начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Саморъчно написано завещание

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Саморъчно написано завещание

Мнениеот antonya78 » 14 Юни 2021, 14:38

Здравейте, хора! Моля помогнете ми! Спешно е!
Моята леля почина преди 10 дни. Тя беше написала завещание, но саморъчно. Още преди 4г го написа. И го държеше в един шкаф. Но сега не го намирам там.
1. Колко време имам, за да го намеря и занеса при нотариус? Колко дни след смъртта й?
2. Да извадим ли удостоверение за наследници от общината? Или първо да занеса завещанието?
Благодаря предварително!
antonya78
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юни 2021, 09:38

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот propensity » 14 Юни 2021, 15:32

antonya78 написа:Здравейте, хора! Моля помогнете ми! Спешно е!
Моята леля почина преди 10 дни. Тя беше написала завещание, но саморъчно. Още преди 4г го написа. И го държеше в един шкаф. Но сега не го намирам там.
1. Колко време имам, за да го намеря и занеса при нотариус? Колко дни след смъртта й?
2. Да извадим ли удостоверение за наследници от общината? Или първо да занеса завещанието?
Благодаря предварително!


Време имате докато някой наследник/сънаследник не предприеме действия по имота, като започване на делба, обявяване на друго завещание и прочие.

След като/ако намерите завещанието, бързичко идете при ноариус да го провери и да ви даде следващите насоки и указание за нужните документи.

Имайте предвид, че дори да намерите и обявите завещанието в срок, останалите засегнати лица могат да атакуват самото завещание както и да го редуцират до т.н. запазена идеална част.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот guest1 » 14 Юни 2021, 17:06

antonya78 написа:2. Да извадим ли удостоверение за наследници от общината?

Да.
Това няма нищо общо с другите действия.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот antonya78 » 14 Юни 2021, 18:37

@guest1 @propensity
Благодаря ви много! Значи няма конкретен срок, щом леля не е посочила изрично? То няма да има делба скоро, но искам да се спази волята й.
Тя е завещала всичко на мен и синът й - по 50%. Но не схванах нещо - как така могат да го атакуват? Нали леля е описала желанието си? Нали това беше цялата идея?
antonya78
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юни 2021, 09:38

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот guest1 » 14 Юни 2021, 18:54

antonya78 написа:Тя е завещала всичко на мен и синът й - по 50%. Но не схванах нещо - как така могат да го атакуват? Нали леля е описала желанието си? Нали това беше цялата идея?

Желанието - при налично завещание.
При липса на завещание и ако няма други правоимащи наследници (съпруг и/или други деца на лелята) - наследник ще е само синът ѝ. Ще получи 100%.
Дано нямате проблеми с братовчед Ви, но … лакомията е страшно нещо.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1794
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот ykovachev » 14 Юни 2021, 18:56

antonya78 написа: ...Но не схванах нещо - как така могат да го атакуват? Нали леля е описала желанието си? Нали това беше цялата идея?

Вижте, в момента искате някой да гадае на шарен боб. Намерете го това завещание и направете, както Ви казва колегата propensity.
Сега, да гадаем на тема "запазена част" няма смисъл, защото не знаем нищичко нито за текста, нито за наследствената маса, нито какви наследници с право на запазена част има. Принципно, може изобщо да няма накърняване на запазената част, а и да има, съответният наследник може да уважи волята на наследодателя си и да не спори. Не се мъчете да давате повече данни без да видите самото завещание, безполезно е.
Второ: има си определени строго формални изисквания към самото завещание и именно нотариусът може да каже спазени ли са те, защото може да има атака и в тази посока.
Трето: виждал съм формално валидни завещания, започващи с бисер като: "Изменям завещанието на покойния ми съпруг, като... ала-бала". Такъв бисер пък сам по себе си не може да породи правни последици, вярвам да разбирате защо.
Затова: не се терзайте и послушайте смисления съвет на колегата.
Успех!
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот antonya78 » 14 Юни 2021, 19:09

@ykovachev @guest1
Да, разбрах ви. Благодаря много за безплатните съвети. Ще търся завещанието и отивам при нотариуса.
antonya78
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 14 Юни 2021, 09:38

Re: Саморъчно написано завещание

Мнениеот sunrise » 14 Юни 2021, 21:34

Удостоверение за наследници към този момент няма как да си извадите, защото щом има син, той е наследник по закон. На Вас няма да Ви дадат. Не е ясно дали имате завещание или завет, което също са различни неща.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron