начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Наследници и делба на имоти

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследници и делба на имоти

Мнениеот infineon » 09 Юни 2022, 08:38

Здравейте, имам 2 въпроса относно наследяване на имоти, четох закона, но се надявам на още някое мнение дали съм го разбрал правилно.

1. Апартамент в който живея, собственост на баща ми, починал миналата година. Имат брак с майка ми от преди 35 години, апартамента е купен тогава също. В удостоверението за наследници обаче фигурира и негов син от предишен брак.
Кой и по колко процента наследява имота?

2. Апартамент на чичо ми, починал наскоро, няма преки наследници. Кой се явява като наследник? Брат му който ми е баща, сина от предишния брак на баща ми, майка ми? От полицията ми казаха че сме се явявали наследници, аз и сина на баща ми от предишния брак, но според мен майка ми също се явява наследник на баща ми?

Други наследници освен описаните няма.
Благодаря предварително
infineon
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 16 Май 2019, 16:07

Re: Наследници и делба на имоти

Мнениеот ivanov_p » 09 Юни 2022, 10:21

1. За майка ви - 4/6, за вас и другия син по 1/6;
2. Вие и другия син, ако "починал миналата година" е било преди "починал на скоро".
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Наследници и делба на имоти

Мнениеот infineon » 09 Юни 2022, 11:37

По т.1 сигурно ли е че е така ако се окаже че апартаментс е бил купен малко преди брака с майка ми? Същата година е било. Четох нещо за брак над 10 години ама не разбрах кога се прилага.

Какъв е реда да се направи делба и да се придобие останалата 1/6? Как ще се определи цената и какво става ако другия наследник откаже да продаде неговия дял?

По т.2 майка ми не се ли явява и тя наследник на баща ми?
infineon
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 16 Май 2019, 16:07

Re: Наследници и делба на имоти

Мнениеот ivanov_p » 09 Юни 2022, 20:36

1. Като се окаже нещо със сигурност тогава ще го мислим. Ако апартамента е само на баща ви, всички по 1/3.
2. Може да се разберете помежду си, може и със съдебна делба.
3. Не знам каква се явява майка ви, зависи от това кой кога е починал.
По принцип в този сложен свят не съм сигурен за нищо.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Наследници и делба на имоти

Мнениеот infineon » 10 Юни 2022, 08:46

ivanov_p написа:1. Като се окаже нещо със сигурност тогава ще го мислим. Ако апартамента е само на баща ви, всички по 1/3.
2. Може да се разберете помежду си, може и със съдебна делба.
3. Не знам каква се явява майка ви, зависи от това кой кога е починал.
По принцип в този сложен свят не съм сигурен за нищо.



Притеснявам се да не опитат да заформят някаква измама, затова питам за да знам предварително какво трябва да бъде. По нотариален акт апартамента е само на баща ми, но все пак имат брак с майка ми от над 30 години,

По 2 въпрос - чичо ми (единствен брат на баща ми, без преки наследници) почина преди месец. Наследници има баща ми (починал преди година). Въпроса е за нашия апартамент и майка ми се явява наследник на баща ми, докато за този на чичо ми тя не се явява наследник доколкото разбрах. Така ли е наистина и защо?

Как се разбира официално кой по колко наследява?
infineon
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 16 Май 2019, 16:07

Re: Наследници и делба на имоти

Мнениеот berto » 10 Юни 2022, 13:15

Здравейте infineon,

относими към казуса са разпоредбите на Закона за наследството, чл. 8 и 9 /ЗН.

1. за апартаментът на баща Ви се разпределя по 2/3 за майка Ви и по 1/6 за Вас и братът от предишния брак (чл.9, ал. 1 /ЗН). 2/3 за майка Ви, защото вероятно е купен по време на брака в режим на съпружеска имуществена общност.

2. за апартамента на чичо Ви, наследявате с брат си по 1/2 (чл. 8, ал. 1 /ЗН).

Намерете нотариалните актове и там пише кога е ставало придобиването на имотите, по възможност първите въобще съществуващи нотариални актове, едва ли са по-стари от 70-80 години.

Майка Ви не е наследник на баща Ви за имота на чичо Ви, защото се прилага чл. 22, ал. 1 /СК - придобиване по наследство.

При делбата се прави оценка по пазарна цена от вещи лица. Делбата е принудителен способ за снабдяване с част от имота. Там проблемът е, че може да отиде на публична продан и така всъщност да се окаже, че в имота може и да се намеси човек, който не е от семейството.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Наследници и делба на имоти

Мнениеот guest1 » 10 Юни 2022, 20:18

berto написа:относими към казуса са разпоредбите на Закона за наследството, чл. 8 и 9 /ЗН.
1. за апартаментът на баща Ви се разпределя по 2/3 за майка Ви и по 1/6 за Вас и братът от предишния брак (чл.9, ал. 1 /ЗН). 2/3 за майка Ви, защото вероятно е купен по време на брака в режим на съпружеска имуществена общност.
2. за апартамента на чичо Ви, наследявате с брат си по 1/2 (чл. 8, ал. 1 /ЗН).
Намерете нотариалните актове и там пише кога е ставало придобиването на имотите, по възможност първите въобще съществуващи нотариални актове, едва ли са по-стари от 70-80 години.
Майка Ви не е наследник на баща Ви за имота на чичо Ви, защото се прилага чл. 22, ал. 1 /СК - придобиване по наследство.
При делбата се прави оценка по пазарна цена от вещи лица. Делбата е принудителен способ за снабдяване с част от имота. Там проблемът е, че може да отиде на публична продан и така всъщност да се окаже, че в имота може и да се намеси човек, който не е от семейството.

Аз не ви разбрах, а Вие???
infineon написа:По нотариален акт апартамента е само на баща ми, но все пак имат брак с майка ми от над 30 години,
По 2 въпрос - чичо ми (единствен брат на баща ми, без преки наследници) почина преди месец. Наследници има баща ми (починал преди година). Въпроса е за нашия апартамент и майка ми се явява наследник на баща ми, докато за този на чичо ми тя не се явява наследник доколкото разбрах. Така ли е наистина и защо?

1. Вие, Вашият брат и майка Ви сте преки наследници на Вашият баща. Както Пейчо е казал - дяловете ще се смятат след изясняване на досегашната собственост. вариантите са два
ivanov_p написа:За майка ви - 4/6, за вас и другия син по 1/6;

ivanov_p написа:Ако апартамента е само на баща ви, всички по 1/3.


По вторият въпрос - за чичото.
Когато Вашият баща е починал - бракът с майка Ви е прекратен. Затова, когато чичо Ви е починал - Вашата майка не е имала родствена връзка с него и не се явява наследник.
Ако двамата братя (Вашият баща и Вашият чичо) бяха починали в обратен ред - Вашата майка ПАК нямаше да е пряк наследник на чичото, но щеше да получи някакъв дял, предваринтелнво наследен от баща Ви.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1793
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследници и делба на имоти

Мнениеот berto » 10 Юни 2022, 23:12

Кое не разбра, бе, guest1?
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Наследници и делба на имоти

Мнениеот guest1 » 11 Юни 2022, 11:10

berto написа:Кое не разбра, бе, guest1?

Ей това „чукане“ (питане) чаках! След като Ви привлякох внимнието - ще обясня!
Първо давате окончателно решение
berto написа:1. за апартаментът на баща Ви се разпределя по 2/3 за майка Ви и по 1/6 за Вас и братът от предишния брак (чл.9, ал. 1 /ЗН). 2/3 за майка Ви, защото вероятно е купен по време на брака в режим на съпружеска имуществена общност.

а после - говорите за изясняване на обстоятелства
berto написа:Намерете нотариалните актове и там пише кога е ставало придобиването на имотите

Освен „кога“, има и втора част на въпроса - „от кого“!

Това
berto написа:вероятно е купен по време на брака в режим на съпружеска имуществена общност.
е само едната хипотеза.
    Може да е „по време на брака“, може да е преди брака.
    Може да е част от СИО, а може да е „лично имущество“ - чл. 22 и следващите от СК.
Вариантите са два:
    - съпрузите са съсобственици и само 1/2 част от имота попада в наследствената маса. Другата 1/2 е собственост на преживелия съпруг;
    - съпрузите не са съсобственици и се дели (наследява) целият имот.
berto написа:Майка Ви не е наследник на баща Ви за имота на чичо Ви, защото се прилага чл. 22, ал. 1 /СК - придобиване по наследство.

Майката не е наследник (по заместване) на чичото, защото към момента на откриване на наследството на чичото - бракът ѝ е бил вече прекратен, съгласно чл. 44, т. 1 от СК.
Чл. 10. (1) Низходящите на наследодателя, които са починали преди него или са недостойни, се заместват в наследяването по закон от своите низходящи без ограничение на степените.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1793
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron