начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Наследство и проценти?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Наследство и проценти?

Мнениеот milen24 » 18 Юни 2021, 00:37

guest1 написа:Да - добре. Видях, прочетох ... и какво различно има?

Аз пак благодаря на всички за отговорите. Много сте полезни. Много помагате.
Това, което разбрах - аз бих наследил 50%. леля 50%, мама 0%. Имам предвид - ако се запази сегашната ситуация.
milen24
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Юни 2021, 00:59

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот ykovachev » 18 Юни 2021, 15:31

guest1 написа:Това, което казвате е вярно, но много завъртяно.
Снахата на наследодателя не е негов наследник, защото не е „роднина по кръв” - по права или съребрена линия.
Ако бащата на питащия беше жив, към момента на смъртта на дядото, а после почине - щеше са има две наследявания. Ит дядото към бащата и от бащата - към майката.

Кому завъртяно, кому точно. Г-н Тодоров нали ме разбра?
Няма две наследявания: съпругата наследява един път починалия си съпруг и наследството е такова, каквото е. Ако дядото, ако бащата - да, има значение кой кого наследява и кога, но само по отношение на наследствената маса. И точно оттук става завъртяно, защото се изследват хипотези, които не са се случили и затова няма какво да им се обсъжда.
А г-н Тодоров точно това бъркаше, както и много други хора, незакопали се в материята: не може ли вдовицата да продължи да наследява роднините на починалия си съпруг? Аз му обясних защо не може и той схвана от две думи.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот lawchoice » 18 Юни 2021, 20:23

milen24 написа:
guest1 написа:Да - добре. Видях, прочетох ... и какво различно има?

Аз пак благодаря на всички за отговорите. Много сте полезни. Много помагате.
Това, което разбрах - аз бих наследил 50%. леля 50%, мама 0%. Имам предвид - ако се запази сегашната ситуация.


При сегашната ситуация нищо няма да наследиш. Ако аз съм на мястото на дядо ти, не бих оставил нищо на тези, дето искат да ме погребат предварително. Дет се вика щях да отчуждя въпросната нива и да почерпя с парите после в кръчмата.

Portokal, според мен,
Дяловете се изчисляват в проценти, защото народа се стреми към по-лесното - да придобива чуждото без особени усилия...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот kalahan2008 » 19 Юни 2021, 09:28

Да изясня на питащия и на ilian_todorov защо снахата не наследява:
Защото има значение кой първи е починал.
Ако първи е починал дядото, синът му го наследява и след смъртта и на сина наследници стават внукът и снахата. Но в този случай те са наследници на сина, а не на дядото.
Ако първи е починал синът (както е в конкретния случай), се прилага цитираната от vili_spasova норма на чл. 10, ал. 1 ЗН. Тя предвижда т.нар. "наследяване по заместване" и е самостоятелно правно основание за наследяване - внукът наследява директно от дядо си, като законът в този случай изключва снахите от наследяване. С други думи, майката на питащия/снахата на дядото може да наследи само съпруга си (бащата на питащия), но не и свекъра си.
Житейски за хората няма значение, но от правна гледна точка има значение.
portokal, математически няма значение дали са проценти или дроби. Процентите също са дроби, но със знаменател 100 (1/100). pro cent - cent е 100 на латински. Равнозначни са, просто дробите са по-трудни за осмисляне от хора, на които трети клас им е "подарен", тъй като са завършили, без да научат дробите.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот guest1 » 19 Юни 2021, 11:50

Понеже по същество - няколко човека казаха едно и също - ще отговоря само на въпроса:
ykovachev написа:Кому завъртяно, кому точно. Г-н Тодоров нали ме разбра?

Не забравяйте, че освен питащия и г-н Тодоров - темата може да бъде прочетена от много други хора.
Форумът е публичен и съдържанието му „се индексира”. Достатъчно е да напиша в някоя „търсачка” - заглавието или част от пост, за да се появи тази тема - като един от резултатите.
А не всички четящи имат високо ниво на разбиране, на материята.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот ykovachev » 20 Юни 2021, 13:41

guest1 написа:Понеже по същество - няколко човека казаха едно и също - ще отговоря само на въпроса:
===
Не забравяйте, че освен питащия и г-н Тодоров - темата може да бъде прочетена от много други хора.
Форумът е публичен и съдържанието му „се индексира”. Достатъчно е да напиша в някоя „търсачка” - заглавието или част от пост, за да се появи тази тема - като един от резултатите.
А не всички четящи имат високо ниво на разбиране, на материята.

Адмирирам такова отговорно поведение към полезността на форума!
Очаквам да го проявите и по другите теми, в които участвате с отговори. Защото, простете, засега не е така :wink:
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Предишна

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron