начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Пълномощно на дете за пътуване

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Пълномощно на дете за пътуване

Мнениеот mimi29 » 12 Юни 2022, 22:54

Здравейте!
Много ви моля за съвет. От една година сме разделени със съпруга ми ,живея и работя в Германия както и той.Нямаме развод,преди раздялата ми беше дал пълномощно,че мога да пътувам с детето извън страната.
но напоследък постоянно ме заплашва ,че ще анулира това пълномощно.А аз лятото искам да си дойда в България и ме притеснява ако го анулира да не мога да се върна отново в Германия.Има ли право да го анулира ?
И при евентуален развод пълномощното ,което е до навършване на детето на 18 г.автоматично отпада ли ?
Предварително благодаря за отговора.
mimi29
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Юни 2022, 22:11

Re: Пълномощно на дете за пътуване

Мнениеот kalahan2008 » 13 Юни 2022, 11:14

mimi29 написа:Има ли право да го анулира ?
И при евентуален развод пълномощното ,което е до навършване на детето на 18 г.автоматично отпада ли ?

1. Има право да го "анулира" (по-точно да го оттегли). В този случай ще трябва да водите дело съдът да разреши на детето да напуска страната и без съгласието на съпруга Ви.
2. Не "отпада" автоматично, трябва изрично оттегляне.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Пълномощно на дете за пътуване

Мнениеот mimi29 » 15 Юни 2022, 22:24

Много ви благодаря за отговора.
Само да уточня преди да се разделим миналата година след системно физическо насилие Германският съд му наложи някои ограничения,минахме дело без развод.Оттам определиха някои неща едно от които е ,документ с който ми позволяват да пътувам с детето си извън Германия за 4 седмици без да искам разрешение или пълномощно от него.
Притеснява ме едно ако дойда в България и съпругът ми оттегли неговото пълномощно ,което е правено в България . На връщане към Германия разрешението на Германския съд ще го признаят ли на Българската митница /аз ще го преведа на български като си дойда /.Благодаря ви още веднъж за отговора.
mimi29
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 12 Юни 2022, 22:11

Re: Пълномощно на дете за пътуване

Мнениеот berto » 16 Юни 2022, 21:03

Щом съдът е казал, значи няма проблем в 4те седмици. Иначе когато детето навърши 18 години всякакви пълномощни се обезсилват, защото то вече е пълнолетно и може да прави каквото иска и да ходи където иска само - това е както по българското, така и по немското право.

Проблемът идва оттам, че след като и Вие и съпругът Ви сте българи (от това, което пишете аз това разбирам), тези права МОЖЕ БИ се уреждат от германското право, защото има регламенти на Европейския съюз, които казват кое е приложимото право в този случай. Сега не мога да кажа кой точно регламент се прилага, но със сигурност трябва да има приложимо право и компетентен съд, който да приложи въпросното право. И понеже правото на ЕС си служи с термина "обичайно местопребиваване", то най-вероятно (пак казвам, предполагам) във Вашия случай това е германското право.
berto
Потребител
 
Мнения: 312
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Пълномощно на дете за пътуване

Мнениеот nikodim77 » 17 Юни 2022, 00:51

Здравейте,
По първоначално зададените Ви въпроси сте получила отговор от kalahan2008. Ще си позволя да вмъкна след неговия отговор мои съждения, но моля питащата да не се притеснява, защото са просто размисли по казуса, които не вярвам да се случат… (все пак не знаем какъв е текстът на пълномощното и каква е точната му формулировка относно определението в него досежно упълномощения – майката.) Защото, ако е написано нещо от сорта на: „упълномощавам, съпругата ми…”, а не „майката на детето”, то след евентуален развод това пълномощно вече ще е под въпрос…?! Но отново повтарям, това са мои съждения, без да знам точната формулировка, описана по-горе в настоящето, и не искам да Ви вкарвам в размисли!
Ще си позволя да допълня и berto:
Регламентът за който споменава berto, е „Регламент (EО) № 2201/2003”
Не само двамата съпрузи, но и само единят ако е български гражданин, то според чл. 7 и 8 от КМЧП, както и чл. 3 от Регламента, разводът може да бъде предявен пред българския съд. Ако е така както предполага ivanov_p, че и двамата сте български граждани, то релевантен е и чл. 79, ал. 1 КМЧП. Всъщност, ще вметна, че на практика, ако мога така да се иразя, „имате избор”, кой да е съдът пред който ще подадете молбата за развод - германският или българският. Поставих кавичките на „избор”, защото има някои условности, но няма да удължавам поста с подробности по МЧП, което като предмет не ми бе от любимите…
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron