начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Вземане на дете от страна на майката

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Вземане на дете от страна на майката

Мнениеот whitebarde1 » 12 Юли 2022, 19:56

Здравейте,

моля за съвет по следния казус:

Майка понастоящем омъжена иска да вземе детето си , 4 годишно, от мъж с който е живяла на семейни начала.
Мъжът е припознал детето, но не са имали брак.
Поради насилие от страна на мъжа жената е избягала преди 3 години от въпросния мъж.
По непотвърдени данни в момента мъжът и детето живеят в изключително лоши санитарно-битови условия.
Майката е понастоящем омъжена за друг мъж, не работи , но съпругът е материално осигурен.

Въпроси:
1. Ако майката и съпругът й се явят на адреса където са детето и баща му - имат ли право да го вземат без неговото съгласие?
Ако да- какво е необходимо от юридическа гледна точка да се случи това?

2. Съществува ли възможност съпругът чрез пълномощно или друг документ предоставен от майката да вземе детето без нейното физическо присъствие на акта на вземане на детето от баща му?

3. Как може да се заведе дело бащата да бъде лишен от родителски права и детето да бъде изцяло гледано от майката?
Има ли юридически начин бащинството да му бъде отнето и детето да бъде осиновено от съпруга на майката?

Бих благодарен за всички възможни съвети по казуса , дори и непряко свързани със зададените въпроси.

С уважение:
М.М.
whitebarde1
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 09 Ное 2017, 16:47

Re: Вземане на дете от страна на майката

Мнениеот ivanov_p » 12 Юли 2022, 21:06

Отидете при адвокат, защото тук може да получите отговор който да ви вкара в затвора или да ви навреди до степен да не може да си вземете детето.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Вземане на дете от страна на майката

Мнениеот berto » 13 Юли 2022, 08:32

Здравейте, whitebarde1,

По реда на въпросите:

1. Не, нямат право, съгласие трябва да има. Вижте чл. 127 /СК. Необходими са доказателства, че детето не живее в добри условия, както казвате - свидетели, може да пробвате снимки и т.н. Но ще трябва да обясните защо 3 години майката нищо не е правила.

2. Не, за всичко си има ред и той е официален, в случая съдебен, както вече посочих.

3. По този въпрос прочетете чл. 66 и следващите от Семейния кодекс. Но така като гледам във Вашия случай само детето може да оспори. Имайте предвид, че майката не може първо, защото детето има двама родители, второ, защото искът ще се съедини с иск за бащинство и тогава бащинството ще се доказва по биологичен ред, а не по това кой иска да е баща на детето.

Интересно ми е ivanov_p какво конкретно имате предвид с това, което казвате?
berto
Потребител
 
Мнения: 314
Регистриран на: 01 Сеп 2020, 17:32

Re: Вземане на дете от страна на майката

Мнениеот ivanov_p » 13 Юли 2022, 09:01

Интересно ми е ivanov_p какво конкретно имате предвид с това, което казвате?


Имам предвид, че става дума за дете, а във въпроса се съдържа намерение за престъпление. Знам и какви съвети може да даде тук един бивш съдия от ВКС и знам, че в тази ситуация дори най-дребните детайли могат да обърнат нещата. Даже посочването на закона не е отговор, защото закона трябва да го разбереш, а хората са склонни да го тълкуват както им изнася. Ако клиентката дойде при мен първото, което ще й кажа е, че докато не се произнесе съда да не се доближава до детето, след това да помисли за своето поведение и как да го оправдае, за финансовото си състояние, изпраща ла ли е пари или не, купувала ли е нещо, кое ще убеди съда да й даде правата и чак ако се реши този въпрос да започне да събира доказателства за живота на детето с баща му. След всичко това вероятно ще е добре да се сезират социалните или както се казва службата, та и те да съберат доказателства, но с едно наум, да не стане така, че да приберат детето. Това или друго обаче трябва да й го каже адвокат който се е занимавал с това, не като мен, дето прехвърлям знания по други случаи върху област от която никога не съм се интересувал.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4331
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 25 госта


cron