начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Съдбата на децата

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Съдбата на децата

Мнениеот cukka » 22 Мар 2023, 17:20

Здравейте. Моля Ви за Вашите мнения, кой какви права има и какви стъпки трябва да се предприемат при следната ситуация.
Мъжа (аз) съм български гражданин, а съпругата ми е украинска гражданка от АР Крим (анексиран от Русия 2014) със статут „ постоянно пребиваване” и живеем в България. Имаме две деца родени в България (български граждани), момиче на 9 години и момче на 6 години.
Съпругата ми възнамерява да отива в Крим с децата ни, уж с намерението обратно да се връща в България, но това нейно бъдеще обратно завръщане в България е под голямо съмнение.
Предвид изключително опасната ситуация в региона - войната, която се води много близко до Крим, а и претенциите на двете воюващи страни към Крим, увеличава още повече опасността. Изключително високия риск за сигурността на живота, особено за малки деца, при пътуване в региона където същества война. Предвид още непризнаването от страна на международната общност на анексирането на Крим от Русия. Още наложените международни санкции срещу Русия. То аз сериозно се опасявам за живота и сигурността на децата си и че повече никога няма да мога да виждам тях.
Моля за Вашите съвети.
Как трябва да се постъпва при такава ситуация?
Какви права имам аз като баща ,на децата, имам ли право да не разрешавам тяхното пътуване?
Може ли майката на децата да ги отнесе със себе си, въпреки моето несъгласие?
В случай че децата отпътуват заедно с майка си в Крим и след известо време съпругата ми отказва изобщо да се връща в България и напълно изолира децата и себе си от мен. При таково развитие на нещата, аз какви права, шансове и възможности ще имам за връщането на децата си?
Моля Ви когато отговаряте, освен юридическата страна на въпроса имайте в предвид и чисто човешката страна, става въпрос за съдбата, бъдещето, дори може би живота на две малки деца.
cukka
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 19 Юни 2021, 08:16

Re: Съдбата на децата

Мнениеот ivanov_p » 22 Мар 2023, 18:35

Без ваше съгласие децата не могат да напускат страната.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Съдбата на децата

Мнениеот williamdemello3 » 23 Мар 2023, 14:56

cukka написа:Здравейте. Моля Ви за Вашите мнения, кой какви права има и какви стъпки трябва да се предприемат при следната ситуация.
Мъжа (аз) съм български гражданин, а съпругата ми е украинска гражданка от АР Крим (анексиран от Русия 2014) със статут „ постоянно пребиваване” и живеем в България. Имаме две деца родени в България (български граждани), момиче на 9 години и момче на 6 години.
Съпругата ми възнамерява да отива в Крим с децата ни, уж с намерението обратно да се връща в България, но това нейно бъдеще обратно завръщане в България е под голямо съмнение.
Предвид изключително опасната ситуация в региона - войната, която се води много близко до Крим, а и претенциите на двете воюващи страни към Крим, увеличава още повече опасността. Изключително високия риск за сигурността на живота, особено за малки деца, при пътуване в региона където същества война. Предвид още непризнаването от страна на международната общност на анексирането на Крим от Русия. Още наложените международни санкции срещу Русия. То аз сериозно се опасявам за живота и сигурността на децата си и че повече никога няма да мога да виждам тях.
Моля за Вашите съвети.
Как трябва да се постъпва при такава ситуация?
Какви права имам аз като баща ,на децата, имам ли право да не разрешавам тяхното пътуване?
Може ли майката на децата да ги отнесе със себе си, въпреки моето несъгласие?
В случай че децата отпътуват заедно с майка си в Крим и след известо време съпругата ми отказва изобщо да се връща в България и напълно изолира децата и себе си от мен. При таково развитие на нещата, аз какви права, шансове и възможности ще имам за връщането на децата си?
Моля Ви когато отговаряте, освен юридическата страна на въпроса имайте в предвид и чисто човешката страна, става въпрос за съдбата, бъдещето, дори може би живота на две малки деца.

Здравейте,

Разбирам, че се намирате в трудна ситуация. Като баща на децата, Вие имате право да изразите своята незаинтересованост да пътуват в опасен регион. Възможно е да поискате съдебно решение, което да Ви позволи да предотвратите майката на децата да ги отнесе в Крим, докато не бъде установено, че това ще е безопасно за тях.

В случай, че Вашата съпруга отиде в Крим с децата и след това Ви откаже обратно в България, можете да се обърнете към местните органи за защита на децата, като например местните органи за социално подпомагане или местните съдебни органи, за да поискате помощ при връщане на децата. Важно е да имате всички необходими документи за децата, като например рожден сертификат и доказателства за родителското Ви право.

Когато става въпрос за съдбата на деца, е важно да се обърне внимание на хуманните аспекти на ситуацията. Вашите опасения за безопасността на децата са обосновани и трябва да бъдат взети предвид. Въпреки това, вземането на решения в този случай може да се окаже сложно, тъй като включва правни, етични и морални въпроси, които трябва да бъдат добре преценени. Препоръчвам Ви да потърсите съвет от адвокат, който да Ви помогне да разберете какви права имате и какви мерки можете да предприемете, за да защитите интересите на децата си. MyAccountAccess Online
Последна промяна williamdemello3 на 24 Мар 2023, 08:09, променена общо 1 път
williamdemello3
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Фев 2023, 12:34

Re: Съдбата на децата

Мнениеот berto » 24 Мар 2023, 00:22

Ако жена Ви се опъва, заведете иск по чл. 127а /СК в районния съд по местоживеене (задължително с адвокат, който се занимава със семейно право). И сте готов! Съдиите със сигурност ще откажат да разрешат такова пътуване само поради аргумента с войната. А и делото сигурно ще е евтино.
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Съдбата на децата

Мнениеот cukka » 29 Мар 2023, 01:12

Благодаря Ви за отговорите.
cukka
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 19 Юни 2021, 08:16

Re: Съдбата на децата

Мнениеот cukka » 20 Апр 2023, 11:36

В случай че съпругата ми отказва да се връща обратно в България, какво мога да направя аз? Ако тя заминава с децата, сигурно аз вече няма да имам никакъв шанс за децата си (доколкото знам даже между две нормални държави са много сложни тези процедури, а тука в случая другата страна е автономна република към Русия, която не е призната, самата Русия е във война и под санкции, и т.н.). При отказ от завръщане, и при желание на развод на една от страните как се процедура тогава?
cukka
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 19 Юни 2021, 08:16

Re: Съдбата на децата

Мнениеот cukka » 25 Май 2023, 12:06

Може ли някой да ми отговори на следния въпрос: Понеже съпругата ми получи този статут „постоянно пребиваване” в България, на основание на брака сключен с мен (десет години в брак), аз мога ли по някакъв начин да влияя за да се отнеме този статут?
cukka
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 19 Юни 2021, 08:16

Re: Съдбата на децата

Мнениеот cukka » 26 Май 2023, 08:48

Аз, доколкото успях да разбера, изглежда нямам възможност, да влияя или да претендирам за отнемане на статута, на човека която получи всичи изгоди благодарение на мен, а сега претърпявам голяма „благодарност” обагрен с изневяра, лъжи, унижения, клевети. Която абсолютно не се съобразява с факта че с това си поведение опетнява и децата ни. Абсолютно безпардонно поведение, без какпка съвест и никакви даже елементарни морални ценности. Много жалко, че не мога да направя нищо по въпроса.
cukka
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 19 Юни 2021, 08:16

Re: Съдбата на децата

Мнениеот jontyroad2023 » 11 Юли 2023, 09:10

cukka написа:Здравейте. Моля Ви за Вашите мнения, кой какви права има и какви стъпки трябва да се предприемат при следната ситуация.
Мъжа (аз) съм български гражданин, а съпругата ми е украинска гражданка от АР Крим (анексиран от Русия 2014) със статут „ постоянно пребиваване” и живеем в България. Имаме две деца родени в България (български граждани), момиче на 9 години и момче на 6 години.
Съпругата ми възнамерява да отива в Крим с децата ни, уж с намерението обратно да се връща в България, но това нейно бъдеще обратно завръщане в България е под голямо съмнение.
Предвид изключително опасната ситуация в региона - войната, която се води много близко до Крим, а и претенциите на двете воюващи страни към Крим, увеличава още повече опасността. Изключително високия риск за сигурността на живота, особено за малки деца, при пътуване в региона където същества война. Предвид още непризнаването от страна на международната общност на анексирането на Крим от Русия. Още наложените международни санкции срещу Русия. То аз сериозно се опасявам за живота и сигурността на децата си и че повече никога няма да мога да виждам тях.
Моля за Вашите съвети.
Как трябва да се постъпва при такава ситуация?
Какви права имам аз като баща ,на децата, имам ли право да не разрешавам тяхното пътуване?
Може ли майката на децата да ги отнесе със себе си, въпреки моето несъгласие?
В случай че децата отпътуват заедно с майка си в Крим и след известо време съпругата ми отказва изобщо да се връща в България и напълно изолира децата и себе си от мен. При таково развитие на нещата, аз какви права, шансове и възможности ще имам за връщането на децата си?
Моля Ви когато отговаряте, освен юридическата страна на въпроса имайте в предвид и чисто човешката страна, става въпрос за съдбата, бъдещето, дори може би живота на две малки деца.



Не съм юрист, но мога да се опитам да дам някои общи насоки въз основа на информацията, която сте предоставили. Все пак, моля, имайте предвид, че е важно да се консултирате с юрист, който е специалист по международно семейно право, за да получите точен и актуален съвет, съобразен с вашата конкретна ситуация. Те ще могат да предоставят насоки въз основа на съответните закони и договори, приложими към вашия случай.

Като се има предвид сложният характер на вашата ситуация, от решаващо значение е да разберете законовите права и задължения на всички участващи страни. Ето някои общи точки, които трябва да имате предвид:

Законови права: Като баща на децата вие вероятно имате законови права и отговорности по отношение на тяхното благополучие и възпитание. Тези права могат да варират в зависимост от приложимите закони, включително тези на България, Украйна и всякакви съответни международни договори.

Ограничения за пътуване: Ако имате притеснения относно безопасността и благосъстоянието на вашите деца, може да имате право да възразите срещу тяхното пътуване до потенциално опасен регион. Въпреки това специфичните законови изисквания и процедури за възражение срещу пътуване може да зависят от законите на държавата, в която пребивавате.

Попечителство и свиждане: Ако съпругата ви откаже да се върне в България и изолира децата от вас, това може да повдигне въпроси, свързани с попечителството и правата на свиждане. Законите относно попечителството и посещенията могат да варират, така че е важно да се консултирате с юрист, за да разберете вашите възможности и стъпките, които можете да предприемете, за да защитите правата си.

Международни правни рамки: В случаи, включващи международно отвличане на деца или неправомерно задържане, някои международни правни рамки могат да влязат в действие. Например Хагската конвенция за гражданските аспекти на международното отвличане на деца е договор, чиято цел е да защити децата от неправомерно отвеждане или задържане през международни граници. Приложимостта на такива конвенции зависи от участващите държави и техните съответни договорни задължения.

Правна помощ: Силно се препоръчва да потърсите правна помощ от адвокат, който е специалист по семейно право, особено по дела, включващи международни елементи. Те могат да ви предоставят персонализирани съвети, да ви помогнат да се ориентирате в съдебните процеси и да съдействат при търсенето на подходящи правни средства за защита.

Не забравяйте, че благополучието на вашите деца трябва да бъде основен приоритет. От решаващо значение е да се действа бързо и да се потърси професионален правен съвет, за да се защитят техните интереси и да се осигури решение, което отчита тяхната безопасност и благосъстояние.
jontyroad2023
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 11 Юли 2023, 09:05


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron