начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


наследство

Мнениеот viol2000 » 01 Май 2023, 15:31

Съпругът ми почина. Имаме кола на негово име.Имам син. Искам да знам кой наследява колата.Имаме и апартамент ,който е на името на мен и съпругът ми. Как се наследява този апартамент между мен и сина ми?
Предварително благодаря!
viol2000
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 01 Апр 2020, 07:47

Re: наследство

Мнениеот propensity » 01 Май 2023, 15:44

За да ви се отговори, е нужно да поясните:

1. Апартаментът и колата по време на брака ли са придобивани и по какъв начин /покупка, дарение, наследство/?
2. "Имам син" - това ще рече от друг партньор или от починалия съпруг?
3. Колко годишен е бракът?
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: наследство

Мнениеот viol2000 » 01 Май 2023, 15:48

Апартаментът и колата са придобити по време на брака.Синът ми е от починалия ми съпруг.Не съм имала друг съпруг. Бракът е от 30 години.
viol2000
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 01 Апр 2020, 07:47

Re: наследство

Мнениеот guest1 » 01 Май 2023, 16:59

viol2000 написа:Апартаментът и колата са придобити по време на брака.Синът ми е от починалия ми съпруг.Не съм имала друг съпруг. Бракът е от 30 години.

По закон - наследявате по 1/4 Вие и синът Ви.
Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.

Другата 1/2 си е ваша до доказване на противното.
propensity написа:3. Колко годишен е бракът?

Този въпрос е от значение само при хипотезата на
Чл. 9. (2) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1801
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron