начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Сурогатно майчинство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 12 Мар 2013, 16:39

Здравейте,
поради невъзможност да износя дете, над 8 опита, единствената възможност за моето семейство е наемането на сурогатна майка. В България законът забранява сурогатното майчинство, и законът казва, че майка на детето е тази която го е родила, дори и генетичният материал да не е от нея. Отделно сурогатството е подсъдимо и е описано в наказателният закон. Ние с мъжът ми не искаме да пристъпваме законите добри или лоши.

В пресата има доста статии как българи отиват в чужбина и си решавали проблемите и как нямало проблеми.
В Украйна например сурогатството е уредено със закон и актът за раждане се издава директно на родителите поръчители.
Въпросът ми е, Нарушаваме ли някакъв български закон, ако отидем в Украйна и би ли имало оснавание в Българското посолство да ни откажат признаване на акта за раждане,понеже друга е родилката(не умеем и не искаме да лъжем) и по този начин да ни откажат паспорт на детето.

Благодаря на отзовалите се от все сърце!
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sunrise » 13 Мар 2013, 22:50

Ето отговора на въпроса Ви:Чл. 4. (1) Наказателният кодекс се прилага към българските граждани и за извършените от тях престъпления в чужбина.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот dobromirkd » 13 Мар 2013, 23:15

Не мисля така. Подсъдимо е посредничеството между сърогатна майка и осиновител/ите, но не и самото осиновяване. Това може да се направи в чужбина щом тук закона не го разрешава.
dobromirkd
Потребител
 
Мнения: 107
Регистриран на: 30 Сеп 2010, 21:33

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sunrise » 13 Мар 2013, 23:28

dobromirkd написа:Не мисля така. Подсъдимо е посредничеството между сърогатна майка и осиновител/ите, но не и самото осиновяване. Това може да се направи в чужбина щом тук закона не го разрешава.

Забележете,че по думите на питащия, въобще няма осиновяване. И в такъв случай какъв акт за раждане ще му издадат-с невярно съдържание.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 14 Мар 2013, 21:06

sunrise написа:Ето отговора на въпроса Ви:Чл. 4. (1) Наказателният кодекс се прилага към българските граждани и за извършените от тях престъпления в чужбина.


По тази логика излиза, че всички българи които пушат или притежават марихуана в Холандия, където е легално, са подсъдими в България. Няма никаква логика.
Българските закони не важат ли само на територията на България?
Този въпрос може ли да се отнесе към международно частно право?
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот dobromirkd » 15 Мар 2013, 00:07

sunrise написа:
dobromirkd написа:Не мисля така. Подсъдимо е посредничеството между сърогатна майка и осиновител/ите, но не и самото осиновяване. Това може да се направи в чужбина щом тук закона не го разрешава.

Забележете,че по думите на питащия, въобще няма осиновяване. И в такъв случай какъв акт за раждане ще му издадат-с невярно съдържание.

Извинявам се че не се изразих точно в предния си пост. Мисълта ми беше че ако българка отиде в друга държава, където сурогатното майчинство е позволено от закона, и го осъществи, няма да има извършено престъпление по българския Наказателен кодекс, тъй като престъпление е само посредничеството към това.
dobromirkd
Потребител
 
Мнения: 107
Регистриран на: 30 Сеп 2010, 21:33

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sunrise » 15 Мар 2013, 08:57

dobromirkd написа:
sunrise написа:
dobromirkd написа:Не мисля така. Подсъдимо е посредничеството между сърогатна майка и осиновител/ите, но не и самото осиновяване. Това може да се направи в чужбина щом тук закона не го разрешава.

Забележете,че по думите на питащия, въобще няма осиновяване. И в такъв случай какъв акт за раждане ще му издадат-с невярно съдържание.

Извинявам се че не се изразих точно в предния си пост. Мисълта ми беше че ако българка отиде в друга държава, където сурогатното майчинство е позволено от закона, и го осъществи, няма да има извършено престъпление по българския Наказателен кодекс, тъй като престъпление е само посредничеството към това.

Не визирам това престъпление. На прима виста, по-скоро ползване на документ с невярно съдържание, но ако се поразрови човек и друго може да излезе.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот m_angelov » 15 Мар 2013, 10:09

sveti 75 включете си личните съобщения или даите mail...
m_angelov
Младши потребител
 
Мнения: 33
Регистриран на: 24 Яну 2011, 11:23

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 15 Мар 2013, 16:31

m_angelov написа:sveti 75 включете си личните съобщения или даите mail...


sveti75@abv.bg
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 15 Мар 2013, 17:29

sunrise написа:Ето отговора на въпроса Ви:Чл. 4. (1) Наказателният кодекс се прилага към българските граждани и за извършените от тях престъпления в чужбина.


Добре, а важи ли това и за Семейният кодекс и Закона за здравето, или те важат само на територията на РБ?
Само за изброените престъпления в НК ли се прилага Чл. 4. (1) ?
Пропуснах да отбелеза, че в момента живееме в държава в ЕС.

За каква измама става въпрос, понеже ние няма да сме изготвили документ с невярно съдържание, а и този акт за раждане е напълно законен и легитимен в тяхната страна?

Единственото място според мен откъдето могат да тръгнат проблемите е посолството на РБ в Украйна, или да пиша направо на тях и да искам тяхното становище? Със сигурност са имали такива случаи, понеже в пресата и по телевизията говорят постоянно за Украйна, че всичко е легално и доста българи избирали Киев.

Решение има , като акта за раждане се пише на името на украинката и мъжът ми и тя после се откаже от родителски права, тя би могла и София да роди,но е свързано с доста ходене по мъките, а и нали все ни призовават да сме честни.В краен случай ще прибегнем до този вариант.

Мили хора благодаря Ви за помощта.
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 20 Мар 2013, 11:32

dobromirkd написа:
sunrise написа:
dobromirkd написа:Не мисля така. Подсъдимо е посредничеството между сърогатна майка и осиновител/ите, но не и самото осиновяване. Това може да се направи в чужбина щом тук закона не го разрешава.

Забележете,че по думите на питащия, въобще няма осиновяване. И в такъв случай какъв акт за раждане ще му издадат-с невярно съдържание.

Извинявам се че не се изразих точно в предния си пост. Мисълта ми беше че ако българка отиде в друга държава, където сурогатното майчинство е позволено от закона, и го осъществи, няма да има извършено престъпление по българския Наказателен кодекс, тъй като престъпление е само посредничеството към това.


Това значи ли, че ако аз дам(даря) яйцеклетка ,*не е забранено от БГ закона*, и бъде оплодена от мъжът ми, а после да се имплантира на неомъжена жена, след раждането тя се записва като майка, понеже тя го е родила, също няма прерикания със законът, и баща съпругът ми. След това да отидат в посолството, тя да даде съгласието си детето да напусне и после аз да го осиновя. След дни наред проучване и консултации стигнах до извода, че гореописаният начин не противоречи на нито един закон. Този начин масово го практикуват в БГ.

Моля за отговор дали бъркам някъде.
П.С. m_angelov, благодаря Ви за съвета и съчувствието.
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот portokal » 20 Мар 2013, 12:21

Това значи ли, че ако аз дам(даря) яйцеклетка ,*не е забранено от БГ закона*, и бъде оплодена от мъжът ми, а после да се имплантира на неомъжена жена, след раждането тя се записва като майка, понеже тя го е родила, също няма прерикания със законът, и баща съпругът ми.

Проблем ще има, ако жената, която е родила детето, откаже съгласие за осиновяване - не може да бъде задължена. У нас поне.
Иначе и аз не мисля, че законът се нарушава.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 20 Мар 2013, 12:42

portokal написа:
Това значи ли, че ако аз дам(даря) яйцеклетка ,*не е забранено от БГ закона*, и бъде оплодена от мъжът ми, а после да се имплантира на неомъжена жена, след раждането тя се записва като майка, понеже тя го е родила, също няма прерикания със законът, и баща съпругът ми.

Проблем ще има, ако жената, която е родила детето, откаже съгласие за осиновяване - не може да бъде задължена. У нас поне.
Иначе и аз не мисля, че законът се нарушава.



Благодаря за бързият отговор,
според украйнският закон при трансфер на чужда оплодена яйцеклетка, родилката няма право над новороденото, понеже генетичните родители имат предимство.
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sunrise » 20 Мар 2013, 19:06

Тоест, искате да кажете ,че за украинското право, това дете ще е Ваше и на съпруга Ви. Къде ще се роди , в Украйна ли? Чий гражданин ще е това дете и кой ще му състави акт за раждане?
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 21 Мар 2013, 11:05

sunrise написа:Тоест, искате да кажете ,че за украинското право, това дете ще е Ваше и на съпруга Ви. Къде ще се роди , в Украйна ли? Чий гражданин ще е това дете и кой ще му състави акт за раждане?


Според украинските и грузинските закони детето е на генетичните родители, а не на родилката. Детето ще се роди там, а актът за раждане го издава украинска държавна служба и след издаването му се ходи в посолството и се иска гражданство. Понеже упоменахте, че това би било използване на документ с невярно съдържание и е подсъдимо, клиниките в Украйна практикуват и долуспоменатият начин, който масово се практикува в БГ.

Актът за раждане се пише на името на украинката(неомъжена) и мъжът ми и тя после се отказва от родителски права и дава съгласието си да напусне страната, а аз после го осиновявам,но е свързано с доста ходене по мъките,но не се нарушава закона.
П.С. Този начин масово го пракрикуват и граждани на страни от Германия,Австрия,Франция,Швейцария и т.н. понеже И там сурогатството е стриктно забранено. В БГ поне донорството на яйцеклетки не е забранено.
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sunrise » 21 Мар 2013, 21:11

Госпожо, СК посочва , че произходът от майката се определя от раждането. Другият вариант е да е осиновено детето, за да е вписана една жена като майка в акта за раждане. Детето ще има български акт за раждане, защото ще е български гражданин, а съгласно българското законодателство, Вашия акт ще е с невярно съдържание , защото не Вие сте родили това дете.Що се отнася до твърдението Ви, че е така в Украйна,по което имам резерви, то и в Суадитска Арабия може да станете трета съпруга, но нали не очаквате да се регистрирате като такава в България. Аргументът Ви, че така се прави , не значи , че е законно.
Другият вариант с осиновяването е заобикаляне на закона, но по-реално.
А замисляли ли сте се, ако украинката реши да задържи детето ,какво ще правите? Ще съдите за нарушаване на договора ли? Отделно, че за мен е страшно децата да се търгуват като стока!
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 22 Мар 2013, 16:19

sunrise написа:Другият вариант с осиновяването е заобикаляне на закона, но по-реално.
А замисляли ли сте се, ако украинката реши да задържи детето ,какво ще правите? Ще съдите за нарушаване на договора ли? Отделно, че за мен е страшно децата да се търгуват като стока!


Виждам, че не сте безпристрастна(ен) към тематиката, може би и затова отговорите Ви са малко зли. Вие деца имате ли, и ако нямате, искате ли да имате? Дори и на най-големите ми врагове не пожелавам това нещастие.
Ситият на гладният не вярва. А и баба Ванга , бог да я прости, казва, че една жена която е родила не става веднага майка, майка е тази която възпитава и дава на едно дете старт в живота, иначе е само родилка....И аз не одобрявам адвокати да защитават изнасилвачи и убийци, така че да оставим моралната страна.


Къде виждате проблем?
Според ваши колеги,а и според Вас, този начин е заобикаляне на законът, но начинът е законен.
Дарям яйцеклетма-разрешено е
опложда се от мъжът ми-разрешено е
имплантира се-разрешено е
ражда се и се записва според закона на родилката и мъжът ми-разрешено е
отказва се от майчински права-разрешено е
мъжът ми го взема в БГ-разрешено е
осиновявам го като съпруга-разрешено е

П.С. Точно затова искаме да отидем в Украйна, понеже всичко е регулирано със закон и сурогатството не е забранено.
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sunrise » 22 Мар 2013, 22:42

Не са зли отговорите ми, но това е друга тема. Това, че не Ви харесват , не значи ,че са зли или неправилни. Баба Ванга пък, едва ли е експерт по темата в случая. Искам да Ви кажа, че щом цяла Европа е забранено, сигурно има защо. Нали няма Украйна и Грузия да ни бъдат пример за прогрес? Зададох Ви въпрос , на който Вие не отговорихте , но трябва сериозно да се замислите. Какво би станало, ако тя откаже да даде детето, пред кой съд ще я съдите и на какво основание:кражба на яйцеклетка? Вие сте и дали яйцеклетка, а търсите дете. Явно сте доста далеч от тези неща, и слава Богу, но знаете ли някои /не всички разбира се/ жени от Украйна на какво са готови за влязат в ЕС. И повярвайте, включително да си запази детето, което като дете на супруга Ви , ще е български гражданин. Дори предлагат пари, или идват и забременяват от някой , после си духват с детето, ама то вече е български гражданин, а те майки на такъв.
И да, макар да не го е измислила Ванга, не раждането те прави майка. Затова и осиновяването би могло да бъде вариант.
Целта ми не е да Ви обидя, напротив, просто преценете всички рискове, да не окажете в един момент и без дете, което ще е по-голям шок за Вас.
А иначе , понякога стават чудеса, вярвайте. Моето дете е точно такова чудо.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот sveti75 » 23 Мар 2013, 11:33

sunrise написа: Искам да Ви кажа, че щом цяла Европа е забранено, сигурно има защо. Грешка, разрешено е в Гърция,Холандия,Белгия,Великобритания,Испания и други, но разходите са значително по-вече от Украйна. Зададох Ви въпрос , на който Вие не отговорихте , но трябва сериозно да се замислите. Какво би станало, ако тя откаже да даде детето, пред кой съд ще я съдите и на какво основание, Здесь законной матерью является генетическая мать, а не женщина, родившая ребенка. "Права оставить ребенка у суррогатной матери нет, даже если она в последний момент передумает" но знаете ли някои /не всички разбира се/ жени от Украйна на какво са готови за влязат в ЕС. Тук имате право.
И да, макар да не го е измислила Ванга, не раждането те прави майка. Затова и осиновяването би могло да бъде вариант. Ние искаме И да осиновим дете, нищо че излиза около 30к евро.
Целта ми не е да Ви обидя, напротив, просто преценете всички рискове, да не окажете в един момент и без дете, което ще е по-голям шок за Вас. Благодаря
А иначе , понякога стават чудеса, вярвайте. Моето дете е точно такова чудо.
Молим се всеки ден за това
sveti75
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Мар 2013, 16:19

Re: Сурогатно майчинство

Мнениеот natalia41 » 08 Ное 2017, 14:14

Напълно съм ЗА заместващо майчинство, не виждам нищо лошо в това. В края на краищата, ин витро и заместващо майчинство за това и е измислена! Да помогнем на безплодни двойки. Аз съм само не за сурогатна майка за сексуални малцинства (гей и лесбийка)Струва ми се, че тези хора нямат всичко в ред с психиката.
Аз четох в форум розали за една двайка която отишла в Украйна на програма за сурогатно майчинство,https://forum.rozali.com/viewtopic.php?f=14&t=26734,и там още една жена пиши ,аз мисля че в Украйна тва законо и няма да бъди някакви проблеми.
natalia41
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 08 Ное 2017, 14:07

Следваща

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron