начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

ПТП и неспазена уговорка

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ПТП и неспазена уговорка

Мнениеот r0073x » 19 Ное 2022, 00:52

Здравейте. Вероятно, казусът ми е малко необичаен, но ето го и него: На 13.11.2022 претърпях ПТП по вина на другия водач - на остър завой с ограничена от скали видимост, движещият се срещу мен изпусна завоя, навлезе в насрещното и се ударихме челно. Успях да реагирам сравнително адекватно, обирайки се максимално вдясно, при което пострадаха предните ми броня и ляв калник (нищо фатално - ожулвания по боята и леко вгънат алуминиев калник). Спряхме автомобилите, излязохме, при което ми направи впечатление, че лицето отсреща бе твърде превъзбудено. Когато му казах, че ще се обадя на 112, той ми предложи да не го правя, а да се разберем помежду си. Тук е моята грешка, че се съгласих, ама си казах, че не го е направил целенасочено, че щетите не са големи, и че ако минем без полиция, може би ще е по-безболезнено и за двете страни. Даде ми определена сума за ремонт на ръка с уговорката, че ако парите не стигнат, да се свържа с него по телефона и ще покрие разликата. Дотук - добре. Прибрах се вкъщи, направих бърза справка, че ремонтът ще е повече от оставената от него сума. Опитах се да се свържа с него, но без успех. При проверка в публичния регистър се оказа, че автомобилът му е без ГТП. Оставих му съобщение, че е в негов интерес да се свърже с мен, предвид че е без ГТП, иначе ще си търся правата в полицията. Пак нямаше отговор до следващата сутрин, когато ми се обади с нападателен тон, че съм бил твърде припрян, че съм се държал неадекватно, и че съм го заплашвал. След кратък разговор се разбрахме, че си остава уговорката за доплъване на сумата, но иска касов бон от сервиза. Речено - сторено. Закарах колата на сервиз, направиха ремонтната дейност, след което снимах касовата бележка и му я изпратих. Сумата е точно 100 лева повече от предплатената от него. Последваха думите: уговорката се променя - това е. Лека вечер!

Въпросът ми е: има ли някакъв легален начин да си потърся правата предвид създалата се ситуация? Имам отказа му да ми допокрие щетите в писмен вид, ако това е от някакво значение.
Благодаря и поздрави! :)
r0073x
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Ное 2022, 00:50

Re: ПТП и неспазена уговорка

Мнениеот ivanov_p » 19 Ное 2022, 10:16

Легалният начин е да ви вземат книжката и да ви глобят, затова опашката между краката и хвърляйте капа ако не се обади, че сте напуснали местопроизшествието. Онзи ден и мен ме удариха отзад вътре в кръговото на Сточна гара, нямах щети, виновния водач с по-съществени, съгласи се да не пишем и тръгнахме, но го направих, защото щяхме да запушим движението и в колата имах свидетел на уговорката, иначе другия може веднага да се обади на КАТ, че съм духнал и да бера ядове. Следващия път го имайте предвид.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: ПТП и неспазена уговорка

Мнениеот portokal » 19 Ное 2022, 12:44

В кой текст от ЗДвП пише, че се глобява и се взема книжка, че не се сещам?
Легалният начин е съд, но ще похарчиш повече от сто лева без гаранция, че ще си ги върнеш (и адвокат ще ти трябва вероятно), може да имаш сериозни проблеми с доказването на самото ПТП - протокол не сте подписали, и изобщо аз не бих се захващала за сто лева, колкото и да ме е яд на наглеца.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: ПТП и неспазена уговорка

Мнениеот r0073x » 20 Ное 2022, 01:29

И аз имах свидетел в колата. Другият участник в ПТП-то беше сам.
r0073x
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Ное 2022, 00:50

Re: ПТП и неспазена уговорка

Мнениеот guest1 » 20 Ное 2022, 11:50

r0073x написа:И аз имах свидетел в колата. Другият участник в ПТП-то беше сам.

Само да не е ... „кошаревски свидетел“!

Сега пийте една студена ... (напитка по избор), а после си направете справка при някой застраховател - при наличиена застраховка „Каско“ - какво ще е покритието за вашия автомобил. Съответно - колко ще платят за подобен ремонт.
Може да се окаже, че виновния ви е дал повече пари!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1878
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: ПТП и неспазена уговорка

Мнениеот r0073x » 20 Ное 2022, 17:48

Не, свидетелят си е реален.
r0073x
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Ное 2022, 00:50

Re: ПТП и неспазена уговорка

Мнениеот ivanov_p » 20 Ное 2022, 18:23

Не съм го чел в закона, някой се оплакваше, че му взели книжката, но според мен е съвсем естествено, щом си духнал би трябвало да се предполага, че си пил и въобще си в тежка грешка.
Няма какво повече да направите, за сто лева сте купили акъл, което си е пълна делавера.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: ПТП и неспазена уговорка

Мнениеот atom22 » 21 Ное 2022, 17:35

Ако имахте видео регистратор и запис на произшествието щях да кажа да пробвате да си потърсите правата но в момента е глупаво, шанса да загубите е голям, а ако спечелите пак ще сте загубил защото толкова време ще отделите за символична сума. Но по-лошото е, че с решението си да оправите нещата на черно вие поощрявате беззаконието, така че другия път не бързайте да се ядосвате когато видите, че всеки прави каквото си иска в тази държава.
atom22
Потребител
 
Мнения: 137
Регистриран на: 28 Апр 2018, 14:47

Re: ПТП и неспазена уговорка

Мнениеот repeatsqueeze » 01 Дек 2022, 06:08

Можеш да имаш сериозни проблеми с доказването на самото ПТП, защото не си подписал протокол и в никакъв случай не бих я оставил да вземе стотина лева, колкото и да се ядосвах на наглостта. Правният път е съд, но ще похарчите над стотина лева без гаранция, че ще си ги върнете (и вероятно ще ви трябва адвокат).
happy wheels
repeatsqueeze
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 01 Дек 2022, 05:48


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron