начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Въпроси около смърт на роднина без никакви близки.

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Въпроси около смърт на роднина без никакви близки.

Мнениеот aboveandbeyond » 07 Яну 2023, 09:27

Здравейте.

Преди няколко седмици почина братът на дядо ми, който си нямаше никого и единствения роднина е дядо ми. Той (братът на дядо ми) живееше в друг град и не сме сигурни по какви институции трябва да се ходи. Как можем да разберем какви сметки има за плащане, какви трябва да се направи с партидите за ток, вода и други сметки? Основният въпрос в случая е - как да разберем кои са всички институции, които трябва да бъдат посетени, след като се извади удостоврение за наследници? Ако има сметка в банка, където се трупат такси или пък има сума с пари, как да разберем коя е банката?

Поздрави!
aboveandbeyond
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Яну 2023, 09:13

Re: Въпроси около смърт на роднина без никакви близки.

Мнениеот guest1 » 07 Яну 2023, 10:37

Здравейте.
Само по принцип - заглавието съдържа нонсенс - фраза лишена от смисъл. Хем починалият има брат, хем няма близки?

По същество. Първото място - където трябва да отиде дядо Ви - е ГРАО, в съответните община, район или кметство по последния постоянен адрес на починалото лице. Там ще му издадат Удостоверение за наследници, с което ще ка посещават съответните други институции.
Конкретно за банките е малко тегаво, защото трябва да се обиколят една по една, всичките.
Пп. Като по-млад човек- може Вие да обикаляте, но дядо Ви трябва да Ви упълномощи.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1876
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Въпроси около смърт на роднина без никакви близки.

Мнениеот aboveandbeyond » 07 Яну 2023, 14:20

guest1 написа:Здравейте.
Само по принцип - заглавието съдържа нонсенс - фраза лишена от смисъл. Хем починалият има брат, хем няма близки?

По същество. Първото място - където трябва да отиде дядо Ви - е ГРАО, в съответните община, район или кметство по последния постоянен адрес на починалото лице. Там ще му издадат Удостоверение за наследници, с което ще ка посещават съответните други институции.
Конкретно за банките е малко тегаво, защото трябва да се обиколят една по една, всичките.
Пп. Като по-млад човек- може Вие да обикаляте, но дядо Ви трябва да Ви упълномощи.


Да де, единствения негов близък, беше брат му. Може би не се изразих съвсем правилно, но имах предвид, че нямаше жена и деца.
Това удостоверение може ли да бъде изискано от друг град или трябва да се отиде на място?
Вероятно ще бъда упълномощен аз, за да не се разкарва дядо ми. Проблемът е, че никога не съм се сблъсквал с нещо такова, затова и има доста въпроси.
aboveandbeyond
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Яну 2023, 09:13

Re: Въпроси около смърт на роднина без никакви близки.

Мнениеот guest1 » 08 Яну 2023, 15:41

aboveandbeyond написа:Това удостоверение може ли да бъде изискано от друг град или трябва да се отиде на място?

Може разбира се - вече сме 2023 година.
Ето подробности - Издаване на удостоверение за наследници
в долната част на страницата - Описание на електронно заявяване
Преди да започнете електронно заявяване:
    1. Необходимо е да инсталирате на вашия компютър Квалифицирано удостоверение за квалифициран електронен подпис (КУКЕП) или Квалифициран електронен подпис (КЕП).
    2. Необходимо е да притежавате профил в системата „Електронно връчване“.
    3. Уверете се, че имате инсталиран Adobe Reader. Изтеглете последната версия тук.

За да заявите услугата:
    1. Изтеглете подходящо заявление от връзката в секция "Образци на документи"..
    2. Съхранете електронната форма на вашия компютър.
    3. Отворете формата с Adobe Reader.
    4. Натиснете с мишката върху поле от формата, за да го попълните.
    5. Попълнете всички полета с изискваната информация.
    6. От падащото меню в края на формата изберете начина, по който желаете да заявите услугата.
    7. След попълване на полетата натиснете с мишката в поле Подпис за да подпишете документа с Вашия Квалифициран електронен подпис (КЕП) и да се генерира уникален номер на заявката.
    8. Проверете наличието на генериран номер в полето "Уникален номер на заявка". Този номер е идентифициращ заявената от вас услуга и по него ще можете да проверявате статуса на заявлението в системите еВръчване и еПлащане. Ако в това поле липсва генериран номер моля уверете се, че правилно сте изпълнили предходните стъпки.
    9. След като подпишете, съхранете формата на вашия компютър.

Съхранената, попълнена и подписана форма е необходимо да изпратите чрез системата „Електронно връчване“ към Общинска администрация.
или
Натиснете бутона Заяви услугата за връзка към системата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1876
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Въпроси около смърт на роднина без никакви близки.

Мнениеот aboveandbeyond » 08 Яну 2023, 21:05

Благодаря много.
Ако не е нахално, бих ли могъл да попитам още нещо?
Кои наследници се пъпълват в полетата под "Същият/а е оставил/а следните известни ми наследници по закон:"?
Това означава ли, че тук се вписват всички живи и починали наследници, които не са включени в никакво завещание (в случая няма никакво завещание)? Не съм сигурен, че успявам да формулирам добре въпроса си, но се надявам да съм правилно разбран. На едно място прочетох, че се вписвали и починали наследници. Това така ли е?

Благодаря отново!
aboveandbeyond
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Яну 2023, 09:13

Re: Въпроси около смърт на роднина без никакви близки.

Мнениеот guest1 » 08 Яну 2023, 21:46

Изобщо не намирам за нахално, да питате. Но щом формулировката е "следните известни ми наследници" - това поле може да остане празно. В служба „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО) трябва са разполагат с нужната информация и да издадат УН, включващо само правоимащите наследници. В случая - само брата (вашия дядо), без низходящите - деца и внуци.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1876
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Въпроси около смърт на роднина без никакви близки.

Мнениеот aboveandbeyond » 09 Яну 2023, 19:55

guest1 написа:Изобщо не намирам за нахално, да питате. Но щом формулировката е "следните известни ми наследници" - това поле може да остане празно. В служба „Гражданска регистрация и административно обслужване“ (ГРАО) трябва са разполагат с нужната информация и да издадат УН, включващо само правоимащите наследници. В случая - само брата (вашия дядо), без низходящите - деца и внуци.


Точно така, днес се уверих, че наистина трябва да бъде вписан само дядо ми. Също така, понеже нямам електронен подпис, да не говорим за дядо ми, разбрах, че можем да попълним бланката за искане за удостоверение за наследници, в нашия град, след което да отидем в нашата община и те да съдействат и да задвижат искането към другата, където е бил регистриран брата на дядо ми.
Още веднъж Ви благодаря, че ми оказвате помощ в тези непознати за мен неща!
aboveandbeyond
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 07 Яну 2023, 09:13


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron