начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Здравно осигуряване - вноски за пропуснати месеци (неясноти)

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Здравно осигуряване - вноски за пропуснати месеци (неясноти)

Мнениеот imthedevil » 18 Яну 2023, 13:01

Имам приятелка, която сама си плаща здравните осигуровки (има най-различни заболявания, които като цяло не ѝ позволяват да работи по-дълго от няколко месеца, с належащи след това паузи). Така, та оня ден се ровех в НАП (дала ми е данните за профила си там) и установих следното (снимката по-долу):

Изображение

Та, хубаво обаче тук пише "месеци без данни", което аз не го разбирам като месеци без внесени осигуровки. Обаче може и да греша - някой ако е запознат може ли да сподели, как трябва да се тълкува написаното?

И друго - ако приема, че горното значи, че за тези месеци няма внесени осигуровки и реша да внеса сумата за тези 3 месеца, не ми е ясно - един приятел (счетоводител) казва, че следва да се попълни декларация 7 (прикачената). Аз съответно питах моят приятелка и тя твърди, че до тук е ходела в НАП всеки път да ги внася, за да не попълва съответната декларация.

И сега се чудя (моля някой да ми обясни) следното:

1. Мога ли аз да ги внеса тези средства (оказва се, че може на каса в Изи Пей да се случи това) и тя после (ако е необходимо) да занесе декларацията в НАП или двете действия трябва да се случат едновременно?
2. Има ли възможност вноската да бъде направена онлайн, през сайта на НАП? Тук първо не ми е ясно каква е сумата на месец и другото е - и да е възможно, не знам от къде следва да се случи.
imthedevil
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 18 Дек 2013, 00:17
Местоположение: София

Re: Здравно осигуряване - вноски за пропуснати месеци (неясн

Мнениеот svegrigorov » 18 Яну 2023, 14:13

Първо се подава онлайн декларация 7, след това ще излязат задълженията в сайта на НАП, и ще могат да бъдат платени по електронен път.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Здравно осигуряване - вноски за пропуснати месеци (неясн

Мнениеот guest1 » 18 Яну 2023, 14:30

imthedevil написа:Та, хубаво обаче тук пише "месеци без данни", което аз не го разбирам като месеци без внесени осигуровки. Обаче може и да греша - някой ако е запознат може ли да сподели, как трябва да се тълкува написаното?

Здравейте. По този въпрос има няколко варианта
ВЪЗМОЖНИ ПРИЧИНИ ЗА ЛИПСА НА ДАННИ
- не са подадени декларации в НАП от работодател или от самоосигуряващо се лице;
- допуснато е несъответствие на ЕГН/ЛНЧ/ЛН/СЛН от страна на работодател или от самоосигуряващо се лице;
- има смяна на ЕГН/ЛНЧ/ЛН/СЛН в периода;
- за лицето не е настъпило основание за осигуряване;
- за лицето е отпаднало основанието за осигуряване.


imthedevil написа:1. Мога ли аз да ги внеса тези средства (оказва се, че може на каса в Изи Пей да се случи това) и тя после (ако е необходимо) да занесе декларацията в НАП или двете действия трябва да се случат едновременно?
2. Има ли възможност вноската да бъде направена онлайн, през сайта на НАП? Тук първо не ми е ясно каква е сумата на месец и другото е - и да е възможно, не знам от къде следва да се случи.

1. Да, сте закъснели. Сроковете за подаване да СИ и за внасяне на сумата са "до 35-о число на месеца, следващ месеца, през който е възникнало задължението за осигуряване на основание чл. 40, Ал. 5, т. 1 от ЗЗО".
2. Онлайн плащане и/или подаване на декларация 7 може да направите през портала на НАП - с ПИК или КЕП.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1870
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Здравно осигуряване - вноски за пропуснати месеци (неясн

Мнениеот guest1 » 18 Яну 2023, 14:39

svegrigorov написа:Първо се подава онлайн декларация 7, след това ще излязат задълженията в сайта на НАП, и ще могат да бъдат платени по електронен път.

Може и в обратния ред, но преди 25-о число ...
За лицата, които сами си ги внасят здравноосигурителните вноски - сумата за 2023 година е 28,40 лв/месец (8% от 355 лв - половината минимален осигурителен доход на СОЛ).
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1870
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Здравно осигуряване - вноски за пропуснати месеци (неясн

Мнениеот imthedevil » 18 Яну 2023, 16:07

svegrigorov написа:Първо се подава онлайн декларация 7, след това ще излязат задълженията в сайта на НАП, и ще могат да бъдат платени по електронен път.
А може ли да ме насочите от къде се подава онлайн (ако е от сайта на НАП, то не мога да открия уеб формуляр за тази цел)? Единствено, след доста търсене намерих един xls файл нейде из интернета, от който добих представа какво представлява декларацията.

Всъщност, изглежда в моя случай нужда от такава декларация няма - според написаното в сайта на НАП (едва сега попаднах на него) такава е нужна само ако здравноосигурителния статус е прекъснат (което в моя случай не е валидно).
imthedevil
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 18 Дек 2013, 00:17
Местоположение: София


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron