начало
Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието Съдия от ВАС става зам.-министър на правосъдието

Право на собственост след смърт на надарения

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот murakami1q84 » 10 Юни 2023, 22:39

Здравейте,

баща ми почина, а роднините от негова страна заговориха за наследство от ден 1.
Освен ниви и ливади и подобни малки имоти, баща ми е получил като дарение семейната ни къща от дядо ми (вече починал) и баба ми, с условие те да могат да го ползват докато са живи.
Като контекст на всичко това мога да споделя, че баба ми мрази мен и майка ми (разведена с баща ми) и държи на тезата си, че след като баща ми е починал, то къщата е отново нейна собственост, заела се е да търси вратички в закона с помощта на адвокат. Ограничили са достъпа до къщата, аз от своя страна съм се снабдила с удостоверение за наследници (фигурирам в това на баща ми и в това на дядо ми), преписи на нотариални актове и всичко друго, което ще ми бъде необходимо.

Въпросът ми е дали претенциите на баба ми са основателни, дали има резон в твърдението, че тя е собственик и аз не наследявам имота като наслендик на баща ми И още повече - нямам право на достъп до него.

Благодаря предварително.
murakami1q84
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Юни 2023, 22:28

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот guest1 » 11 Юни 2023, 09:28

Здравейте.
Първо - съболезнования за загубата на Нашия баща.

От обясненията не става ясно, дали е направено дарение със запазено право на ползване или договор за прехвърляне на недвижим имот срещу задължението за гледане и издръжка. Разликата е, че дарениего е незабавно и безвъзмездно, а договора - в бъдещ момент, когато прехвърлителя почине.

Когато дядо Ви е бил жив - тази къща е била собственост на двамата - Вашите баба и дядо. Когато дядо Ви и починал - неговата част се разпределя между наследниците.
Ако нямаше въпросната сделка (дарение или договор) - Вашия баща би имал дял от къщата, по-малък от 50%. При наличие на сделка - неговия дял ще е поне половината.
Баба Ви може да развали дарението/договора - с мотив, че не е получила нужните грижи и издръжка - но само по отношение на нейната половина от къщата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот portokal » 11 Юни 2023, 21:16

1. Вие сте собственик, но не можете да ползвате имота, докато баба Ви е жива. Тя не е длъжна да Ви даде достъп.

2. При договора за прехвърляне на имот срещу издръжка и гледане, който не е дарение, но пък дарението е също договор, собствеността също се прехвърля веднага, а в предходния отговор има неверни неща.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот guest1 » 11 Юни 2023, 21:54

portokal написа:2. При договора за прехвърляне на имот срещу издръжка и гледане, който не е дарение, но пък дарението е също договор, собствеността също се прехвърля веднага, а в предходния отговор има неверни неща.

Хубаво казвате - "има неверни неща", но кажете кои?
Колкото до определението "договор" - мисля, че го знаем "съглашение между две или повече лица, за да се създаде, уреди или унищожи една правна връзка между тях"!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот ivanov_p » 12 Юни 2023, 07:19

Отидете при адвокат максимално бързо. Проверете дали в договора има клауза за гледане и издръжка, защото задълженията по нея сега са върху вас. Трябва да се види и текста относно ползването, как е учредено. Важно е кога е починал дядо ви, от удостоверенията личи, че е надживял баща ви, така ли е? Случаят ви е хлъзгав, имате права, имате и задължения, едните трябва да търсите, другите да изпълнявате.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот murakami1q84 » 12 Юни 2023, 09:28

Здравейте и благодаря за отговорите до момента.

Имам насрочена среща с адвокат тази седмица и ще му представя всички документи, които имам.
Като допълнително пояснение мога да кажа, че в дарението няма клауза за издръжка или доглеждане, а е посочено, че имота може да се ползва от дарителя докато е жив.
Относно частта от дядо ми, той почина преди баща ми. Има и друга подробност, която не съм споменала, парцелът под къщата е собственост на баща ми, тъй като първоначално е бил суперфиция и закупен от родителите ми години след като самата къща е била дарена на баща ми.
murakami1q84
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Юни 2023, 22:28

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот guest1 » 12 Юни 2023, 11:06

murakami1q84 написа:Като допълнително пояснение мога да кажа, че в дарението няма клауза за издръжка или доглеждане, а е посочено, че имота може да се ползва от дарителя докато е жив.

Тоест - става дума за дарение със запазено право на ползване. С едно уточнение - дарителите са двама!
murakami1q84 написа:Относно частта от дядо ми, той почина преди баща ми.

Кой кога е починал има значение само за редът на наследяване. Баща ви е станал собственик от момента на надаряването и къщата не е била част от наследствената маса на дядо ви.
Щом баща ви и майка ви са разведени - в момента наследник на вашия баща сте само вие и вашите братя/сестри (ако има такива).
murakami1q84 написа:Има и друга подробност, която не съм споменала, парцелът под къщата е собственост на баща ми, тъй като първоначално е бил суперфиция и закупен от родителите ми години след като самата къща е била дарена на баща ми.

Суперфиция или право на строеж е било преди да се построи къщата. После се е получила трансформация на правото на строеж в право на собственост върху сградата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот ivanov_p » 12 Юни 2023, 11:39

Няма особени причини за безпокойство. Баба ви може да иска разваляне на дарението за нейната част, а ако от смъртта на дядо ви не се минали 5 години може да иска и разваляне на дареното от него, но само относно своята част от наследеното от дядо ви, което означава, че дори дарението да се развали, наследниците на баща ви при всички случаи ще бъдат съсобственици на къщата и собственици на двора. Това, че може да се иска разваляне на дарението, не означава, че то ще се развали, а едва ли ще има и дела, защото при горните факти нещата стават много тегави за другата страна.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4354
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот murakami1q84 » 21 Юни 2023, 18:41

В продължение на темата ми - днес направих проверка в електрохолд и видях, че сметката за електричество не е плащана в имота, който е мой по наследство и който баба ми може да ползва докато е жива (тя не живее във въпросния имот), но достъпът за който както стана ясно е ограничен за мен.
Колебая се дали да започна с нотариална покана като цивилизован опит да получа достъп или директно да премина към ревандикационен иск.Преди да се случи това обаче чакам справка за тежести върху имота.

Чудя се дали да изчакам със спирането на електроподаването към имота или директно да упражня това мое право. Баба ми може да има претенции, че имота е нейн, но очевидно не покрива разходите за него.
murakami1q84
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Юни 2023, 22:28

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот bozyo » 21 Юни 2023, 19:48

murakami1q84 написа:Чудя се дали да изчакам със спирането на електроподаването към имота или директно да упражня това мое право. Баба ми може да има претенции, че имота е нейн, но очевидно не покрива разходите за него.

сигурно ли е, че си търсите допълнителни (и ненужни) усложнения? това, че баба Ви не плаща сметките, е слаб, но довод във Ваша полза. можете да ги платите, за да не се спре електроподаването, и това е доказателство за грижа на добър стопанин за имота.

дори да се докаже, че имота е неин (едва ли), то при извършено плащане по доказуем начин (напр. по банков път) можете да си търсите разноските от ползователя на имота (баба).
bozyo
Потребител
 
Мнения: 176
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот guest1 » 21 Юни 2023, 20:01

murakami1q84 написа:В продължение на темата ми - днес направих проверка в електрохолд и видях, че сметката за електричество не е плащана в имота, който е мой по наследство и който баба ми може да ползва докато е жива (тя не живее във въпросния имот), но достъпът за който както стана ясно е ограничен за мен.

Като сте направили справка за задълженията - видяхте ли, на чие име е партидата?

bozyo написа:сигурно ли е, че си търсите допълнителни (и ненужни) усложнения? това, че баба Ви не плаща сметките, е слаб, но довод във Ваша полза. можете да ги платите, за да не се спре електроподаването, и това е доказателство за грижа на добър стопанин за имота.

дори да се докаже, че имота е неин (едва ли), то при извършено плащане по доказуем начин (напр. по банков път) можете да си търсите разноските от ползователя на имота (баба).

Я пак, ама първо помислете.
Бабата собственик ли и или ползвател?

Колкото до плащането на чужди задължения - отговорът е: "Имал си бол пари - платил си!"
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот murakami1q84 » 21 Юни 2023, 20:08

Партидата е на името на баща ми, съответно с удостоверение за наследници ще я прехвърля на мое име.
Разбирам идеята за грижа към имота, но при положение че съм ограничена в достъпа си и плащам вода и ток, който аз не ползвам, то имам две опции:
1) плащам докато не вляза във владение по съдебен път
2) спирам им тока и чакам те да започнат със съдебните си претенции
murakami1q84
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Юни 2023, 22:28

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот guest1 » 21 Юни 2023, 20:52

Пропуснах още нещо. Казвате
murakami1q84 написа:... сметката за електричество не е плащана в имота ... баба ми не живее във въпросния имот ...

При това положение - откъде се е „навъртяла“ консумация?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот murakami1q84 » 21 Юни 2023, 21:03

Баба ми и други роднини посещават имота, дали умишлено са консумирали електричество или не мога само да гадая. Факт е,че сметката е просрочена и не виждам желание да я покрият.
murakami1q84
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 10 Юни 2023, 22:28

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот dimist » 22 Юни 2023, 11:43

При все пак неуточнените моменти, ако приемем, че дарението е от баба ви и дядо ви на баща ви със запазено право на ползване, и впоследствие дядо ви е починал, може да се приеме, че неговото право на ползване/което би било 1/2, ако не е уговорено друго/ е погасено. Така баба Ви има право на ползване върху 1/2 от дарения имот. Ако наистина терена е закупен от баща Ви, то поземления имот и правото на ползване върху него е ваша собственост, само вие може да го ползвате. Без да зная какъв е поземления имот, но най общо това ползване включва ползването на терена - паркомясто, дръвчета, растения, или например просто ливада. Баба ви има право само да преминава през поземления имот до къщата. Предприемете активни действия да защитите правото си на ползване върху погасената част на правото на ползване на дядо Ви, както и изцяло ползването на поземления имот. Но адвоката ще ви даде най правилния съвет след запознаване с доказателствата, които му представите, без да се гадае какво се разбира от изложението Ви. Късмет. По принцип не са хубави тия проблеми между роднини, но явно вече връзката отдавна е разкъсана, затова смело защитете правата си.
dimist
Потребител
 
Мнения: 633
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Право на собственост след смърт на надарения

Мнениеот guest1 » 22 Юни 2023, 18:31

dimist написа:При все пак неуточнените моменти, ако приемем, че дарението е от баба ви и дядо ви на баща ви със запазено право на ползване, и впоследствие дядо ви е починал, може да се приеме, че неговото право на ползване/което би било 1/2, ако не е уговорено друго/ е погасено. Така баба Ви има право на ползване върху 1/2 от дарения имот. Ако наистина терена е закупен от баща Ви, то поземления имот и правото на ползване върху него е ваша собственост, само вие може да го ползвате. Без да зная какъв е поземления имот, но най общо това ползване включва ползването на терена - паркомясто, дръвчета, растения, или например просто ливада. Баба ви има право само да преминава през поземления имот до къщата. Предприемете активни действия да защитите правото си на ползване върху погасената част на правото на ползване на дядо Ви, както и изцяло ползването на поземления имот. Но адвоката ще ви даде най правилния съвет след запознаване с доказателствата, които му представите, без да се гадае какво се разбира от изложението Ви. Късмет. По принцип не са хубави тия проблеми между роднини, но явно вече връзката отдавна е разкъсана, затова смело защитете правата си.

Много странна идея, досега не бях попадал на такава. Остава да кажете- кой за кое помещение има "право на ползване"!
Който ползва кухнята - ще ползва и тоалетната, по обясними причини.
Който ползва другите помещения- няма да яде.

Дядото и бабата са притежавали идеални части от цялото жилище. Щом дядото е починал и неговото дарение нее оспорено - значи бащата на питащата (респ. самата питаща) е поне съсобственик.
Но правото на ползване е за цялото жилище.

murakami1q84 написа:Баба ми и други роднини посещават имота, дали умишлено са консумирали електричество или не мога само да гадая. Факт е,че сметката е просрочена и не виждам желание да я покрият.

А освен за електроенергия - има ли други задължения? За вода, местни данъци и такси, други подобни?
Чл. 61. Собственикът може да иска от съда да прекрати правото на ползуване, ако ползувателят, въпреки отправеното му предупреждение, продължава да си служи с вещта по начин, който застрашава същата с разрушаване или със значително повреждане, ако нарушава своите съществени задължения или ако съществено променя вещта.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1871
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron