начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Отнемане на родителски права

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отнемане на родителски права

Мнениеот zbaldjiska » 05 Мар 2022, 17:19

Здравейте имам следния казус и ще се радвам да получа някаква насока.
Дете на 13г, майка му почина съвсем скоро. Има баща който го е припознал, но нямат брак с починалата. Бащата никога не полагал адекватни грижи за детето. Той работи в чужбина, и реално много рядко се прибира. Детето има имот и вила наследство от майка му. Няма живи баба и дядо, единствените роднини са баща му и вуйчо му ( моят съпруг). В момента бащата е тук с детето и се прави на най- загрижения и любящ баща на света. Аз, съпругът ми и доста други близки с починалата имаме опасения, че бащата ще направи всичко възможно да продаде имотите на детето по наследство. Майката има и значителна сума пари в банкови сметки, които бащата откровено заяви че ще се опита да изтегли. Искаме по някакъв начина да защитим интересите на детето, за да не се окаже без нищо в един момент. Дали може по някакъв начин да се отнемат правата на бащата и аз и вуйчо му да станем настойници? Много благодаря на отзовалите се.
zbaldjiska
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 05 Мар 2022, 16:55

Re: Отнемане на родителски права

Мнениеот errant_lawyer » 05 Мар 2022, 19:01

Здравейте,

можете да подадете сигнал до дирекция "Социално подпомагане", които, от своя страна, ако решат, че сигналът е основателен могат да инициират производство по чл. 131 или чл. 132 от Семейния кодекс пред съда.
Съдът може да реши родителските права на бащата да бъдат ограничени или той да бъде лишен от тях. В този случай родителските права ще бъдат възложени на други лица.
Самият аз нямам практически опит с такива дела и не мога да кажа дали поведението на бащата, както е описано, може да бъде основание за ограничаване на / лишаване от родителски права.

По въпроса за имуществото на детето следва да се имат предвид разпоредбите на Семейния кодекс. Съгласно чл. 130, ал. 3 извършването на действия на разпореждане с недвижими имоти, с движими вещи чрез формална сделка и с влогове, както и с ценни книги, принадлежащи на детето, се допуска с разрешение на районния съд по настоящия му адрес, ако разпореждането не противоречи на интереса на детето.
В този случай бащата трябва да докаже пред районния съд, че има нужда или очевидна полза за детето от разпореждането с тези имоти.
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron