начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Саморъчно написано завещание

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Саморъчно написано завещание

Мнениеот antonya78 » 14 Юни 2021, 14:38

Здравейте, хора! Моля помогнете ми! Спешно е!
Моята леля почина преди 10 дни. Тя беше написала завещание, но саморъчно. Още преди 4г го написа. И го държеше в един шкаф. Но сега не го намирам там.
1. Колко време имам, за да го намеря и занеса при нотариус? Колко дни след смъртта й?
2. Да извадим ли удостоверение за наследници от общината? Или първо да занеса завещанието?
Благодаря предварително!
antonya78
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юни 2021, 09:38

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот propensity » 14 Юни 2021, 15:32

antonya78 написа:Здравейте, хора! Моля помогнете ми! Спешно е!
Моята леля почина преди 10 дни. Тя беше написала завещание, но саморъчно. Още преди 4г го написа. И го държеше в един шкаф. Но сега не го намирам там.
1. Колко време имам, за да го намеря и занеса при нотариус? Колко дни след смъртта й?
2. Да извадим ли удостоверение за наследници от общината? Или първо да занеса завещанието?
Благодаря предварително!


Време имате докато някой наследник/сънаследник не предприеме действия по имота, като започване на делба, обявяване на друго завещание и прочие.

След като/ако намерите завещанието, бързичко идете при ноариус да го провери и да ви даде следващите насоки и указание за нужните документи.

Имайте предвид, че дори да намерите и обявите завещанието в срок, останалите засегнати лица могат да атакуват самото завещание както и да го редуцират до т.н. запазена идеална част.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот guest1 » 14 Юни 2021, 17:06

antonya78 написа:2. Да извадим ли удостоверение за наследници от общината?

Да.
Това няма нищо общо с другите действия.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот antonya78 » 14 Юни 2021, 18:37

@guest1 @propensity
Благодаря ви много! Значи няма конкретен срок, щом леля не е посочила изрично? То няма да има делба скоро, но искам да се спази волята й.
Тя е завещала всичко на мен и синът й - по 50%. Но не схванах нещо - как така могат да го атакуват? Нали леля е описала желанието си? Нали това беше цялата идея?
antonya78
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юни 2021, 09:38

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот guest1 » 14 Юни 2021, 18:54

antonya78 написа:Тя е завещала всичко на мен и синът й - по 50%. Но не схванах нещо - как така могат да го атакуват? Нали леля е описала желанието си? Нали това беше цялата идея?

Желанието - при налично завещание.
При липса на завещание и ако няма други правоимащи наследници (съпруг и/или други деца на лелята) - наследник ще е само синът ѝ. Ще получи 100%.
Дано нямате проблеми с братовчед Ви, но … лакомията е страшно нещо.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1795
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот ykovachev » 14 Юни 2021, 18:56

antonya78 написа: ...Но не схванах нещо - как така могат да го атакуват? Нали леля е описала желанието си? Нали това беше цялата идея?

Вижте, в момента искате някой да гадае на шарен боб. Намерете го това завещание и направете, както Ви казва колегата propensity.
Сега, да гадаем на тема "запазена част" няма смисъл, защото не знаем нищичко нито за текста, нито за наследствената маса, нито какви наследници с право на запазена част има. Принципно, може изобщо да няма накърняване на запазената част, а и да има, съответният наследник може да уважи волята на наследодателя си и да не спори. Не се мъчете да давате повече данни без да видите самото завещание, безполезно е.
Второ: има си определени строго формални изисквания към самото завещание и именно нотариусът може да каже спазени ли са те, защото може да има атака и в тази посока.
Трето: виждал съм формално валидни завещания, започващи с бисер като: "Изменям завещанието на покойния ми съпруг, като... ала-бала". Такъв бисер пък сам по себе си не може да породи правни последици, вярвам да разбирате защо.
Затова: не се терзайте и послушайте смисления съвет на колегата.
Успех!
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот antonya78 » 14 Юни 2021, 19:09

@ykovachev @guest1
Да, разбрах ви. Благодаря много за безплатните съвети. Ще търся завещанието и отивам при нотариуса.
antonya78
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юни 2021, 09:38

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот sunrise » 14 Юни 2021, 21:34

Удостоверение за наследници към този момент няма как да си извадите, защото щом има син, той е наследник по закон. На Вас няма да Ви дадат. Не е ясно дали имате завещание или завет, което също са различни неща.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron