начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Дарение преди брак- възможно оспорване и последствия

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Дарение преди брак- възможно оспорване и последствия

Мнениеот lubson » 12 Май 2022, 17:21

Здравейте,
Не съм Юрист.
Имам наследствено-семейно-имотен казус с моята тъща и търся съвет и мнения по него от юристи. Фактите и обстоятелствата към настоящия момент, Май 2022, са следните:

1. Майката на съпругата ми (тъща на 67 г.) е разведена с бащата на съпругата ми (тъст) от 1982 г.
2. Майката на съпругата ми (тъща) е придобила през 1988 г. чрез покупко-продажба недвижим имот-апартамент в София от брат си (починал 1993) и мака си (починала 2005). Майката на тъщата (баба на съпругата ми) си запазва правото на ОБИТАВАНЕ (според НА) на ½ от имота. Бащата на тъщата е починал 1982 г. Тъщата няма други братя и сестри. Тъщата няма други деца- свои или осиновени.
3. Аз и съпругата ми (единствено дете) имаме граждански брак – за всеки от нас единствен, от 1996г. Имаме трима сина родени 1997, 2000 и 2008 г. Нямаме други извънбрачни припознати или осиновени деца.
4. През 1997 г. с НА тъщата ДАРЯВА на съпругата ми целия свой имот, като си запазва правото на ползване върху целия имот (според НА).
5. От 2004 година тъщата живее на семейни начала с мъж (на 68 г.) във въпросното жилище- собственост на съпругата ми. Преди около месец и половина или два, тъщата заявява на съпругата ми, че двамата с нейния съжител искат да сключат граждански брак. Мотивите са разнообразни: от това да се явят заедно пред Бога, до това, който преживее да може да ползва добавка към пенсия. От последното би се възползвал единствено той, тъй като не се е осигурявал като самонаето лице последните, може би 20-25 години.
6. Кандидат съпругът е разведен и има единствена дъщеря, която е разведена и има две непълнолетни деца. Същата живее отделно. По непотвърдена информация той има някакъв не жилищен имот тип малко магазинче или ателие ( може би в сутерен), което отдава под наем за около 300-400 лв./месец. Друга непотвърдена информация е за УПИ 350-500 кв.м. в квартал Кремиковци. Неговите родители са починали. Има брат, женен с едно пълнолетно дете. Няма точна информация за наследеното от неговите родители. Най-вероятно имотните въпроси са уредени приживе към брат му и дъщеря му. Поне що се касае до жилището в което живее дъщеря му. До колкото ни е известно- той няма учредени права за ползване на някакъв жилищен недвижим имот.

Въпросите които възникват ако те сключат брак са:
1. Ако той преживее тъщата, има ли правно основание да оспорва дарения имот за запазен дял?
2. Ако той преживее тъщата, има ли правно основание да остане да живее в дареното жилище при положение, че няма друг свой собствен жилищен имот?
3. Ако тъщата го преживее, има ли основание някой от неговите наследници да оспорва дарението за запазен дял?
4. Ако той плаща разноските по жилището, включително данъци и такси, и пази документи за разходите може ли да повлияе това върху дело за запазен дял от наследство?
Въпроси ако те НЕ сключат граждански брак:
5. Ако той преживее тъщата, има ли правно основание да остане да живее в дареното жилище при положение, че няма друг свой собствен жилищен имот?
6. Ако той плаща разноските по жилището, включително данъци и такси, и пази документи за разходите може ли да повлияе това върху дело за изваждането му от жилището, ако преживее тъщата?
Към момента взаимоотношенията ни са доста добри, но както всички знаем, животът е много по-пъстър, шарен и неочакван от всички ситуации описани в закони, нормативни актове, та дори и в художествени произведения. Въпросът е как да се постъпи превантивно, за да няма непредвидени изненади в бъдеще, ако те решат все пак да се бракосъчетаят?

- Предбрачен договор дали би могъл да е решение?
- Покупко-продажба на имота между мен и съпругата ми със запазено право на ползване/обитаване от нейна страна?
- Продажба на имота от съпругата ми на децата ни не е на дневен ред.

Благодаря на отзовалите се с мнения и предложения. Предложения за опитен в сферата адвокат в София, също са добре дошли!
lubson
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Мар 2011, 13:47

Re: Дарение преди брак- възможно оспорване и последствия

Мнениеот ivanov_p » 12 Май 2022, 18:01

1. Не;
2. Не;
3. Не;
4. Не;
5. Не;
6. Не;

Според условията на договора за дарение само тъщата може да иска разваляне на дарението, ако съпругата ви не си изпълнява задълженията по договора, а годеникът може да я подсети.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Дарение преди брак- възможно оспорване и последствия

Мнениеот lubson » 13 Май 2022, 15:26

Благодаря Ви за изразеното становище,ivanov_p.

Условието на договора за дарение е, че ТЪЩАТА дарява, а съпругата ми приема дарението. Освен това тъщата си запазва правото на ползване на целия имот. Договорът за дарение не е договор за прехвърляне на имот срещу издръжка. От друга страна Вашият коментар ме накара да отворя ЗН. В него, главата за ДАРЕНИЕ е била отменена още през 1950 г. Това пък ме накара да потърся кой нормативен акт третира материята за ДАРЕНИЕ. Това е ЗЗД. Може би има и други, но не съм задълбочавал.

Интересното е следното:

От една страна ЗЗД, глава III ДАРЕНИЯ, чл. 225 гласи:

"Чл. 225. С договора за дарение дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на дарения, който го приема....."

От друга страна ЗЗД, Чл. 227 , точка в), гласи:

" Чл. 227. Дарението може да бъде отменено, когато дареният:

a).............
б).............
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
................"


Излиза, че от една страна дарението е безвъзмезден акт на предаване на нещо, а от друга, че дареният дължи издръжка. В този случай една издръжка не е ли акт на възмездяване за дареното?

Член 227 т. в) от ЗЗД продължава така:

"... Искът може да се предяви в едногодишен срок откакто на дарителя са станали известни основанията за отменяване на дарението. До изтичането на този срок искът може да бъде предявен и от наследниците на дарителя, ако той е починал преди това.
Предварителният отказ от този иск е нищожен...."


Това навежда на отговор на моя въпрос №1, че има хипотеза в която "годеникът" на тъщата би могъл да направи иск за отмяна на дарение, ако те са сключили граждански брак и ако са налице обстоятелствата по Чл. 227 т. в).

Освен това предбрачен договор не би могъл да реши въпроса след като "Предварителният отказ от този иск е нищожен...."

Интересно е ,какво е становището и на други юристи от форума?

Хубав ден и спорна работа на всички!
lubson
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 10 Мар 2011, 13:47

Re: Дарение преди брак- възможно оспорване и последствия

Мнениеот ilian_todorov » 11 Юли 2022, 13:53

lubson написа:Благодаря Ви за изразеното становище,ivanov_p.

Условието на договора за дарение е, че ТЪЩАТА дарява, а съпругата ми приема дарението. Освен това тъщата си запазва правото на ползване на целия имот. Договорът за дарение не е договор за прехвърляне на имот срещу издръжка. От друга страна Вашият коментар ме накара да отворя ЗН. В него, главата за ДАРЕНИЕ е била отменена още през 1950 г. Това пък ме накара да потърся кой нормативен акт третира материята за ДАРЕНИЕ. Това е ЗЗД. Може би има и други, но не съм задълбочавал.

Интересното е следното:

От една страна ЗЗД, глава III ДАРЕНИЯ, чл. 225 гласи:

"Чл. 225. С договора за дарение дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на дарения, който го приема....."

От друга страна ЗЗД, Чл. 227 , точка в), гласи:

" Чл. 227. Дарението може да бъде отменено, когато дареният:

a).............
б).............
в) отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
................"


Излиза, че от една страна дарението е безвъзмезден акт на предаване на нещо, а от друга, че дареният дължи издръжка. В този случай една издръжка не е ли акт на възмездяване за дареното?

Член 227 т. в) от ЗЗД продължава така:

"... Искът може да се предяви в едногодишен срок откакто на дарителя са станали известни основанията за отменяване на дарението. До изтичането на този срок искът може да бъде предявен и от наследниците на дарителя, ако той е починал преди това.
Предварителният отказ от този иск е нищожен...."


Това навежда на отговор на моя въпрос №1, че има хипотеза в която "годеникът" на тъщата би могъл да направи иск за отмяна на дарение, ако те са сключили граждански брак и ако са налице обстоятелствата по Чл. 227 т. в).

Освен това предбрачен договор не би могъл да реши въпроса след като "Предварителният отказ от този иск е нищожен...."

Интересно е ,какво е становището и на други юристи от форума?

Хубав ден и спорна работа на всички!


Аз не съм юрист, но и според мен всички отговор са "не".
Единственото, което ме притеснява е да не би да се опита кандидат съпругът да се позове на така наречената придобивна десетгодишна давност по ЗС. Без значение е дали ще сключи брак с тъщата щом живее там. :idea:
Добре е токът и водата да се прехвърлят на името на съпругата Ви. Така ще се разбере, че тя се интересува от апартамента при евентуално дело с този човек. :idea:
По принцип мъжете рядко надживяват жените, так че може да "намажете" от такъв брак. ;)

П.П. Ако тъщата има нужда от издръжка, тъй като пенсията й е малка, съпругата Ви й дължи издръжка. :idea: В противен случай съдът ще отмени дарението. :idea: Ако има съпруг с нормални доходи ще й е по-трудно да докаже, че има нужда от тази издръжка. :idea: Така че намерете добър шивач, шийте булченска рокля за булката и им предложете дестинация за сватбено пътешествие. :D
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Дарение преди брак- възможно оспорване и последствия

Мнениеот ivanov_p » 11 Юли 2022, 15:18

Иск за разваляне има тъщата, а ако почине - наследниците. Дъщерята обаче винаги е наследник и с по-голям дял от евентуалния съпруг. Т.е. максималното което може да доведе такъв иск е наследствения дял на съпруга. В този смисъл е добре да се помисли за доказателства и свидетели, които да докажат положена грижа.
Владение по давност претендирано от кандидат съпруга е малко екзотично, защото е налице пожизнено ползване от страна на съпругата.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron