начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Наследяване на апартамент от държавата

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследяване на апартамент от държавата

Мнениеот harry77 » 19 Юни 2022, 07:55

Здравейте,

Искам да стане ясно следното нещо, ако който и да е човек наследи този апартамент, живи и здрави да са. Но ако няма който и да е, и отиде при държавата, това ще си е плачевно. Интересува ме дали и само може това да отиде при човек, вместо да е иззето от политически гадове.

Ето ситуацияата
Сестра Б и брат М
Сестра Б има апартамент в софия (заради този имот е направен този пост)
Брат М умира преди сестра Б
Сестра Б няма никакви наследници, нито роднини, нито деца, нищо, само апартамент.
Брат М има съпруга, която е жива, и която наследява всичко от съпругът си брат М
Може ли съпругата на брат М да има претенция към апартамента на сестра Б
Уж ще пишат, че нямало директни наследници, и затова щяло държавата да го вземе. Пази боже

Може ли да се направи нещо?
Благодаря предварително
harry77
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Юни 2022, 07:43

Re: Наследяване на апартамент от държавата

Мнениеот gergana12 » 20 Юни 2022, 04:20

Сестра Б може да се разпореди с имота си приживе като го завещае, сключи договор за издръжка и гледане итн.
При така представената ситуация съпругата на М не е наследник.
Отговорили да ви в другата тема.
gergana12
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 21 Дек 2008, 02:35

Re: Наследяване на апартамент от държавата

Мнениеот ilian_todorov » 02 Юли 2022, 11:56

harry77 написа:Здравейте,

Искам да стане ясно следното нещо, ако който и да е човек наследи този апартамент, живи и здрави да са. Но ако няма който и да е, и отиде при държавата, това ще си е плачевно. Интересува ме дали и само може това да отиде при човек, вместо да е иззето от политически гадове.

Ето ситуацияата
Сестра Б и брат М
Сестра Б има апартамент в софия (заради този имот е направен този пост)
Брат М умира преди сестра Б
Сестра Б няма никакви наследници, нито роднини, нито деца, нищо, само апартамент.
Брат М има съпруга, която е жива, и която наследява всичко от съпругът си брат М
Може ли съпругата на брат М да има претенция към апартамента на сестра Б
Уж ще пишат, че нямало директни наследници, и затова щяло държавата да го вземе. Пази боже

Може ли да се направи нещо?
Благодаря предварително

Брат М няма съпруга, тъй като е починал. Мъртвите нямат съпруги. Бракът им се прекратява в момента на смъртта им. :idea:
Защо да го наследи държавата, доколкото си спомням недвижимите имоти ги наследява общината. :idea: Само движимата собственост се наследява от държавата. Така че спете спокойно. Държавата няма да получи нищо. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследяване на апартамент от държавата

Мнениеот nikodim77 » 02 Юли 2022, 16:32

Здравейте,
ilian_todorov написа:
Защо да го наследи държавата, доколкото си спомням недвижимите имоти ги наследява общината. Само движимата собственост се наследява от държавата. Така че спете спокойно. Държавата няма да получи нищо.

Г-н. Тодоров, някде в някаква тема Ви намекнах, че смело давате съвети, без да са с необходимото покритие… Не се вкарвайте св групата на троловете, чиито президент е Гошко. Тъкмо обратно на написаното от Вас е всъщност. Общината наследява движимото имущество (вещите) Да, наследява и недвижимо такова, което е изчерпарелно изброено в чл. 11 от ЗН. Все пак добре е, че добавихте: "доколкото си спомням...", а не написахте с категоричност. Но пък с категоричност написахте, питащият да спи спокойно, че държавата нямало да получи нищо...?!?
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Наследяване на апартамент от държавата

Мнениеот ilian_todorov » 03 Юли 2022, 00:09

nikodim77 написа:Здравейте,
ilian_todorov написа:
Защо да го наследи държавата, доколкото си спомням недвижимите имоти ги наследява общината. Само движимата собственост се наследява от държавата. Така че спете спокойно. Държавата няма да получи нищо.

Г-н. Тодоров, някде в някаква тема Ви намекнах, че смело давате съвети, без да са с необходимото покритие… Не се вкарвайте св групата на троловете, чиито президент е Гошко. Тъкмо обратно на написаното от Вас е всъщност. Общината наследява движимото имущество (вещите) Да, наследява и недвижимо такова, което е изчерпарелно изброено в чл. 11 от ЗН. Все пак добре е, че добавихте: "доколкото си спомням...", а не написахте с категоричност. Но пък с категоричност написахте, питащият да спи спокойно, че държавата нямало да получи нищо...?!?

Така ли било. Я да видим.
Чл. 11. (Доп. - ДВ, бр. 96 от 1999 г.) Когато няма лица, които могат да наследяват съгласно предходните членове, или когато всички наследници се откажат от наследството или изгубят правото да го приемат, наследството се получава от държавата, с изключение на движимите вещи, жилищата, ателиетата и гаражите, както и на парцелите и имотите, предназначени предимно за жилищно строителство, които стават собственост на общината, на чиято територия се намират.
Апартаментът не е ли жилище? :?: Няма ли в този случай общината да е наследник? :?:
Когато давам съвети, които са неправилни се намира кой да ме поправи. Като се намери кой да ме поправи, научавам нещо. :idea: Аз не се запъвам да споря, а само задавам уточняващи въпроси към поправящия.
Даже и движимите вещи ще получи общината.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследяване на апартамент от държавата

Мнениеот nikodim77 » 03 Юли 2022, 02:49

Ееее, Илиане! Какво искаш да кажеш с това: „Така ли било. Я да видим.”
Айде да сравним цитирания от теб чл. 11 от ЗН и написаното от теб, което ти посочих, че е грешно!!!
Написаното от теб:
Защо да го наследи държавата, доколкото си спомням недвижимите имоти ги наследява общината. Само движимата собственост се наследява от държавата. Така че спете спокойно. Държавата няма да получи нищо.
Ето и текста на чл. 11 (съществената част):
наследството се получава от държавата, с изключение на движимите вещи, жилищата, ателиетата и гаражите, както и на парцелите и имотите, предназначени предимно за жилищно строителство, които стават собственост на общината
Сравнявам, оцветявайки текстовете за сравняване, пък я да видим, нали!?!?
Да обобщя:
Ти пишеш, че само движимата собственост се наследява от държавата, което са вещите, а законът казва обратнотом че движимите вещи стават собственост на общината...
Прочети и вникни над текстовете и най-вече над твоя! И тогава излизай с - „Така ли било. Я да видим.”!!!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Наследяване на апартамент от държавата

Мнениеот ilian_todorov » 03 Юли 2022, 14:28

nikodim77 написа:Ееее, Илиане! Какво искаш да кажеш с това: „Така ли било. Я да видим.”
Айде да сравним цитирания от теб чл. 11 от ЗН и написаното от теб, което ти посочих, че е грешно!!!
Написаното от теб:
Защо да го наследи държавата, доколкото си спомням недвижимите имоти ги наследява общината. Само движимата собственост се наследява от държавата. Така че спете спокойно. Държавата няма да получи нищо.
Ето и текста на чл. 11 (съществената част):
наследството се получава от държавата, с изключение на движимите вещи, жилищата, ателиетата и гаражите, както и на парцелите и имотите, предназначени предимно за жилищно строителство, които стават собственост на общината
Сравнявам, оцветявайки текстовете за сравняване, пък я да видим, нали!?!?
Да обобщя:
Ти пишеш, че само движимата собственост се наследява от държавата, което са вещите, а законът казва обратнотом че движимите вещи стават собственост на общината...
Прочети и вникни над текстовете и най-вече над твоя! И тогава излизай с - „Така ли било. Я да видим.”!!!

Така де, вникнал съм. Грешката ми е само, че и движимите вещи се наследяват от общината и аз после съм го написал, но те (движимите вещи) нямат нищо общо с темата. :idea:
Последно, ако починалият няма наследници, кой ще наследи апартамента? Държавата или общината? :?: Според мен общината. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследяване на апартамент от държавата

Мнениеот nikodim77 » 03 Юли 2022, 16:10

Последно, ако починалият няма наследници, кой ще наследи апартамента? Държавата или общината? :?: Според мен общината. :idea:


Ако апартаментът е жилище (не му е променян статутът), то следва да го получи (не наследи, а получи) общината.
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Наследяване на апартамент от държавата

Мнениеот ilian_todorov » 03 Юли 2022, 17:44

nikodim77 написа:
Последно, ако починалият няма наследници, кой ще наследи апартамента? Държавата или общината? :?: Според мен общината. :idea:


Ако апартаментът е жилище (не му е променян статутът), то следва да го получи (не наследи, а получи) общината.

Така е, получи пише в закона. :D
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследяване на апартамент от държавата

Мнениеот harry77 » 03 Юли 2022, 17:51

Здравейте,

Значи, има някаква роднина/братовчедка Я във Франция, която би трябвало да има все още българско гражданство, и самата Я имала дъщеря. Дъщерята къде живее не е ясно. Сега ще се занимаваме да ги търсим, пожелайте ни късмет.

Поздрави,
Н

ПС: Благодаря за интересните коментари
harry77
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 19 Юни 2022, 07:43

Re: Наследяване на апартамент от държавата

Мнениеот todorst » 16 Яну 2023, 22:36

След смъртта на дамата Б какво би писало в Удостоверение за наследници
1. Брат М - починал и оставил наследници
съпруга Мария
син Иван
дъщеря Гергана
todorst
Потребител
 
Мнения: 622
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: Наследяване на апартамент от държавата

Мнениеот hristev » 16 Фев 2023, 11:17

Нещо не е домислено в тази тема. Много бързо отговорите взеха движат в неправилната посока...

Починалият брат няма ли живи деца ? Никой ли не допуска, че след като е имал съпруга е възможно да има и деца ? Ако починалият брат има деца, то тогава децата (че и внуците, ако децата са починали) заместват баща си/дядо си с арг. по чл. 10 ЗН...

Чак след като се установи, че горното е неприложимо, отиваме на чл. 8, ал. 4 във връзка с ТР от 94та. (тук съм много salty, защото постоянно ми се обяснява как имало заместване по тази разпоредба, ама не - няма, сори. Това не е заместване, а е регламенира четвърти ред наследници)

В някой момент е хубаво да се провери за завещание (нотариално или собственоръчно, второ по-трудно).

ЧАК СЛЕД ТОВА може да започнем да мислим за държавата и общината.

Аз съм далече от мисълта, че
Сестра Б няма никакви наследници, нито роднини, нито деца, нищо, само апартамент.

и едноврменно с това братът няма деца.

Това означава, че едва ли не бащата на тази жена не е имал братя и сестри....

Това аз лично много пъти съм го чувал да ми се обяснява, обаче след проверка винаги съм установявал, че има наследник по закон.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 25 госта


cron