начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Оспорване на договор за гледане и издръжка

Казуси за недвижими имоти


Оспорване на договор за гледане и издръжка

Мнениеот morti03 » 22 Мар 2023, 21:49

Здравейте! Имам следния казус - лелята на моя баща придобива от неговата баба(нейната майка, която почина преди 4 години) имот с дарение, за което има и нотариален акт, а след това, няколко месеца по-късно, придобива същия имот с договор за гледане и издръжка, за който има втори нотариален акт. Възможно ли е в съда този договор да бъде развален и съответно нотариалният акт да падне, тъй като тя не може да придобие имот от майка си, който вече е неин на основание по-ранно дарение, а след това и баща ми да придобие запазената си част като наследник на баба си.
morti03
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Дек 2022, 11:16

Re: Оспорване на договор за гледане и издръжка

Мнениеот ivan_lawyer » 23 Мар 2023, 14:32

Да, може да се оспори.

Но може направо да се иска намаляване на запазената част един вид или да се оспори дарението.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Оспорване на договор за гледане и издръжка

Мнениеот vili_spasova » 23 Мар 2023, 14:40

Здравейте. Считам, че е много възможно да не получите коректен отговор на така поставените въпроси, защото питането е твърде общо. Споделяте факти без подробности, които в този случай са от съществено значение. Например, ако е дарен целият имот при първата сделка правните последици ще са различни от случая, в който са дарени идеални части и в последствие има ДГИ. Във Вашият случай е задължително да посетите адвокат или нотариус, който да се запознае с документите /нот. актове/ и да Ви консултира.
Освен това е важно бабата - дарител притежавала ли е други имоти /имущество/ по времето на смъртта си и по какъв начин си мислите, че баща Ви има право да търси запазена част от баба си.
Иначе споделям мнението на колегата Иван, като се съобразите с горната препоръка.
Успех.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Оспорване на договор за гледане и издръжка

Мнениеот morti03 » 26 Мар 2023, 17:39

Бабата първо е прехвърлила с дарение 1/2 от своите идеални части( общо 4/6) и след това е прехвърлила са договора за издръжка и гледане същите тези 1/2 идеални части, но и всичко останало. Баща ми е също собственик в имота заедно с баба си и леля си, като наследява 1/3 от идеалните части на дядо си след смъртта му, а те двете останалите 2/3.
morti03
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 31 Дек 2022, 11:16

Re: Оспорване на договор за гледане и издръжка

Мнениеот ivan_lawyer » 27 Мар 2023, 10:49

Търсете пряк начин да експлоатирате вещта - едно дело е най-малкото 2-3 години - защото ще има и съпротива.

На мен ми е отнемало в сравнително миниатюрен съд - като Велинград - при това перфектен съдия - Ваня Тотолакова - няколко месеца да проработи делото, да се сравняват документи, вписвания и т.н.

Ако има начин - да се експлоатира вещта е най-разумното.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron