начало
САК: Подбор на съдебни медиатори сега ще опорочи делата, по които ще се проведе медиация САК: Подбор на съдебни медиатори сега ще опорочи делата, по които ще се проведе медиация

право на строеж и давност

Казуси за недвижими имоти


право на строеж и давност

Мнениеот ko4o4 » 02 Мар 2016, 21:31

Здравейте, колеги

казусът е следния:

2007г. собственик на парцел продава част от него на строителна фирма, след което предоставя и право на строеж. Строежът така и не започва ( има изкопана само една голяма дупка). 2013 г. частта от парцела (собственост на строителната фирма) чрез публична продан преминава в ръцете на трето лице.
Та въпросът ми е: От кой момент започва да тече давностният срок по чл. 67 ЗС ?
Според мен тъй като до 2013г. строителят е бил собственик на част от парцела, то не е текъл и давностен срок ... но ми се иска да чуя и други мнения.
ko4o4
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 07 Юли 2009, 08:15

Re: право на строеж и давност

Мнениеот Melly » 03 Мар 2016, 01:12

ko4o4 написа:Здравейте, колеги

казусът е следния:

2007г. собственик на парцел продава част от него на строителна фирма, след което предоставя и право на строеж. Строежът така и не започва ( има изкопана само една голяма дупка) - напротив, изграждането на стоежа е започнало с изкопни СМР - протокол Обр.2 въз основа на дадена строителна линия и ниво. 2013 г. частта от парцела (собственост на строителната фирма) чрез публична продан преминава в ръцете на трето лице.
Та въпросът ми е: От кой момент започва да тече давностният срок по чл. 67 ЗС ? - правото на строеж е погасено към 2013, тъй като започналият строеж не е завършен в степен "груб строеж". Земята остава в съсобственост между стария собственик и купувачът по ПП при квоти, определени със сделката от 2007.
Според мен тъй като до 2013г. строителят е бил собственик на част от парцела, то не е текъл и давностен срок ... но ми се иска да чуя и други мнения.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: право на строеж и давност

Мнениеот ko4o4 » 03 Мар 2016, 20:44

[quote="Melly"][quote="ko4o4"]
Та въпросът ми е: От кой момент започва да тече давностният срок по чл. 67 ЗС ? - [color=#FF0040]правото на строеж е погасено към 2013, тъй като започналият строеж не е завършен в степен "груб строеж". Земята остава в съсобственост между стария собственик и купувачът по ПП при квоти, определени със сделката от 2007.[/color

Melly съгласен съм, че "Смисълът на понятието „упражняване на правото на строеж“ , употребено в чл. 67 ЗС , ... е изграждането на грубия строеж на сградата или съответния етап, за който е издадено разрешението за строеж." ( тълкувателно дело № 1 по описа за 2011 г. на ОСГК ). Но там също така е казано, че : Когато задължението за изграждане на вещта е на учредителя на правото на строеж, място за неговото погасяване по давност няма.
Та в този смисъл не означава ли това, че докато строителят е собственик и на парцела, за него давност не тече, т.е. в конкретния случай би трябвало момента, от който започва да тече давностният срок по чл. 67 ЗС, да е след загубване собствеността в/у парцела, а именно извършената ПП.
ko4o4
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 07 Юли 2009, 08:15

Re: право на строеж и давност

Мнениеот ivanov_p » 03 Мар 2016, 21:19

какво те интересува другия парцел? Да правят каквото си искат, за твоя ти си отстъпил правото на строеж и спрямо тебе давността тече в законните срокове.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4355
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: право на строеж и давност

Мнениеот Melly » 04 Мар 2016, 01:20

ko4o4 написа:Здравейте, колеги
казусът е следния:
2007г. собственик на парцел продава част от него на строителна фирма, след което предоставя и право на строеж. Строежът така и не започва ( има изкопана само една голяма дупка). 2013 г. частта от парцела (собственост на строителната фирма) чрез публична продан преминава в ръцете на трето лице.
Та въпросът ми е: От кой момент започва да тече давностният срок по чл. 67 ЗС ?
Според мен тъй като до 2013г. строителят е бил собственик на част от парцела, то не е текъл и давностен срок ... но ми се иска да чуя и други мнения.

Връщам условието по казуса.
Класическата житейска схема е в един нотариален акт да са включени две сделки: собственик на земята да продаде ид.част от нея на строител, да му учреди право на строеж (съчетан с договор за строителство) върху % ид.ч от РЗП на бъдещата сграда по представен одобрен идеен проект, като запази за себе си разликата до 100% от него (употребява се и терминът "страните взаимно си учредяват....."), при задължението на строителя (облигационен договор) да изгради целия обект (сграда) в уговорен срок. При неспазване на това условие и след изтичане на 5-годишния срок от започване на СМР, учреденото и запазено право на строеж се погасява, но това правно положение трябва да бъде установено по съдебен ред.
Според мен купувачът по ПП не е носител на правото на строеж, а е само съсобственик върху площта на терена.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: право на строеж и давност

Мнениеот Melly » 04 Мар 2016, 01:30

ko4o4 написа:................( тълкувателно дело № 1 по описа за 2011 г. на ОСГК ). Но там също така е казано, че : Когато задължението за изграждане на вещта е на учредителя на правото на строеж, място за неговото погасяване по давност няма.

Та в този смисъл не означава ли това, че докато строителят е собственик и на парцела за него давност не тече - не, той е само съсобственик и в този случай постановките на цитираното от теб ТР са неприложими, т.е. в конкретния случай би трябвало момента, от който започва да тече давностният срок по чл. 67 ЗС, да е след загубване собствеността в/у парцела, а именно извършената ПП.


П.П. Допълвам:
Нали е ясно, че говорим за "живота" на правото на строеж за конкретна сграда върху конкретно УПИ възникнало през 2007!
И, че не отричам на съсобствениците възможността отново да възникне правото им на строеж върху УПИ-то със следващите им инвестиционни намерения, реализирано по съответния законов ред. :wink:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: право на строеж и давност

Мнениеот ko4o4 » 04 Мар 2016, 21:24

Благодаря Melly
ko4o4
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 07 Юли 2009, 08:15


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 39 госта


cron