начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Какви наследствени права имам?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Какви наследствени права имам?

Мнениеот lovegeneration » 13 Яну 2023, 08:40

Здравейте. Може ли някой да ми разясни с няколко изречения, какви наследствени права имаме със сестра ми, имайки предвид, че вуйчо ми почина, а той нямаше никакви наследници, освен майка ми, която е пряк наследник? Имам ли права върху част от сума, която е банката или всичко е само за прекия наследник? Полага ли ми се нещо от недвижимото имущество или то също е само за прекия наследник? Благодаря ви.
lovegeneration
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 13 Яну 2023, 08:36

Re: Какви наследствени права имам?

Мнениеот errant_lawyer » 13 Яну 2023, 09:47

Здравейте,

ако към датата на смъртта си вуйчо Ви не е имал живи деца или внуци, както и живи родители, то единствен наследник по закон на вуйчо Ви е майка Ви. Вие и сестра Ви не сте наследници на вуйчо си по закон и освен ако той Ви е завещал нещо, Вие нямате нямате никакви права, свързани с наследството (чл. 8, ал. 1 ЗН).
errant_lawyer
Потребител
 
Мнения: 149
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: Какви наследствени права имам?

Мнениеот hristev » 13 Яну 2023, 09:53

Не знам защо битува разбиране, че има преки и непреки наследници. Българското право не познава фигурата на прекия, нито на непрекия наследик. Едно лице или е наследник или не е.

Малко като разбирането у хората, които са живели в комунизма, че не може да се изгони наемател през зимата. Е, може.

Все тая, та по въпроса.

Чл. 8. (1) Когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части.

Сиреч, майка Ви получава цялата съвкупност от права и задължения, които брат й е притежавал приживе. При условие, че вуйчото няма живи възходящи (родители, баби, прабаби) и други братя и сестри.

Проверете си наследствената маса... Това, че има пари във влог не означава, че няма и задължения (вода, ток, кредити, задължения по договри, изпълнителни дела и прочие). Тоест, наследството може да е с отрицателен знам - сиреч ако майка Ви го приеме да загуби.

В тази връзка:

Чл. 49. (1) Приемането може да стане с писмено заявление до районния съдия, в района на който е открито наследството; в този случай приемането се вписва в особена за това книга.
(2) Приемане има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството, или когато укрие наследствено имущество. В последния случай наследникът губи правото на наследствен дял от укритото имущество.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: Какви наследствени права имам?

Мнениеот ilian_todorov » 14 Яну 2023, 02:47

lovegeneration написа:Здравейте. Може ли някой да ми разясни с няколко изречения, какви наследствени права имаме със сестра ми, имайки предвид, че вуйчо ми почина, а той нямаше никакви наследници, освен майка ми, която е пряк наследник? Имам ли права върху част от сума, която е банката или всичко е само за прекия наследник? Полага ли ми се нещо от недвижимото имущество или то също е само за прекия наследник? Благодаря ви.

Не, нямате права. Вие не сте наследник на вуйчо си, щом майка Ви е жива.
Добре е наследството да се приеме от майка Ви по опис, за да избегне неприятни изненади. :idea:

http://trudipravo.bg/mesechni-spisania/ ... to-po-opis
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Какви наследствени права имам?

Мнениеот guest1 » 15 Яну 2023, 23:53

hristev написа:Не знам защо битува разбиране, че има преки и непреки наследници. Българското право не познава фигурата на прекия, нито на непрекия наследик. Едно лице или е наследник или не е.

Наистина понятията „преки и непреки“ са грешни, но има толкова битовизми ...
Но има ред на наследяване - не всеки наследник ще наследи! Справка - чл. 5 - 9, ЗН.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1874
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron