начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Получаване на последна пенсия и пари от ТЕЛК

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Получаване на последна пенсия и пари от ТЕЛК

Мнениеот iliq_12 » 02 Авг 2022, 17:24

Здравейте,
Имам следния казус и Ви моля за разяснения и съвет как да се процедира.
Дядо ми почина. Има да се получава пенсия и сума за социално подпомагане ( от ТЕЛК). Наследниците са 2 (майка ми и дъщеря на дядо ми от първия му брак). Двете сестри не се познават. Пенсията и парите от ТЕЛК-а се изплащаха на дядо по банков път. Майка ми желае да си получи нейната половина от пенсията и сумата от социалното подпомагане. От банката където се получават пенсията и сумата от ТЕЛК- а на дядо са отговорили на майка ми, че трябва да отидат двете наследнички заедно. Но майка ми не познава сестра си и нямам връзка с нея. В удостоверението за наследници е посочен нейн адрес, но тя живее в друго населено място различно от това, където живеем ние с майка ми, а майка ми не желае да се свърже със сестра си.
Тъй че как да се процедира, за да може майка ми да си получи половината от последната пенсия на дядо ми и парите от ТЕЛК-а?
Благодаря Ви предварително за мненията и съветите.
Поздрави,
Илия
iliq_12
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 28 Юли 2019, 16:50

Re: Получаване на последна пенсия и пари от ТЕЛК

Мнениеот TheOldMan » 03 Авг 2022, 23:00

Трябва всички наследници да заявят желанието за разпореждане с имуеството на починалия. Няма друг начин, или поне не такъв, в който да не се намесват адвокати и съд.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Получаване на последна пенсия и пари от ТЕЛК

Мнениеот karenjohnson » 02 Мар 2023, 11:14

iliq_12 написа:Здравейте,MyInsite Login
Имам следния казус и Ви моля за разяснения и съвет как да се процедира.MyInsite Login
Дядо ми почина. Има да се получава пенсия и сума за социално подпомагане ( от ТЕЛК). Наследниците са 2 (майка ми и дъщеря на дядо ми от първия му брак). Двете сестри не се познават. Пенсията и парите от ТЕЛК-а се изплащаха на дядо по банков път. Майка ми желае да си получи нейната половина от пенсията и сумата от социалното подпомагане. От банката където се получават пенсията и сумата от ТЕЛК- а на дядо са отговорили на майка ми, че трябва да отидат двете наследнички заедно. Но майка ми не познава сестра си и нямам връзка с нея. В удостоверението за наследници е посочен нейн адрес, но тя живее в друго населено място различно от това, където живеем ние с майка ми, а майка ми не желае да се свърже със сестра си.
Тъй че как да се процедира, за да може майка ми да си получи половината от последната пенсия на дядо ми и парите от ТЕЛК-а?MyInsite Login
Благодаря Ви предварително за мненията и съветите. MyInsite Login
Поздрави,
Илия

Здравейте Илия,
MyInsite Login
Съболезнования за загубата на дядо Ви.MyInsite Login
MyInsite Login
Относно въпроса Ви, ако наследниците не могат да се разберат за разделянето на имота, включително и други активи, може да потърсите помощ от адвокат или нотариус за да Ви съдействат да решите въпроса. Вашият адвокат или нотариус може да предложи различни решения, включително да предложи алтернативен начин за разделяне на наследството, като например изплащане на парична сума на една от страните. В такъв случай ще трябва да бъдат подготвени необходимите документи, които ще трябва да бъдат подписани от всички наследници и заверени от нотариус.MyInsite Login
MyInsite Login
По отношение на получаването на пенсията и сумата от социалното подпомагане, Вашата майка може да потърси съвет от адвокат или нотариус, който да я консултира как да получи своя дял, без да е необходимо да се свързва със сестра си. Въпреки това, ако е посочен адресът на сестра Ви в удостоверението за наследници, това може да се окаже пречка за получаването на пенсията и сумата от социалното подпомагане. В такъв случай, е възможно да се поиска промяна на удостоверението за наследници или да се предоставят други документи, които да потвърдят правото на Вашата майка да получи своя дял.MyInsite Login
MyInsite Login
Надявам се това да Ви бъде полезно. Ако имате допълнителни въпроси, не се колебайте да попитате.MyInsite Login
karenjohnson
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 21 Фев 2023, 14:16

Re: Получаване на последна пенсия и пари от ТЕЛК

Мнениеот ebonydaniels » 20 Мар 2023, 12:14

iliq_12 написа:Здравейте,
Имам следния казус и Ви моля за разяснения и съвет как да се процедира.
Дядо ми почина. Има да се получава пенсия и сума за социално подпомагане ( от ТЕЛК). Наследниците са 2 (майка ми и дъщеря на дядо ми от първия му брак). Двете сестри не се познават. Пенсията и парите от ТЕЛК-а се изплащаха на дядо по банков път. Майка ми желае да си получи нейната половина от пенсията и сумата от социалното подпомагане. От банката където се получават пенсията и сумата от ТЕЛК- а на дядо са отговорили на майка ми, че трябва да отидат двете наследнички заедно. Но майка ми не познава сестра си и нямам връзка с нея. В удостоверението за наследници е посочен нейн адрес, но тя живее в друго населено място различно от това, където живеем ние с майка ми, а майка ми не желае да се свърже със сестра си.
Тъй че как да се процедира, за да може майка ми да си получи половината от последната пенсия на дядо ми и парите от ТЕЛК-а?
Благодаря Ви предварително за мненията и съветите.
Поздрави,
Илия

Относно въпроса Ви, ако наследниците не могат да се разберат за разделянето на имота, включително и други активи, може да потърсите помощ от адвокат или нотариус за да Ви съдействат да решите въпроса. Вашият адвокат или нотариус може да предложи различни решения, включително да предложи алтернативен начин за разделяне на наследството, като например изплащане на парична сума на една от страните. В такъв случай ще трябва да бъдат подготвени необходимите документи, които ще трябва да бъдат подписани от всички наследници и заверени от нотариус. Khol's Survey
ebonydaniels
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 06 Мар 2023, 13:13


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron