начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Съсобствен апартамент...Ужас

Казуси за недвижими имоти


Съсобствен апартамент...Ужас

Мнениеот nataliq5 » 12 Яну 2015, 12:46

Преди година с мъжа,с който живеех на сем. начала си купихме апарамент. Всеки даде поравно (23 000 е) от продажната цена( 46 000 е). Това е описано в нот. акт. "режим на съсобственост в равни части 50/50"
Сега се разделяме, аз искам да му изплатя неговата част-колкото е дал, той обаче иска парите по данъчна оценка, което е двойно. Нямам толкова, а и не искам да му подарявам 20 000 е. Той не ги е давал. Иска ми толкова пари, а знае какво е дал.
Посъветвайте ме моля, как да постъпя. Искам да уредя всичко по съдебен ред и да стане по- бързо.
Благодаря предварително.
nataliq5
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Яну 2015, 11:42

Re: Съсобствен апартамент...Ужас

Мнениеот ivan_lawyer » 12 Яну 2015, 13:55

Евентуално може да се доказва раз-лична цена, но то не е от значение - трябва да се води делба. При свободна продажба на търг - евентуално ще се продаде на външни лица. Вие може да участвате като платите само 1/2 от дела.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5236
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Съсобствен апартамент...Ужас

Мнениеот nataliq5 » 12 Яну 2015, 15:48

Именно за делба си мислех и аз. Дълга ли е процедурата, колко време горе-долу? Има ли възможност да е справедливо (да му платя толкова колкото е дал, а не както си е наумил- да ми одере кожата)? Предполагам всичко зависи от това чий адвокат е по добър....но все пак....?
Благодаря, оценявам помощта.
nataliq5
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 12 Яну 2015, 11:42

Re: Съсобствен апартамент...Ужас

Мнениеот ivodam » 01 Апр 2015, 11:13

nataliq5 написа:Преди година с мъжа,с който живеех на сем. начала си купихме апарамент. Всеки даде поравно (23 000 е) от продажната цена( 46 000 е). Това е описано в нот. акт. "режим на съсобственост в равни части 50/50"
Сега се разделяме, аз искам да му изплатя неговата част-колкото е дал, той обаче иска парите по данъчна оценка, което е двойно. Нямам толкова, а и не искам да му подарявам 20 000 е. Той не ги е давал. Иска ми толкова пари, а знае какво е дал.
Посъветвайте ме моля, как да постъпя. Искам да уредя всичко по съдебен ред и да стане по- бързо.
Благодаря предварително.


Да не би да искате да кажете, че вашият бивш партньор си иска стойността на половината имот по пазарна оценка, не по данъчна? Щото обикновено данъчната е в пъти по-ниска от пазарната...
ivodam
Потребител
 
Мнения: 193
Регистриран на: 01 Май 2011, 22:56

Re: Съсобствен апартамент...Ужас

Мнениеот bird_of_paradise » 01 Апр 2015, 12:37

Извинете ме, но ... какво има да му подарявате? Преди време сте платили някаква сума, която е без значение- двамата сте съсобственици в равни дялове. Когато предприемете дело за съдебна делба вещото лице ще оцени имота по продажна цена, която няма да има нищо общо с данъчната.
Е, половината от тази цена ще платите вие, когато се изнесе на публична продан.
Като цяло в резултат на една не кратка съдебна битка ще платите доста разноски, а на финалната права ще сте изправена пред две хипотези- да платите неговата 1/2 по продажна цена, или да оставите имота да се продава от съдебния изпълнител, където е възможно цената да пада, респективно съсобственикът сам да закупи вашата ид. част. Накратко- и двамата губите.
Общо взето имате един правилен изход- да договорите разумна и за двамата цена, на която да ви прехвърли с нотариален акт неговата ид. част.

Останалото е като да търсите работа на адвокати, вещи лица, съд и съдебен изпълнител( всеки със своите си такси), а резултатът е повече от предвидим и вярвайте не ви ползва.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: Съсобствен апартамент...Ужас

Мнениеот chinchilla » 14 Май 2015, 14:45

Питащата иска под вола теле да намери. Всеизвестно е, че цените на иматите с годините се вдигнаха главоломно. Нищо , че сега са в застой. Дала преди десет години Х сума, сега тая сума е доста по-различна....
snooker, chinchillas, STARGATE & Alfa Romeo
Аватар
chinchilla
Потребител
 
Мнения: 338
Регистриран на: 16 Юли 2011, 21:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron