начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Наследство от баба и дядо при отказ от наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследство от баба и дядо при отказ от наследство

Мнениеот lilivid » 28 Дек 2020, 13:06

Здравейте и честита Коледа!

Имам два въпроса, свързани с отказ от наследство, като предварително благодаря за отговорите.

1. Бащата на сина ми почина, като предстои синът ми да подаде молба за отказ от наследство (бащата остави много дългове). Родителите на баща му са живи и имат апартамент и къща на село. Ако синът ми се откаже от наследството на баща му, ще има ли права като наследник върху имуществото на баба му и дядо му след тяхната кончина?

2. Бащата на сина ми е подписвал и записи на заповед за парични заеми от частни лица. Заверени са от нотариус. В случай че синът ми не подаде молба за отказ от наследство, от това следва ли, че наследява и този вид дългове?

Ако са необходими още подробности, ще ги предоставя.
lilivid
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Дек 2020, 12:48

Re: Наследство от баба и дядо при отказ от наследство

Мнениеот katerinakuch » 29 Дек 2020, 22:06

Ако синът ми се откаже от наследството на баща му, ще има ли права като наследник върху имуществото на баба му и дядо му след тяхната кончина? - от конкретното открито наследство на баща си в момента може да се откаже, а що се касае до евентуални бъдещи наследства от баба си и дядо си, то би следвало да има права върху тях права като наследник, разбира се.

В случай че синът ми не подаде молба за отказ от наследство, от това следва ли, че наследява и този вид дългове? - Не, не би следвало.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Наследство от баба и дядо при отказ от наследство

Мнениеот jhoro » 29 Дек 2020, 23:25

katerinakuch - в общи линии вярно, но неуверено и с пропуски.
По първия въпрос.
Да - става дума за две, отделни наследявания. В момента наследодател е бащата, а за бъдещите събития - ако бабата и/или дядото починат преди внука (което е по-логично) ще се приложи:
Чл. 10. (1) Низходящите на наследодателя, които са починали преди него или са недостойни, се заместват в наследяването по закон от своите низходящи без ограничение на степените.
(2) Починалите преди наследодателя или недостойни негови братя и сестри се заместват само от своите деца или внуци.
(3) Наследяването в тези случаи става по коляно.
(4) Заместването се допуска и в полза на лице, което се е отказало от наследството на възходящия, когото замества, или което е недостойно да наследи същия.


По втория въпрос.
Трябва всички възможни наследници, да предприемат тази стъпка - „отказ от наследството“. Освен, ако не искат да наследят пасиви. Защото:
Чл. 53. Частта на отреклия се или на оня, който е изгубил правото да приеме наследството, уголемява дяловете на останалите наследници.

Явно питащата не е наследник на починалия (вероятно - нямат брак), но ако синът се откаже - бабата и дядото ще са правоимащи наследници.
Другото, което трябва да се предвиди е:
Чл. 56. (1) Кредиторите на лицето, което се е отказало от наследството, могат да искат унищожението на отказа в своя полза, доколкото не могат да се удовлетворят от имуществата на наследника.
(2) Искът може да се предяви в едногодишен срок от узнаването за отказа, но не по-късно от три години след отказа.

Отказите трябва да са добре подготвени и оформени. Не трябва да се предприема нищо преди това, защото ...
Чл. 49. (2) Приемане има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството ...
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron