвате ще са най-благоприятни за вас в едно следствие, т.е. няма как да измислите по добра защита, а и тя няма да мине, защото има документи. Не се занимавайте повече с никой и никакви контакти с участниците в продажбата.


Аз естествено мирен ще стоя и ще чакам да видя как ще се развият нещата. Мен колата щом съм я продал не ме интересува, само се надявам да си я върнат на новите собственици и да не връщам парите. Но то ако се проточат тези неща новите собственици може да поискат сами да развалим сделката и да им върна парите.
kukata81
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Окт 2022, 16:09

Следваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron