начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Какви наследствени права имам?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Какви наследствени права имам?

Мнениеот lovegeneration » 13 Яну 2023, 08:40

Здравейте. Може ли някой да ми разясни с няколко изречения, какви наследствени права имаме със сестра ми, имайки предвид, че вуйчо ми почина, а той нямаше никакви наследници, освен майка ми, която е пряк наследник? Имам ли права върху част от сума, която е банката или всичко е само за прекия наследник? Полага ли ми се нещо от недвижимото имущество или то също е само за прекия наследник? Благодаря ви.
lovegeneration
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Яну 2023, 08:36

Re: Какви наследствени права имам?

Мнениеот errant_lawyer » 13 Яну 2023, 09:47

Здравейте,

ако към датата на смъртта си вуйчо Ви не е имал живи деца или внуци, както и живи родители, то единствен наследник по закон на вуйчо Ви е майка Ви. Вие и сестра Ви не сте наследници на вуйчо си по закон и освен ако той Ви е завещал нещо, Вие нямате нямате никакви права, свързани с наследството (чл. 8, ал. 1 ЗН).
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Какви наследствени права имам?

Мнениеот hristev » 13 Яну 2023, 09:53

Не знам защо битува разбиране, че има преки и непреки наследници. Българското право не познава фигурата на прекия, нито на непрекия наследик. Едно лице или е наследник или не е.

Малко като разбирането у хората, които са живели в комунизма, че не може да се изгони наемател през зимата. Е, може.

Все тая, та по въпроса.

Чл. 8. (1) Когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части.

Сиреч, майка Ви получава цялата съвкупност от права и задължения, които брат й е притежавал приживе. При условие, че вуйчото няма живи възходящи (родители, баби, прабаби) и други братя и сестри.

Проверете си наследствената маса... Това, че има пари във влог не означава, че няма и задължения (вода, ток, кредити, задължения по договри, изпълнителни дела и прочие). Тоест, наследството може да е с отрицателен знам - сиреч ако майка Ви го приеме да загуби.

В тази връзка:

Чл. 49. (1) Приемането може да стане с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството; в този случай приемането се вписва в особена за това книга.
(2) Приемане има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството, или когато укрие наследствено имущество. В последния случай наследникът губи правото на наследствен дял от укритото имущество.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Какви наследствени права имам?

Мнениеот ilian_todorov » 14 Яну 2023, 02:47

lovegeneration написа:Здравейте. Може ли някой да ми разясни с няколко изречения, какви наследствени права имаме със сестра ми, имайки предвид, че вуйчо ми почина, а той нямаше никакви наследници, освен майка ми, която е пряк наследник? Имам ли права върху част от сума, която е банката или всичко е само за прекия наследник? Полага ли ми се нещо от недвижимото имущество или то също е само за прекия наследник? Благодаря ви.

Не, нямате права. Вие не сте наследник на вуйчо си, щом майка Ви е жива.
Добре е наследството да се приеме от майка Ви по опис, за да избегне неприятни изненади. :idea:

http://trudipravo.bg/mesechni-spisania/ ... to-po-opis
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Какви наследствени права имам?

Мнениеот guest1 » 15 Яну 2023, 23:53

hristev написа:Не знам защо битува разбиране, че има преки и непреки наследници. Българското право не познава фигурата на прекия, нито на непрекия наследик. Едно лице или е наследник или не е.

Наистина понятията „преки и непреки“ са грешни, но има толкова битовизми ...
Но има ред на наследяване - не всеки наследник ще наследи! Справка - чл. 5 - 9, ЗН.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron