начало
ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери ИТН върна и третия мандат. Президентът започва срещи с възможните служебни премиери

Делба на имот/Наследници/

Казуси за недвижими имоти


Делба на имот/Наследници/

Мнениеот lacareta » 31 Мар 2023, 16:03

Здравейте! Имам нужда от съвет.
Дядо ми Бог да го прости завеща на единия си син (моя чичо) къща с 5 декара двор. На другия си син (моя баща) също завеща къща с 5 декара двор. И двата имота са напълно еднакви. И скъпи.

По някое време дядо ми и баща ми се скараха за кратко и той реши да прехвърли обратно на свое име къщата която му беше завещал.
След като дядо почина негови наследници се явяват двамата му сина.

Наскоро почина и моя баща.
И сега на практика чичо ми си има къща но има право и на половината от къщата на баща ми.
Което не смятам че е справедливо.

Въпроса ми е мога ли да си взема целия имот без да се налага да деля с чичо ми?
lacareta
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Мар 2023, 15:34

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот dimist » 31 Мар 2023, 16:30

Въпросът Ви е неясен. Завещанието не се явява прехвърлително действие, то е разпореждане след смъртта на завещателя. Най вероятно дядо Ви е оттеглил завещанието в частта , от която се ползва баща Ви, или е направил ново завещание само в полза на чичо Ви, в което е отменил предходното завещание. Имате право да предявите иск за възстановяване на запазена част, в този случай тя е 1/3, но ако завещанието е за част от имотите, тя се намалява съразмерно. Пък и има давност за този иск. Затова потърсете квалифицирана помощ. Със всички документи , с които разполагате. Ако не разполагате със завещанието, то следва да е обявено в Агенция по вписванията, имотен регистър, откъдето можете да вземете незаверен препис.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот vili_spasova » 31 Мар 2023, 17:02

lacareta написа:Здравейте! Имам нужда от съвет.
По някое време дядо ми и баща ми се скараха за кратко и той реши да прехвърли обратно на свое име къщата която му беше завещал.


Здравейте, това изречение ме кара да вярвам, че дядото се е разпоредил със сделка /дарение, продажба или дги/, а не със завещание по отношение на двата имота. В правото буквално всяка дума носи и има конкретно значение. Използването на думата завещание по отношение на имотите води до различни правни изводи. Ако сделките са дарения, продажби или договор за издръжка и гледане последиците са различни в зависимост от вида на сделката. Затова е хубаво да последвате съвета на колегата и ако притежавате копия от въпросните "завещания" да посетите адвокат или нотариус за консултация.
Успех.
ПС Освен това говорите за къща и двор, а после споменавате само къщата, която дядото си взима обратно. Какво се е случило с двора?
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот lacareta » 31 Мар 2023, 17:33

vili_spasova написа:
lacareta написа:Здравейте! Имам нужда от съвет.
По някое време дядо ми и баща ми се скараха за кратко и той реши да прехвърли обратно на свое име къщата която му беше завещал.


Здравейте, това изречение ме кара да вярвам, че дядото се е разпоредил със сделка /дарение, продажба или дги/, а не със завещание по отношение на двата имота. В правото буквално всяка дума носи и има конкретно значение. Използването на думата завещание по отношение на имотите води до различни правни изводи. Ако сделките са дарения, продажби или договор за издръжка и гледане последиците са различни в зависимост от вида на сделката. Затова е хубаво да последвате съвета на колегата и ако притежавате копия от въпросните "завещания" да посетите адвокат или нотариус за консултация.
Успех.
ПС Освен това говорите за къща и двор, а после споменавате само къщата, която дядото си взима обратно. Какво се е случило с двора?


Когато дядо ми и баща ми се скараха дядо си прехвърли обратно на негово име къщата заедно с 5-те декара двор
lacareta
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Мар 2023, 15:34

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот ivanov_p » 31 Мар 2023, 18:58

Когато дядо ми и баща ми се скараха дядо си прехвърли обратно на негово име къщата заедно с 5-те декара двор

Ако дядо ви е прехвърлил имота на баща ви след това не може да си го прехвърли отново на себе си, без съгласието на баща ви и то оформено отново с нарочен акт. Проверете си добре документите, може да отидете в службата по вписване и да извадите всички актове по имотите, след което да постъпите сериозно и да занесете всички документи на адвокат.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот lacareta » 01 Апр 2023, 21:03

ivanov_p написа:
Когато дядо ми и баща ми се скараха дядо си прехвърли обратно на негово име къщата заедно с 5-те декара двор

Ако дядо ви е прехвърлил имота на баща ви след това не може да си го прехвърли отново на себе си, без съгласието на баща ви и то оформено отново с нарочен акт. Проверете си добре документите, може да отидете в службата по вписване и да извадите всички актове по имотите, след което да постъпите сериозно и да занесете всички документи на адвокат.


Благодаря страшно много за отговорите!
А някой тук ще може ли да ми препоръча СИЛНИ и наистина добри адвокати от град Пловдив? Моята адвокатка честно казано гледа бързо да претупа нещата и да не се занимава.
lacareta
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Мар 2023, 15:34

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот ivan_lawyer » 01 Апр 2023, 23:56

Има минимален шанс , не се подлъгвайте.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот guest1 » 02 Апр 2023, 10:26

ivan_lawyer написа:Има минимален шанс , не се подлъгвайте.

Дали има шанс и в какъв размер- може да се щаже само след запознаване с всички документи и хронологията им.
lacareta написа:Моята адвокатка честно казано гледа бързо да претупа нещата и да не се занимава.

След такова отношение към сегашния процесуален представител (адвокат) - дали ще се намери друг?
Че утре- да оплюете и него, ако не сте доволни от резИлтата.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1803
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот lacareta » 02 Апр 2023, 20:34

guest1 написа:
ivan_lawyer написа:Има минимален шанс , не се подлъгвайте.

Дали има шанс и в какъв размер- може да се щаже само след запознаване с всички документи и хронологията им.
lacareta написа:Моята адвокатка честно казано гледа бързо да претупа нещата и да не се занимава.

След такова отношение към сегашния процесуален представител (адвокат) - дали ще се намери друг?
Че утре- да оплюете и него, ако не сте доволни от резИлтата.


Ами това е истината. На мен ми трябва силен и отракан адвокат. Моята адвокатка не е такава. И виждам резИлтата.
lacareta
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 31 Мар 2023, 15:34

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот dimist » 03 Апр 2023, 11:49

Изчакайте да се разтури служебното правителство, там има един пловдивски адвокат, за който изтекоха записи да казва на съдия,че е точен с парите. Ако това искате. Не ви го препоръчвам.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот guest1 » 03 Апр 2023, 12:56

dimist написа:Изчакайте да се разтури служебното правителство, там има един пловдивски адвокат, за който изтекоха записи да казва на съдия,че е точен с парите. Ако това искате. Не ви го препоръчвам.

Кога ще е това - след тези или след следващите избори?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1803
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот ivanov_p » 03 Апр 2023, 16:31

Малко извън темата, но в крак с изборите.
Както добре знаем има две професии, които спасяват живот - лекар и адвокат. Интересно ми е защо никой не търси честен лекар и адвокат, а иска политиците да са честни? Защо, когато искаш да спасиш кожата и портфейла питаш приятели и познати дали познават някой адвокат, ама да е изпечен мошеник, но настояваш за почтени политици? Те за какво са ти, каква може да е ползата от един честен политик?

Питащата е като всички, търси вещ в занаята човек.

Сетих се и за един виц:
Седи един чичка на гарата във Виена и пита минаващите: "Вие харесвате ли евреите"? Всички отговарят с "Да". Накрая един казва "Не ги харесвам, мразя ги"! Чичката възкликва: "Най-после един честен човек! Бихте ли ми пазили куфарите за да отида до тоалетната"?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4334
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот ivan_lawyer » 04 Апр 2023, 00:02

Кой е в конкретно в имота един вид и да почнем оттам.

Не съм ентусиаст - питам.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Делба на имот/Наследници/

Мнениеот vili_spasova » 04 Апр 2023, 09:58

Здравейте lacareta. Според мен първо трябва да изясните по какъв начин е прехвърлян вашият имот. Ако нямате идея по какъв начин е осъществено прехвърлянето на имота трябва да посетите Агенция по вписванията - Имотен регистър в Пловдив. Ще поискате справка по лице с ЕГН-то на Вашия баща. От справката ще видите кога и точно как е прехвърлен имотът. След като се снабдите със справката ще можете да се снабдите с незаверени преписи /или заверени/ за въпросните сделки. Само искам да допълня, че няма как човек да завещае имот и още докато завещателят е жив имотът да премине в патримониума на заветника. Затова предполагам, че дядо Ви е дарил или продал на двамата си сина някакави горе-долу равностойни имоти.
Така или иначе трябва да изясните какви са сделките, с които е прехвърлен имотът.
Успех желая.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 36 госта


cron