начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

питане

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


питане

Мнениеот orkinos » 25 Яну 2023, 13:47

Здравейте,аз съм Атанасов член на УС на етажна собственост в София,бул."Ал.Стамболийски" Моля за съвет за следния казус. Преди 7-8 години почина жена, собственичка на апартамент на посочения адрес.Към този момент няма явили се наследници на жената.От район "Възраждане" не могат да издадат удост. за наследници на жената защото не разполагаме с акт за раждане на лицето.Имаме писмо от района , че жената е била осиновена и е живяла на адреса с майка си и баща си до смъртта си.Има информация че жената е родена в Берлин от майка украинка през 1941 г. Има съсед във входа , който има ключ от апартамента на починалата жена и не допуска никой от ЕС до апартамента ѝ. От ЕС имаме сериозни опасения ,че 10 години след смъртта на жената ще се извади нот.акт за апартамента ѝ.Към този момент съм изпратил до Берлин информация за жената , както и имената на родителите ѝ с молба за съдействие. Очаквам от тях отговор. Как бихте ни посъветвали да действаме от името на етажната собственст?
orkinos
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Яну 2023, 13:37

Re: питане

Мнениеот ivan_lawyer » 25 Яну 2023, 15:55

Имотът е държавна собственост, говорете директно с юристите на община "Възраждане", ще го зачислят към общината, за ведомствено жилище и ще имате полза и вие като вход, ще има повече такси, а иначе - всякакви шантави идеи има по главите на хората и т.н.

Ако го придобие - то ще е менте, мнимо, несериозно да се направи.

Но държавата трябва да се задейства, сега са много по отзивчиви, аз навремето съм работил именно юрисконсулт - Красна Поляна, когато имаше смърт, общината прибираше ключовете и си приемаше наследството, ама говорим за БКП, на никой не му хрумваха такива идеи за владение.

Друг случай - където един просто завари своя метална врата на апартамента и си имаше фалшив нотариален акт, по някакво завещание и т.н.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: питане

Мнениеот hristev » 25 Яну 2023, 17:52

На единствения въпрос давам единствен отговор:

Етажната собственост не е орган, който да брани чужди права и интереси. Тя отстоява общия интерес така, както е регламентирано в ЗУЕС.

Това което сте захванали е породено от някакъв такъв нравстен дълг, който аз не разбирам от къде идва. Действията ви са буквално вредни за етажната собственост. Защо ? Защото хабите време и енергия да търсите на някого наследника, вместо да си гледате етажната собственост.

За тотална липса на представителна власт пък няма да коментрам.

Да не забравяме че е задължение на собственика да се легитимира пред ЕС, а не ЕС да го търси. Срокът е 15 дни впрочем. Даже има глоба.

Послепис № 1 - по времето на БКП е нямало създаден четвърти ред наследници чл. 8, ал .4 (в тая връзка ТР от 94та), затова си е прибирала общината тъй лесно.

Послепис № 2 - Аз намерих работното място на архитекта в щатите, от там и наследничката. Има имоти, равняващи се на стойност колкото 10 апартамента на бул. Ал. Стамболийски в София. На жената не й дреме, давността си тече. Остават 8 години впрочем. Не водете чужди битки, още повече без пари.
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: питане

Мнениеот hristev » 25 Яну 2023, 18:02

В тая връзка, като се замисля, ЕС ще има несъбираемо вземане за такси.

Тоест искайте от общината да глоби собственика, че не се е регистрирал. От опит казвам че нищо няма да излезе.

Затова вземете решение обитателите да плащат такса. Констатират че съседа с ключа е обитател и търсете таксите от него.

И от това нищо няма да излезе.

Просто идеи...
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07

Re: питане

Мнениеот ilian_todorov » 27 Яну 2023, 01:54

ivan_lawyer написа:Имотът е държавна собственост, говорете директно с юристите на община "Възраждане", ще го зачислят към общината, за ведомствено жилище и ще имате полза и вие като вход, ще има повече такси, а иначе - всякакви шантави идеи има по главите на хората и т.н.

Ако го придобие - то ще е менте, мнимо, несериозно да се направи.

Но държавата трябва да се задейства, сега са много по отзивчиви, аз навремето съм работил именно юрисконсулт - Красна Поляна, когато имаше смърт, общината прибираше ключовете и си приемаше наследството, ама говорим за БКП, на никой не му хрумваха такива идеи за владение.

Друг случай - където един просто завари своя метална врата на апартамента и си имаше фалшив нотариален акт, по някакво завещание и т.н.

Защо да е държавен апартаментът? По закон не го ли получава общината?
Ако го е владял 10 години този съсед, защо да не се позове на придобивната давност? Нали миналата година имаше решение на КС по този въпрос. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: питане

Мнениеот ilian_todorov » 27 Яну 2023, 01:56

hristev написа:На единствения въпрос давам единствен отговор:

Етажната собственост не е орган, който да брани чужди права и интереси. Тя отстоява общия интерес така, както е регламентирано в ЗУЕС.

Това което сте захванали е породено от някакъв такъв нравстен дълг, който аз не разбирам от къде идва. Действията ви са буквално вредни за етажната собственост. Защо ? Защото хабите време и енергия да търсите на някого наследника, вместо да си гледате етажната собственост.

За тотална липса на представителна власт пък няма да коментрам.

Да не забравяме че е задължение на собственика да се легитимира пред ЕС, а не ЕС да го търси. Срокът е 15 дни впрочем. Даже има глоба.

Послепис № 1 - по времето на БКП е нямало създаден четвърти ред наследници чл. 8, ал .4 (в тая връзка ТР от 94та), затова си е прибирала общината тъй лесно.

Послепис № 2 - Аз намерих работното място на архитекта в щатите, от там и наследничката. Има имоти, равняващи се на стойност колкото 10 апартамента на бул. Ал. Стамболийски в София. На жената не й дреме, давността си тече. Остават 8 години впрочем. Не водете чужди битки, още повече без пари.


Не ти ли хрумна, че хората от входа може да го мразят този съсед и да искат да му направят мръсно? Как така ще получава той апартамент, а пък те нищо? :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: питане

Мнениеот hristev » 31 Яну 2023, 16:49

ilian_todorov написа:Не ти ли хрумна, че хората от входа може да го мразят този съсед и да искат да му направят мръсно? Как така ще получава той апартамент, а пък те нищо? :idea:


Верно, колко съм недалновиден. Жена ми винаги казва, че като мисля трябва да вкарвам и чувства, а не само прагматизъм. Завистта е силно чувство :)
hristev
Потребител
 
Мнения: 371
Регистриран на: 14 Юни 2022, 10:07


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron